Dlaczego święta wypadają każdego roku w innym terminie?

Każdego roku Święta Wielkanocne wypadają w różnych terminach. Czasem bywa tak, że między jednym rokiem a drugim jest to różnica niemal miesiąca. W tym roku z kolei niedziela wielkanocna przypada na 31 marca. Od czego zatem ta ruchomość święta zależy?

Święta Wielkanocne należą do tak zwanych świąt „ruchomych”. Oznacza to, że każdego roku ich data Wielkanocy jest nieco inna niż rok wcześniej. Skąd bierze się ta kalendarzowa różnica? Dlaczego Święta Wielkanocne nie mają jednej z góry ustalonej daty – jak na przykład Boże Narodzenie?

Jak wyznacza się datę Wielkanocy?

Zgodnie z tradycją Święta Wielkanocne obchodzimy w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, jednak by dotrzeć do przyczyny takiego stanu rzeczy, musimy sięgnąć do kalendarza egipskiego oraz hebrajskiego.

Egipski kalendarz bazuje na „pozornym ruchu” Słońca. Ta metoda odmierzania czasu została przejęta przez Rzymian, a następnie Chrześcijan, by później stać się naszym współczesnym standardem

Z kolei kalendarz hebrajski opiera się na fazach Księżyca, podobnie jak kalendarz muzułmański. Coroczne wyznaczanie daty Świąt Wielkanocnych jest istotną kwestią, gdyż łączy zarówno „kalendarz słoneczny” (wskazując na Chrześcijaństwo) z „kalendarzem księżycowym” (nawiązując do judaizmu).

Według źródeł biblijnych Jezus został ukrzyżowany w piątek – w Wielkiej Brytanii Wielki Piątek (Good Friday) jest dniem wolnym (Bank Holiday).

Z kolei trzy dni później przypada niedziela wielkanocna, w czasie której chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa. Święto to zbiega się z żydowskim świętem Paschy, które jest z kolei obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej.

Problemem jest jednak to, że kalendarz słoneczny i księżycowy nie są tej samej długości. Rozwiązała go częściowo decyzja podjęta przez pierwszy sobór nicejski w 325 roku, kiedy to biskupi chrześcijańscy ustalili wspólnie filary chrześcijaństwa, włączając w to również datę Wielkanocy.

Od tej pory święto to obchodzi się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W ten sposób Wielkanoc może przypaść w jakąkolwiek niedzielę między 22 marca a 25 kwietnia, zgodnie z zaleceniami Kościoła.

Teksty tygodnia

Rzeka czy szambo? Zanieczyszczona rzeka Roding w Londynie

Londyn słynie nie tylko z zachwycających zabytków i ciekawego klimatu, ale również ze szczurów na ulicach i śmieci. Do tego ostatnio dołączyły się wyniki badań wód.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Wybuch w domu w Worksop. Zginął mężczyzna

Zginął 50-letni mężczyzna, a dziesiątki osób ewakuowano po eksplozji domu w Worksop. Policja stara się ustalić przyczynę tragedii.

Rejestracja na wybory prezydenckie 2025 za granicą

Jak wziąć udział w polskich wyborach polskiego prezydenta 2025 mieszkając poza granicami naszej ojczyzny? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie