piątek, 20 września, 2024

8 mln pracowników w UK zostanie zastąpionych przez AI

Najnowszy raport ujawnił, że aż 8 milionów pracowników w Wielkiej Brytanii może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję. Podano również najbardziej zagrożone zawody.

Eksperci ostrzegają, że w ciągu najbliższych pięciu lat aż 8 milionów pracowników w Wielkiej Brytanii może stracić zatrudnienie z powodu sztucznej inteligencji. W dłuższej perspektywie zagrożeni są nawet nauczyciele, dentyści i lekarze.

8 mln pracowników zagrożonych przez AI

Najnowszy raport jest zatrważający. Pokazuje, że w ciągu pięciu lat nawet 8 milionów pracowników na Wyspach może stracić pracę przez AI.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Institute for Public Policy Research – prawie 60 proc. obecnych zadań wykonywanych przez człowieka można powierzyć szybko rozwijającej się technologii.

Eksperci przewidują, że sztuczna inteligencja może tak naprawdę wywrócić do góry nogami wszystko – od biznesu i opieki zdrowotnej po samą demokrację.

Najbardziej zagrożone zawody

Wśród najbardziej zagrożonych przez AI pracowników są sekretarki, pracownicy działów kadr, agenci call center, sprzedawcy… a nawet autorzy. Do najmniej zagrożonych grup należą hydraulicy, elektrycy, stolarze i murarze. Jednak jest tylko kwestią czasu, gdy zagrożeni będą także nauczyciele, adwokaci, dentyści i lekarze.

Do tych objętych największą ochroną należą osoby, które wdrażają sztuczną inteligencję. Bezpieczni są również maszyniści, weterynarze, sędziowie.

IPPR przeanalizowało 22 000 zadań i stwierdziło, że pierwsza fala związana z rozwojem sztucznej inteligencji przejmie 11 proc. z nich. Natomiast druga fala może przejąć już 59 proc. zadań.

Najgorszy scenariusz zakładałby utratę 7,9 mln miejsc pracy i żadnych korzyści ekonomicznych. Zgodnie z innym skrajnie idealistycznym scenariuszem nie byłoby utraty miejsc pracy, a gospodarka odnotowałaby wzrost o 300 miliardów funtów.

Wiele w tym wypadku zależy od kontroli działań takich gigantów technologicznych jak Meta, Google i Microsoft. PPR uważa, że rząd powinien opodatkować komputery ze sztuczną inteligencją i zachęcać ludzi do pracy w zawodach, które prawdopodobnie nie zostaną zastąpione przez AI, takich jak np. pielęgniarstwo.

Apokalipsa na rynku pracy

Co warto podkreślić – w maju ubiegłego roku firma BT ujawniła plany zwolnienia do 55 000 pracowników, z czego 10 000 będzie wynikało z „automatyzacji i cyfryzacji”, w tym w obsłudze klienta.

Carsten Jung z IPPR zaapelował do pracodawców, związków zawodowych i ministrów do rozsądnego zarządzania sztuczną inteligencją, aby uniknąć „apokalipsy na rynku pracy”.

– Jeśli nie podejmą działań szybko, może być za późno – powiedział.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?