Kobieta zostanie skazana za przewiezienie brytyjskiego dziecka do Kenii w celu przeprowadzenia żeńskiego obrzezania. Sąd w UK wydał w jej sprawie surowy wyrok. Ma on historyczne znaczenie.
Okaleczenie kobiecych narządów płciowych (ang. Female Genital Mutilation, FGM) to rytualny zabieg polegający na usuwanie niektórych lub wszystkich części zewnętrznych żeńskich narządów płciowych. Nazywany jest potocznie obrzezaniem kobiet lub wyrzezaniem. Jest stosowana w krajach Afryki, Azji, a także na Bliskim Wschodzie. Nie ma charakteru religijnego, powstała jeszcze przed pojawieniem się islamu i chrześcijańska. Ta okrutna praktyka ma naznaczać przejście kobiety w dorosłość.
Szacuje się, iż obecnie na świecie żyje co najmniej 200 mln „obrzezanych” w ten sposób kobiet.
Zapadł historyczny wyrok w UK
Brytyjski sąd Old Bailey wydał wyrok w sprawie 39-letniej Aminy Noor. 17 lat temu kobieta ta poleciała do Kenii z trzyletnią dziewczynką urodzoną w UK, a następnie „przekazała ją”, aby została poddana zabiegowi FGM. Za pomoc osobie spoza Wielkiej Brytanii w okaleczeniu genitaliów dziecka zostanie skazana przynajmniej na 14 lat pozbawienia wolności, jak czytamy na łamach portalu „Metro”.
Mamy do czynienia z historyczną decyzją – to pierwszy wyrok wynikający z zapisów obecnych w FGM Act of 2003. Oznacza to, że brytyjski sąd skaże kobietę, która przyczyniła się do okaleczenia dziecka w wyniku tradycyjnych i rytualnych, a jednocześnie okrutnych praktyk.
Na czym polega Female Genital Mutilation?
Do tej pory brytyjski wymiar sprawiedliwości skazał ugandyjską kobietę z Walthamstow na 11 lat więzienia za „zranienie” w tym kontekście trzyletniej dziewczynki.
Skazana Amina Noor urodziła się w Somalii i przeprowadziła się do Kenii w wieku ośmiu lat podczas wojny domowej w jej rodzinnym kraju. Do UK przybyła w wieku 16 lat, a później otrzymała obywatelstwo brytyjskie.
Dodajmy, iż ofiara tych praktyk dopiero w wieku 16 lat wyznała, czego padła ofiarą. Miało to miejsce podczas rozmowy z nauczycielem angielskiego. Jak ustalono w trakcie dochodzenie, podczas pobytu w Kenii całkowicie usunięto jej łechtaczkę.
Wysokość wyroku w sprawie Aminy Noor poznamy w dniu 20 grudnia 2023. Do tego czasu sąd przyznaj je warunkowe zwolnienie za kaucją.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage