Dr Martina Leczycka radzi, jak rzucić palenie

Kampania Stop Smoking London – wsparcie dla Polaków

Aby wesprzeć Polaków w rzuceniu palenia dr Martina Leczycka, internistka z Londynu włączyła się w kampanię londyńskiego centrum informacji dla palaczy Stop Smoking London. 

Dlaczego warto rzucić palenie?

Jak dowodzą badania, rzucenie palenia to jedno z najlepszych działań, jakie możesz podjąć w celu zachowania dobrego zdrowia, a korzyści wynikające z zerwania z nałogiem odczuwalne są niemal natychmiast. Warto dodać, że nie chodzi tylko o zdrowie fizyczne, ale też psychiczne, które poprawia się poprzez łagodzenie odczuwanego przez palaczy stresu, lęku i depresji.  

Bezpłatne wsparcie dla osób rzucających palenie

Rzucenie palenia może być trudne, dlatego dr Martina, znana ze swojej działalności w mediach społecznościowych, stworzyła serię nagrań wideo przy współpracy z Stop Smoking London. Filmy te dotyczą m.in. dostępnych bezpłatnych usług dla osób chcących rzucić palenie, często nieznanych Polakom mieszkającym w Londynie oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach, kiedy mamy ochotę zapalić. 

Dr Martina dzieli się swoimi pięcioma najważniejszymi wskazówkami pomocnymi przy rzucaniu palenia:   

  1. Wybierz datę: Wybierz dzień, który przewidujesz, że będzie bezstresowy i trzymaj się tej daty.  
  2. Zrób listę: Przed tym dniem zapisz swoje powody do rzucenia palenia – czy to ze względu na zdrowie, czy to ze względu na bliskich, czy też inne motywacje. Miej tę listę pod ręką, aby Ci przypominała o Twoich celach, gdy pojawi się ochota na sięgnięcie po papierosa. 
  3. Korzystaj z bezpłatnych usług i pomocy: Nawet trzy razy bardziej prawdopodobne jest, że rzucisz palenie na dobre, jeśli w połączeniu z nikotynową terapią zastępczą skorzystasz z profesjonalnego wsparcia. 

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na rzucenie palenia, ale możesz wybrać opcje, które najlepiej Ci odpowiadają, w czym strona internetowa Stop Smoking London może pomóc.  

Strona, która jest dostępna m.in. w języku polskim, zawiera wskazówki dotyczące radzenia sobie z głodem nikotynowym oraz informacje na temat alternatywnych źródeł nikotyny, takich jak plastry czy gumy do żucia. Możesz również znaleźć informacje o bezpłatnych lokalnych usługach wspomagających rzucenie palenia, infolinię oraz usługę wiadomości tekstowych. Wielu polskich mieszkańców Londynu nie wie o tych zasobach, do których mogliby uzyskać bezpłatny dostęp i które mogłyby im pomóc w rzuceniu palenia. 

 4. Bądź przygotowany na wyzwalacze: Wyzwalacze to sytuacje, osoby, miejsca, emocje, które sprawiają, że chcesz palić. Zastanów się, jakie są Twoje wyzwalacze palenia i jak sobie z nimi poradzisz. Dwa częste wyzwalacze, o których Polacy często mówią, to określone sytuacje społeczne oraz stres lub niepokój.  

  •  Sytuacje społeczne związane z paleniem: Polacy w większości, choć nie wszyscy, palą, aby nawiązać kontakt z innymi palaczami. Wizyta w Polsce może również skłonić niektórych ludzi do ponownego rozpoczęcia palenia, ponieważ przebywanie w znajomym środowisku społecznym może wyzwolić stare nawyki. Początkowo możesz trzymać się z dala od miejsc, w których pali się papierosy lub spędzać czas z osobami niepalącymi. Warto jednak poćwiczyć, jak w takiej sytuacji powiedzieć „nie” i otoczyć się ludźmi, którzy pomogą Ci pozostać na dobrej drodze.  
  • Zastanów się, jak poradzisz sobie ze stresującymi sytuacjami: Powszechnie uważa się, że palenie pomaga się zrelaksować, rzeczywistość jest jednak taka, że palenie zwiększa niepokój i napięcie. Jeśli stres jest dla Ciebie wyzwalaczem, zastanów się, co powoduje, że czujesz się w ten sposób i co możesz zrobić, aby sobie pomóc. Na przykład możesz zacząć ćwiczyć lub porozmawiać z przyjaciółmi czy rodziną.  

Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak radzić sobie z głodem nikotynowym i wyzwalaczami, począwszy od tego, co robić podczas przerwy w pracy, jak radzić sobie w sytuacjach, w których członek rodziny lub partner pali, aż po więcej wskazówek na temat radzenia sobie z pewnymi sytuacjami społecznymi i stresem. Zapoznaj się z naszym nowym przewodnikiem, dostępnym w języku polskim na stronie Stop Smoking London.  

 5. Nigdy nie rezygnuj z rzucenia palenia: Droga każdego z nas do rzucenia palenia jest inna, ale bezpłatna pomoc jest dostępna dla każdego, kto chce zerwać z nałogiem. Rzucenie palenia nie jest łatwe, dlatego Stop Smoking London jest po to, aby pomóc Ci znaleźć wsparcie, którego potrzebujesz. A zatem nigdy się nie poddawaj w rzucaniu palenia.  

Aby uzyskać więcej informacji na temat rzucania palenia i obejrzeć filmy dr Martiny Leczyckiej z serii: Stop Smoking, odwiedź stronę www.stopsmokinglondon.com/polski  

Teksty tygodnia

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie