Czy musisz znać język niemiecki, aby dostać pracę w Niemczech?

Najnowszy raport Indeed ujawnił, jaki procent miejsc pracy w Niemczech nie wymaga od pracowników znajomości języka niemieckiego. A także jak lokalne wymagania językowe różnią się od wymagań w innych europejskich krajach.

Czy, jeśli szukasz pracy w Niemczech, musisz się obawiać swojej słabej znajomości języka niemieckiego? Indeed opublikowało na ten temat najnowszy raport.

Jak bardzo praca w Niemczech jest uzależniona od znajomości języka?

Niemcy postrzega się jako kraj o wielojęzycznej kulturze pracy. Zajmują one 10. miejsce w międzynarodowym indeksie znajomości języka angielskiego (English Proficiency Index). Określa on, w których krajach pracuje najwięcej osób, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym.

Z ostatniego raportu platformy Indeed wynika jednak, że ta reputacja nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Wśród milionów ofert pracy w Niemczech opublikowanych między wrześniem 2023 a sierpniem 2024 roku jedynie w 2,7 proc. ogłoszeń znajomość języka niemieckiego nie była wymagana.

Holandia bardziej toleruje inne języki?

Dla porównania – Holandia okazała się bardziej tolerancyjna pod tym względem. Okazało się, że 7,8 proc. ofert pracy w kraju tulipanów nie wymagało od kandydatów znajomości języka holenderskiego. W Hiszpanii tych ofert pracy było 5,8 proc. We Francji 4,1 proc., a we Włoszech 3,9 proc.

Lisa Feist, która jest ekonomistką w Indeed, dodała, że gospodarka niemiecka „zyska na większej elastyczności, jeśli chodzi o wymagania językowe”. W ten sposób może lepiej poradzić sobie z niedoborem pracowników. A przy okazji ułatwić integrację imigrantów.

– Wymaga to otwartości ze strony firm i gotowości ze strony niemieckojęzycznej siły roboczej do komunikowania się w języku angielskim – dodała Feist.

Imigranci ze znajomością niemieckiego zarabiają więcej

Spośród ofert pracy na platformie Indeed, w których wymagania językowe były bardziej elastyczne, 9 z 10 grup zawodowych związanych było ze słabo opłacaną pracą. Były to usługi z zakresu sprzątania, kosmetologii, handlu detalicznego, hotelarstwa, rolnictwa czy ochrony.

To z kolei sprawia, że imigranci lub osoby z pochodzeniem imigracyjnym najczęściej pracują w słabiej opłacanych zawodach w Niemczech.

Wnioski Indeed są podobne do tych z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Instytut Badań Ekonomicznych (IW) w Kolonii. Wykazało ono, że im lepsze umiejętności językowe, tym wyższe wynagrodzenie otrzymują imigranci pracujący w Niemczech.

Autor raportu, Wido Geis-Thone wyjaśnił, że „nauka języka jest kluczem do udanej integracji w niemieckim miejscu pracy”.

Badanie IW wykazało również, że w testach języka niemieckiego wysoko wykwalifikowani imigranci w Niemczech uzyskują lepsze wyniki niż rodzimi Niemcy z niższymi kwalifikacjami.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zabił policjanta!

Niemiecki młody policjant zmarł, potrącony przez 37-letniego Polaka. Wydarzenie było najprawdopodobniej związane z działalnością gangu złodziei samochodów. Co stało się Brandenburgii?

Polski imigrant zadźgał swojego rodaka przed kościołem

Polski imigrant mieszkający w Holandii padł ofiarą nożownika. Jak się okazało, domniemanym sprawcą tego przestępstwa jest... inny Polak

Holandia obniża podatki od 2025 roku. Zobacz ile zaoszczędzisz

Rząd holenderski wprowadził trzy, zamiast dwóch progów podatkowych i obniżył pierwszą, najmniejszą stawkę podatkową.

Polak sprawcą wypadku w Zaandam?

W wyniku zderzenia czołowego zginął 21-letni mężczyzna. Polski kierowca został zatrzymany jako potencjalny sprawca wypadku. Co wydarzyło się na holenderskiej drodze?

W Polsce nikt nie zginął!Tragiczny finał Sylwestra w Niemczech i nielegalne fajerwerki z Polski.

Po niespokojnym Sylwestrze w Niemczech zaczęło się szukanie winnego. Wskazywano na imigrantów i nielegalne fajerwerki z Polski i Czech. Jednak w Polsce nikt od fajerwerków nie zginął!

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport