Dr Martina Leczycka radzi, jak rzucić palenie

Kampania Stop Smoking London – wsparcie dla Polaków

Aby wesprzeć Polaków w rzuceniu palenia dr Martina Leczycka, internistka z Londynu włączyła się w kampanię londyńskiego centrum informacji dla palaczy Stop Smoking London. 

Dlaczego warto rzucić palenie?

Jak dowodzą badania, rzucenie palenia to jedno z najlepszych działań, jakie możesz podjąć w celu zachowania dobrego zdrowia, a korzyści wynikające z zerwania z nałogiem odczuwalne są niemal natychmiast. Warto dodać, że nie chodzi tylko o zdrowie fizyczne, ale też psychiczne, które poprawia się poprzez łagodzenie odczuwanego przez palaczy stresu, lęku i depresji.  

Bezpłatne wsparcie dla osób rzucających palenie

Rzucenie palenia może być trudne, dlatego dr Martina, znana ze swojej działalności w mediach społecznościowych, stworzyła serię nagrań wideo przy współpracy z Stop Smoking London. Filmy te dotyczą m.in. dostępnych bezpłatnych usług dla osób chcących rzucić palenie, często nieznanych Polakom mieszkającym w Londynie oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach, kiedy mamy ochotę zapalić. 

Dr Martina dzieli się swoimi pięcioma najważniejszymi wskazówkami pomocnymi przy rzucaniu palenia:   

  1. Wybierz datę: Wybierz dzień, który przewidujesz, że będzie bezstresowy i trzymaj się tej daty.  
  2. Zrób listę: Przed tym dniem zapisz swoje powody do rzucenia palenia – czy to ze względu na zdrowie, czy to ze względu na bliskich, czy też inne motywacje. Miej tę listę pod ręką, aby Ci przypominała o Twoich celach, gdy pojawi się ochota na sięgnięcie po papierosa. 
  3. Korzystaj z bezpłatnych usług i pomocy: Nawet trzy razy bardziej prawdopodobne jest, że rzucisz palenie na dobre, jeśli w połączeniu z nikotynową terapią zastępczą skorzystasz z profesjonalnego wsparcia. 

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na rzucenie palenia, ale możesz wybrać opcje, które najlepiej Ci odpowiadają, w czym strona internetowa Stop Smoking London może pomóc.  

Strona, która jest dostępna m.in. w języku polskim, zawiera wskazówki dotyczące radzenia sobie z głodem nikotynowym oraz informacje na temat alternatywnych źródeł nikotyny, takich jak plastry czy gumy do żucia. Możesz również znaleźć informacje o bezpłatnych lokalnych usługach wspomagających rzucenie palenia, infolinię oraz usługę wiadomości tekstowych. Wielu polskich mieszkańców Londynu nie wie o tych zasobach, do których mogliby uzyskać bezpłatny dostęp i które mogłyby im pomóc w rzuceniu palenia. 

 4. Bądź przygotowany na wyzwalacze: Wyzwalacze to sytuacje, osoby, miejsca, emocje, które sprawiają, że chcesz palić. Zastanów się, jakie są Twoje wyzwalacze palenia i jak sobie z nimi poradzisz. Dwa częste wyzwalacze, o których Polacy często mówią, to określone sytuacje społeczne oraz stres lub niepokój.  

  •  Sytuacje społeczne związane z paleniem: Polacy w większości, choć nie wszyscy, palą, aby nawiązać kontakt z innymi palaczami. Wizyta w Polsce może również skłonić niektórych ludzi do ponownego rozpoczęcia palenia, ponieważ przebywanie w znajomym środowisku społecznym może wyzwolić stare nawyki. Początkowo możesz trzymać się z dala od miejsc, w których pali się papierosy lub spędzać czas z osobami niepalącymi. Warto jednak poćwiczyć, jak w takiej sytuacji powiedzieć „nie” i otoczyć się ludźmi, którzy pomogą Ci pozostać na dobrej drodze.  
  • Zastanów się, jak poradzisz sobie ze stresującymi sytuacjami: Powszechnie uważa się, że palenie pomaga się zrelaksować, rzeczywistość jest jednak taka, że palenie zwiększa niepokój i napięcie. Jeśli stres jest dla Ciebie wyzwalaczem, zastanów się, co powoduje, że czujesz się w ten sposób i co możesz zrobić, aby sobie pomóc. Na przykład możesz zacząć ćwiczyć lub porozmawiać z przyjaciółmi czy rodziną.  

Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak radzić sobie z głodem nikotynowym i wyzwalaczami, począwszy od tego, co robić podczas przerwy w pracy, jak radzić sobie w sytuacjach, w których członek rodziny lub partner pali, aż po więcej wskazówek na temat radzenia sobie z pewnymi sytuacjami społecznymi i stresem. Zapoznaj się z naszym nowym przewodnikiem, dostępnym w języku polskim na stronie Stop Smoking London.  

 5. Nigdy nie rezygnuj z rzucenia palenia: Droga każdego z nas do rzucenia palenia jest inna, ale bezpłatna pomoc jest dostępna dla każdego, kto chce zerwać z nałogiem. Rzucenie palenia nie jest łatwe, dlatego Stop Smoking London jest po to, aby pomóc Ci znaleźć wsparcie, którego potrzebujesz. A zatem nigdy się nie poddawaj w rzucaniu palenia.  

Aby uzyskać więcej informacji na temat rzucania palenia i obejrzeć filmy dr Martiny Leczyckiej z serii: Stop Smoking, odwiedź stronę www.stopsmokinglondon.com/polski  

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polka próbowała „przemycić” swojego chłopaka na Wyspy Brytyjskie

Polka Aleksandra S. otrzymała wyrok w zawieszeniu za próbę...

Zmiany na rynku nieruchomości w UK w 2025 będą pozytywne dla kupujących

Zmiany na rynku nieruchomości w UK w 2025 - prognozy dla osób planujących kupno własnego domu są w tonie „ostrożnego optymizmu”.

Urfan Sharif zaatakowany w więzieniu. Dwóch więźniów raniło go w twarz i szyję

W więzieniu HMP Belmarsh miało dojść do ataku na Urfana Sharif. Ojciec Sary Sharif miał zostać napadnięty przez dwóch innych osadzonych

Najważniejsze zmiany finansowe w UK – o czym trzeba pamiętać w styczniu 2025?

Tradycyjnie, na początku nowego roku można spodziewać się znaczących zmian finansowych. O czym trzeba pamiętać w styczniu 2025?

Praca w UK, w której można dobrze zarobić za mniej niż 30 godzin tygodniowo

Coraz częściej równowaga między życiem zawodowym i prywatnym staje się kwestią najważniejszą przy szukaniu pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie