Fala rasizmu w brytyjskich szkołach – jak sobie z nią radzić?

Liczba zachowań rasistowskich w brytyjskich szkołach rośnie wręcz lawinowo. W porównaniu z rokiem 2009 wzrosła o jedną czwartą. I według prognoz ma być jeszcze gorzej.

W sumie w 2016 odnotowano ponad cztery tysiące incydentów tego typu, które były na tyle poważne, że skutkowały usunięciem sprawcy ze szkoły. Nie są to zatem błahe sprawy. Rasizm w szkolnym wydaniu to zastraszanie uczniów o innym kolorze skóry lub niebrytyjskim pochodzenia, nękanie, drwienie wśród innych rówieśników i wszelkie inne odmiany „hate speech”, w tym np.: graffiti, a także zwykła przemoc.

- Advertisement -

ZOBACZ TAKŻE – Chcą utworzyć Ministerstwo ds. Imigracji. Ma ograniczyć liczbę przyjezdnych

Według specjalistów z New Schools Network skala problemu jest jeszcze większa, a statystyki obejmują jedynie przypadki, które skończyły się postępowaniem administracyjnym. Jak wyliczono problem w znacznej części dotyczy szkół średnich (aż 90 procent wszystkich przypadków), a tylko jeden na dziesięć ma miejsce w szkole podstawowej. Najgorzej jest w gminie Richmond w Londynie, gdzie odnotowano największą liczbę usunięć ze szkoł. Północna część Wielkiej Brytanii, obszar English Midlands i rejony nadmorskie to tereny, gdzie rasizmu w szkole jest więcej.

Jak poradzić sobie z tym problemem? NSN zauważą, że skala problemu jest mniejsza w szkołach finansowanych bezpośrednio przez państwo i nie kontrolowanych przez lokalne władze. „We „free schools” wykonywana jest świetna praca w pokonywaniu barier pomiędzy dziećmi wywodzącymi się z różnych kultur” – mówi Sarah Pearson. Z kolei w miejscowości Oldham testowane są rozwiązania ze szkołami „monokulturowymi”, czyli takimi do których uczęszczają uczniowie wywodzący się z jednej kultury albo o takim samym kolorze skóry.

ZOBACZ TAKŻE – Szkocja: 14-latka zgwałcona w centrum miasta!

Jak łatwo się domyślić w tego typu placówkach zachowania rasistowskie nie mają miejsca. Niejako siłą rzeczy, bo nie ma w nich mniejszości, które można dyskryminować. Pytanie tylko czy dzielenie dzieciaków ze względu na ich karnację i pochodzenie, tworzenie swoistych szkolnych gett jest, aby na pewno dobrym rozwiązaniem. Jak później, w dorosłym świecie, pełnym przedstawicieli najróżniejszych mniejszości etnicznych będą funkcjonować?

Teksty tygodnia

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie