Bank HSBC dostał grzywnę w wysokości 57,4 mln funtów za złą ochronę depozytów klientów

Bank Anglii ukarał HSBC grzywną w wysokości 57,4 mln funtów za „poważne uchybienia” w kwestii ochrony depozytów klientów. Okazuje się, że bank nie zidentyfikował dokładnie depozytów kwalifikujących się do brytyjskiego programu rekompensat (Financial Services Compensation Scheme).

W ramach programu rekompensat depozyty klientów są chronione do wartości 85 000 funtów. Grzywna nałożona na HSBC jest drugą najwyższą w dotychczasowej historii nałożoną przez organ regulacyjny i odzwierciedla powagę uchybień banku – poinformowało Prudential Regulation Authority (PRA).

- Advertisement -

57,4 mln funtów grzywny dla HSBC

Organ regulacyjny stwierdził, że problemy w HSBC wystąpiły w latach 2015-2022. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony deponentów, banki muszą posiadać systemy i mechanizmy kontrolne zapewniające prawidłowe rejestrowanie informacji finansowych. Informacje te są potrzebne, jeśli Financial Services Compensation Scheme (FSCS) dokonuje płatności na rzecz klientów w przypadku upadku banku.

Okazało się, że jedna ze spółek zależnych HSBC – HSBC Bank – błędnie oznaczyła aż 99 proc. depozytów klientów jako „niekwalifikujące się” do ochrony FSCS. Ponadto – jak podało PRA – ​​HSBC Bank przedstawił również nieprawidłowe dowody na to, że jego systemy spełniają określone wymogi dotyczące ochrony depozytów.

Bank również „nie okazał należytej otwartości i współpracy z PRA”, nie powiadamiając o stwierdzonych problemach przez około 15 miesięcy. Sam Woods, który jest dyrektorem naczelnym PRA, powiedział, że uchybienia banku HSBC są „poważne”. Jednak nie uważa ich za „zamierzone lub lekkomyślne”.

Zmniejszona kara prawie o połowę

Kara finansowa dla HSBC byłaby większa, jednak doceniono „współpracę banku podczas całego dochodzenia”. W tym także „przyznanie się na wczesnym etapie do złamania przepisów”. Zaowocowało to zmniejszeniem kary z aż 96,5 mln funtów do 57,4 mln funtów.

Jak już wspomnieliśmy, jest to druga co do wielkości kara finansowa nałożona dotychczas przez PRA. Najwyższa kara nałożono na Credit Suisse w lipcu 2023 roku i wyniosła 87 mln funtów.

Teksty tygodnia

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie