Absurdy w UK: DWP odmówił zasiłku matce trójki dzieci chorej na raka w trzecim stadium zaawansowania

Fot. Facebook

Department for Work and Pensions odmówił przyznania zasiłku Personal Independence Payments matce trójki dzieci zmagającej się z nowotworem w trzecim stadium zaawansowania. Urzędnicy stwierdzili, że choroba „nie jest aż tak poważna”. 

- Advertisement -

U matki trójki chłopców, Katie Larn, lekarze zdiagnozowali nowotwór w listopadzie zeszłego roku. Brytyjka udała się do lekarza rodzinnego z podejrzeniem infekcji górnych dróg oddechowych, ale szybko dowiedziała się, że ma chłoniaka Hodgkina (ziarnicę złośliwą), czyli chorobę nowotworową układu chłonnego. – To był dla mnie kompletny szok. Nie byłam w stanie myśleć o niczym innym, jak o moich chłopcach, tak bardzo się o nich martwiłam – wyznała Larn na łamach „Leicestershire Live”. – Zamknęłam się w sobie i nie byłam w stanie o niczym myśleć, miałam wrażenie, że to się przytrafiło komuś innemu – dodała. 

Czytaj też: Brexit: Mieszkańcy UK gromadzą zapasy żywności i leków – wydali już 4 miliardy funtów na przygotowanie swoich rodzin do ‘NO DEAL’

Jednak wiadomość o chorobie (nowotwór, jak się okazało, był już w trzecim stopniu zaawansowania) była dopiero pierwszą z serii złych wiadomości dla mamy trójki chłopców.  Katie Larn wkrótce dowiedziała się także, że nie może liczyć na zasiłek Personal Independence Payments (PIP), dedykowany mieszkańcom Wysp znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej na skutek choroby lub niepełnosprawności. – Moja przyjaciółka powiedziała mi, że mogę otrzymać dodatkową pomoc finansową, dlatego złożyłam o nią wniosek. Coraz więcej wydawałam na dojazdy do lekarza, a dodatkowo pomyślałam, że extra pieniądze przydadzą mi się na pokrycie kosztów opiekunki do dzieci, gdybym nie mogła się nimi zajmować sama po chemioterapii albo gdyby nie mogła tego zrobić moja rodzina. Poza tym kupiłam sobie perukę, która nie była tania. Jak tylko bowiem zaczęłam leczenie, włosy zaczęły mi od razu wypadać, więc je zgoliłam – wyznała Brytyjka. 

Nie przegap: W wypadku NO DEAL ceny żywności podskoczą w ciągu kilku dni po Brexicie nawet o 10 proc.!

Po kilku tygodniach od złożenia wniosku o PIP i od rozmowy z urzędniczką DWP Katie Larn otrzymała pismo, w którym odmówiono jej przyznania zasiłku. DWP stwierdził, że kobieta „nie jest wystarczająco chora” i że w związku z tym nie może liczyć na extra pomoc. – W tamtym czasie [w chwili rozmowy z urzędniczką – przyp.red.] byłam dopiero po pierwszej sesji chemioterapii i było to zanim straciłam włosy oraz przybrałam na wadze przez sterydy. Nie mogę przestać myśleć o tym, że oni musieli pomyśleć, że nie wyglądam tak źle i że to znaczy, że nie jestem aż w tak złym stanie – powiedziała rozżalona Brytyjka. I choć Larn dostaje jeszcze inne zasiłki, to do dziś nie potrafi zrozumieć, że nie została zakwalifikowana do otrzymania pomocy dla ludzi ciężko chorych. – Dostaję też inne zasiłki, ale to nie powinno mieć znaczenia, gdy chodzi o nowotwór – dodała Brytyjka. 

HIT INTERNETU: Polka nie przebiera w słowach: „W UK pogoda to porażka, ludzie zakłamani, Anglicy dwulicowi, nigdy nie będę u siebie i moje ciało to wie, i czuje”

 

Teksty tygodnia

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Co zrobić, jeśli stracisz zasiłek? Poradnik

Reformy systemu pomocy i zasiłków w UK powodują, że wiele osób straci prawo do świadczenia. Co zrobić, jeśli straciłeś prawo do PIP lub Universal Credit? Jak odnaleźć się na rynku pracy i jakiej pomocy można spodziewać się od DWP?

Oxford Street opanowana przez złodziei. Niedofinansowana policja nie pomaga

Konsorcjum sprzedawców detalicznych ostrzega, że jeśli rząd nie podejmie natychmiastowych działań, Oxford Street i inne główne ulice handlowe w kraju mogą stać się poważnym zagrożeniem. West End coraz częściej kojarzy się z kradzieżami i problemami z bezpieczeństwem.

Zabili 4 dziennikarzy. Po ponad 40 latach bezkarności wreszcie trafią do więzienia

W marcu 1982 roku czterech holenderskich dziennikarzy – Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag i Joop Willemsen – przebywało w Salwadorze i przygotowywało reportaż na temat krwawej wojny domowej. Za swoją odwagę zapłacili życiem. Sprawcy brutalnego morderstwa przez dekady pozostawali nieuchwytni.

Aresztowano 6000 nielegalnych pracowników z zagranicy

Z polecenia Home Office przeprowadzono w UK 6000 aresztowań nielegalnych pracowników pochodzących z zagranicy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie