Gwałtowny spadek kursu funta po wprowadzeniu trzeciego lockdownu

Po ogłoszeniu przez Borisa Johnsona trzeciego lockdownu w Anglii kurs funta zaczął tracić na wartości. Obecnie szterling plasuje się na poziomie 1,11 EUR, 1,36 USD i 5 PLN. Ekonomiści są jednak optymistami i przewidują umocnienie się brytyjskiej waluty.

Rozpoczęcie 2021 roku było dla funta brytyjskiego bardzo pomyślne, głównie za sprawą uniknięcia twardego Brexitu. Od 1 do 3 stycznia wartość szterlinga wobec złotówki utrzymywała się na poziomie 5,10 PLN. W poniedziałek, 4 stycznia po ogłoszeniu przez Borisa Johnsona wprowadzenia trzeciego lockdownu, kurs funta zaczął gwałtownie spadać.

- Advertisement -
 

Gwałtowny spadek kursu funta

Wartość funta wobec złotówki spadła z 5,10 PLN – 3 stycznia, do 5,05 PLN – 4 stycznia, następnie 5 stycznia wyniosła 5,02 PLN, a 6 stycznia już tylko 5,00 PLN. Tak rynek walutowy zareagował na informację o wprowadzeniu trzeciego lockdownu przez Borisa Johnsona.

Zaostrzenie restrykcji jest kolejnym ciosem dla brytyjskiej gospodarki, która i tak już znajduje się w kryzysie i dodatkowo przechodzi trudną próbę związaną z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących Brexitu.

Jest nadzieja dla funta

Ekonomiści twierdzą, że funt może się umocnić za sprawą masowych szczepień, które w założeniu mają umożliwić przede wszystkim gospodarczy powrót do normalności. Na efekty będziemy musieli jednak poczekać.

Finansiści zakładają, że – jeśli trzeci lockdown doprowadzi do spadku poziomu zachorowań oraz gdy szczepienia będą przebiegały wystarczająco szybko w UK – ten rok paradoksalnie może być pomyślny dla funta, chociaż strat brytyjska waluta może nie odrobić jeszcze w pierwszym kwartale.     

Teksty tygodnia

Co zrobić, jeśli stracisz zasiłek? Poradnik

Reformy systemu pomocy i zasiłków w UK powodują, że wiele osób straci prawo do świadczenia. Co zrobić, jeśli straciłeś prawo do PIP lub Universal Credit? Jak odnaleźć się na rynku pracy i jakiej pomocy można spodziewać się od DWP?

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie