Bank HSBC dostał grzywnę w wysokości 57,4 mln funtów za złą ochronę depozytów klientów

Bank Anglii ukarał HSBC grzywną w wysokości 57,4 mln funtów za „poważne uchybienia” w kwestii ochrony depozytów klientów. Okazuje się, że bank nie zidentyfikował dokładnie depozytów kwalifikujących się do brytyjskiego programu rekompensat (Financial Services Compensation Scheme).

W ramach programu rekompensat depozyty klientów są chronione do wartości 85 000 funtów. Grzywna nałożona na HSBC jest drugą najwyższą w dotychczasowej historii nałożoną przez organ regulacyjny i odzwierciedla powagę uchybień banku – poinformowało Prudential Regulation Authority (PRA).

57,4 mln funtów grzywny dla HSBC

Organ regulacyjny stwierdził, że problemy w HSBC wystąpiły w latach 2015-2022. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony deponentów, banki muszą posiadać systemy i mechanizmy kontrolne zapewniające prawidłowe rejestrowanie informacji finansowych. Informacje te są potrzebne, jeśli Financial Services Compensation Scheme (FSCS) dokonuje płatności na rzecz klientów w przypadku upadku banku.

Okazało się, że jedna ze spółek zależnych HSBC – HSBC Bank – błędnie oznaczyła aż 99 proc. depozytów klientów jako „niekwalifikujące się” do ochrony FSCS. Ponadto – jak podało PRA – ​​HSBC Bank przedstawił również nieprawidłowe dowody na to, że jego systemy spełniają określone wymogi dotyczące ochrony depozytów.

Bank również „nie okazał należytej otwartości i współpracy z PRA”, nie powiadamiając o stwierdzonych problemach przez około 15 miesięcy. Sam Woods, który jest dyrektorem naczelnym PRA, powiedział, że uchybienia banku HSBC są „poważne”. Jednak nie uważa ich za „zamierzone lub lekkomyślne”.

Zmniejszona kara prawie o połowę

Kara finansowa dla HSBC byłaby większa, jednak doceniono „współpracę banku podczas całego dochodzenia”. W tym także „przyznanie się na wczesnym etapie do złamania przepisów”. Zaowocowało to zmniejszeniem kary z aż 96,5 mln funtów do 57,4 mln funtów.

Jak już wspomnieliśmy, jest to druga co do wielkości kara finansowa nałożona dotychczas przez PRA. Najwyższa kara nałożono na Credit Suisse w lipcu 2023 roku i wyniosła 87 mln funtów.

Teksty tygodnia

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie