DVLA przypomina kierowcom w UK o obowiązku wymiany prawa jazdy

 DVLA przypomina kierowcom o obowiązującej na Wyspach konieczności odnowienia prawa jazdy. Prawo jazdy w UK należy odnawiać co 10 lat (jeśli ma się poniżej 70 lat). Jeśli kierowcy będą prowadzić i legitymować się wygasłymi uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi, to złamią brytyjskie prawo i mogą ponieść poważne konsekwencje. 

Brytyjskie Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA)  przypomina o konieczności wymiany dokumentów potwierdzających uprawnienia kierowców. Zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem, kierowcy do 70. roku życia są prawnie zobowiązani do uaktualniania prawa jazdy, będącego dokumentem ze zdjęciem raz na 10 lat, a kierowcy po ukończeniu 70. roku życia — częściej, bo raz na trzy lata. Dlaczego jest to konieczne? Ponieważ mniej więcej co dekadę znaczącej zmianie ulega nasz wygląd i „aktualizacja” tego dokumentu z tego powodu jest po prostu konieczna, w myśl przepisów obowiązujących na Wyspach.

- Advertisement -

Kto musi zmienić prawo jazdy?

O tym, kiedy mija termin ważności dokumentu, informuje sekcja 4b znajdująca się na awersie brytyjskiego prawa jazdy. Odnowienie prawa jazdy to szybka i tania procedura, ale jeśli jej nie dopilnujemy, to grozi nam mandat, którego wysokość sięgnąć może nawet tysiąca funtów. Co więcej, jeśli w tym czasie dojdzie do wypadku, to ubezpieczyciel ma pełne prawo do odrzucenia wniosku przy zgłaszaniu szkody. 

Brak aktualnego prawa jazdy ze zdjęciem to naruszenie przepisów

DVLA wydało nowe ostrzeżenie, aby upewnić się, że kierowcy pamiętają o konieczności wymiany dokumentów w tym roku. „Prawo jazdy należy odnawiać co 10 lat. Odnów je online już dziś – jest to łatwe, szybkie i bezpieczne. Zrobisz to na stronie: http://gov.uk/renewdrivinglicence. Prawo jazdy powinno dotrzeć w ciągu tygodnia, jeśli złożysz wniosek w tej sprawie przez internet” – jak czytamy choćby na Twitterze. 

Wniosek o wydanie nowego prawa jazdy kosztuje £14, a cały proces zajmuje nawet 5 dni. Wniosek złożony pocztą kosztuje £17, a skorzystanie w tej sprawie z pomocy pośredników – jeszcze więcej. Co jest potrzebne do aplikowania online w tej sprawie?

  • ważny brytyjski paszport;
  • dowód bycia mieszkańcem Wielkiej Brytanii;
  • adresy miejsc zamieszkania w ciągu ostatnich 3 lat;
  • aktualne prawo jazdy (jeśli nie masz prawa jazdy, musisz podać powód we wniosku);
  • numer ubezpieczenia społecznego (NIN).

UWAGA! Nie musisz uiszczać opłaty w wysokości 14 funtów, jeśli masz ponad 70 lat.

Jak odnowić prawo jazdy w UK pocztą?

Aby odnowić prawo jazdy w UK pocztą, trzeba odebrać „pakiet D1” w urzędzie pocztowym, a następnie wypełnić go, a przed wysłanie dołączyć do niego:

  • aktualne zdjęcie paszportowe;
  • aktualne prawo jazdy ze zdjęciem, jeśli je posiadasz;
  • czek lub przekaz pocztowy na kwotę 17 GBP, płatny na rzecz DVLA.

Przesłanie wniosku w tradycyjny sposób jest droższe, niż dopełnienie formalności online, ale podobnie, jak i w tym przypadku, żadna opłata nie jest wymagana w przypadku osób, które skończyły 70. rok życia. 

UWAGA! Jeśli zmieniłeś nazwisko, do wniosku będziesz musiał dołączyć paszport. Jeśli złożysz wniosek w ten sposób, nowe prawo jazdy powinno dotrzeć w ciągu trzech tygodni, ale może to potrwać dłużej, jeśli konieczne będzie sprawdzenie twoich danych medycznych lub osobistych.

Jak aplikować za pośrednictwem urzędu pocztowego?

Jeśli nie możesz ubiegać się o nowe prawo jazdy przez internet, możesz to również zrobić za pośrednictwem lokalnego urzędu pocztowego. Cen w tym przypadku dochodzi do 21,50 GBP i jest to zdecydowanie najdroższa opcja. Aby to zrobić, wystarczy na pocztę przynieść list z DVLA przypominający o odnowieniu uprawnień oraz stare prawo jazdy.

Jeśli nie otrzymałaś listu lub go po prostu nie masz, to musisz zabrać ze sobą prawo jazdy ze zdjęciem, aby móc złożyć wniosek. Jeśli zmieniłeś swoje imię i nazwisko z jakiegokolwiek powodu od ostatniego wydania uprawnień, to nie będziesz mógł odnowić ich w ten sposób.

Teksty tygodnia

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie