piątek, 20 września, 2024

Coraz więcej przypadków kradzieży energii i manipulacji licznikami

W Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby zgłoszeń w sprawie kradzieży energii i manipulacji licznikami. Organizacje charytatywne twierdzą, że przyczyną jest „desperacja” ludzi, których nie stać na opłacenie rachunków.

Liczba zgłoszeń do Crimestoppers dotyczących kradzieży energii i manipulacji licznikami wzrosła o prawie 50 proc. Organizacja charytatywna szacuje, że każdego roku aż 250 000 przypadków kradzieży tego typu nie jest zgłaszanych.

Coraz więcej przypadków kradzieży energii

Adam Scorer z National Energy Action powiedział:

– To nie jest niespodzianka. To jednak straszna rzeczywistość. To ukryty problem napędzany desperacją i wstydem.

Rząd zadeklarował wsparcie gospodarstw domowych w obniżaniu rachunków i ograniczaniu ubóstwa energetycznego. National Energy Action definiuje z kolei ubóstwo energetyczne jako wydawanie 10 proc. swoich dochodów na „rozsądny poziom ciepła” w domu.

Manipulacja licznikami

Do kradzieży energii dochodzi wtedy, gdy ktoś manipuluje licznikiem lub całkowicie go „omija”. Przez co nie rejestruje on prawidłowo ilości zużywanej energii. Według Stay Energy Safe procedery te są bardzo niebezpieczne. Prowadzą często do wycieków gazu i powodują śmierć lub poważne obrażenia u 280 osób rocznie.

Crimestoppers prowadzi anonimową infolinię, pod którą można zgłaszać podejrzenia dotyczące kradzieży energii. Co ważne – współpracuje z Ofgem i dostawcami energii.

Crimestoppers podało, że liczba zgłoszeń dotyczących kradzieży energii otrzymanych między kwietniem 2021 roku a styczniem 2022 roku, a także między kwietniem 2023 roku a styczniem 2024 roku wzrosła o 48 proc. W ciągu ostatnich 10 miesięcy wpłynęło ponad 900 zgłoszeń miesięcznie.

Ze względu na kryzys kosztów utrzymania mamy do czynienia ze wzrostem kradzieży energii. Jej ceny gwałtownie wzrosły, gdy wzrósł popyt na gaz po inwazji Rosji na Ukrainę. Zakłóciło to podaż i podniosło popyt, a co za tym idzie cenę gazu.

Warto jednak wspomnieć, że rachunki za energię są obecnie najniższe od dwóch lat, ale nadal około 400 funtów wyższe niż trzy lata temu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?