Holandia chce stałego wyjątku (opt-out) od unijnej polityki imigracyjnej

Nowy prawicowy rząd Holandii kierowany przez partię Geerta Wildersa chce stałego wyjątku (opt-out) z unijnej polityki imigracyjnej. Oficjalnie zwrócił się do Unii Europejskiej o zwolnienie z przepisów imigracyjnych.

Holenderski rząd chciałby wycofać się z pakietu imigracyjnego, który po czterech latach rokowań wprowadzono w Holandii w maju. Skrajnie prawicowej partii PVV Geerta Wildersa zależy na wdrożeniu „najbardziej rygorystycznej polityki imigracyjnej wszech czasów”.

Holandia chce odciąć się od unijnej polityki imigracyjnej

W ubiegłym roku w Holandii złożono 38 tys. nowych wniosków o azyl. Nowy rząd nie jest z tego faktu zadowolony i zamierza wycofać się z polityki azylowej Unii Europejskiej. Dlatego też złożył wniosek o wprowadzenie dla Holandii wyjątku od zasad unijnej polityki imigracyjnej.

- Advertisement -

Aby to zrobić, konieczny byłby tzw. opt-out z przepisów azylowych. Holenderski rząd jest za wprowadzeniem większych kontroli na granicach, aby ograniczyć napływ imigrantów.

W sprawie holenderskiego wniosku wypowiedziała się niemiecka posłanka do Parlamentu Europejskiego, Birgit Sippel z SPD, która brała także udział w rokowaniach dotyczących unijnego pakietu imigracyjnego:

– Żądanie holenderskiego rządu dotyczące objęcia go wyjątkiem od europejskiej polityki imigracyjnej nie stanowi realnej groźby. Postanowienie o wyłączeniu danego kraju musi bowiem zostać zapisane w traktatach Unii Europejskiej, które można zmienić tylko jednogłośnie. Mocno wątpię, że inne państwa członkowskie zgodzą się na takie odrębne rozwiązanie dla Holandii.

Będzie mini-Nexit?

Holenderska minister ds. imigracji, Marjolein Faber z partii Wildersa poinformowała Komisję Europejską, że jej kraj chce „drastycznie ograniczyć skalę migracji do Holandii”, aby „nadal móc wypełniać swoje konstytucyjne obowiązki – zapewniać mieszkania socjalne, opiekę zdrowotną i edukację”.

– Musimy ponownie sami decydować o naszej polityce azylowej! – powiedziała Faber.

Chce tym samym szybko i drastycznie zmniejszyć liczbę imigrantów w kraju. Co ciekawe – w czasie ubiegłotygodniowej debaty w parlamencie Wilders nazwał ten ruch „rodzajem mini-Nexitu”. Wielokrotnie wzywał też swój kraj do opuszczenia Unii Europejskiej w czasie swojej trzydziestoletniej kariery.

Przeczytaj także

Ukrainiec, który w marcu ranił Polaka i 4 inne osoby, chciał dożywocia w Europie

… i spodziewał się dożywocia. To przerażające, ale właśnie wizja komfortowego życia w europejskich więzieniach była ostateczną motywacją dla mężczyzny, by zaatakować przechodniów w Amsterdamie.

Aktywiści idą na granicę i robią patrole obywatelskie, bo nie mają zaufania do rządu i służb

W weekend kilkunastu mężczyzn w kamizelkach odblaskowych zatrzymywało samochody na granicy Ter Apel i niemieckiego Rütenbrocka, szukając w nich nielegalnych migrantów. Według dziennika AD inicjatorami akcji byli aktywiści zaniepokojeni brakiem działań władz wobec przekraczających granicę osób ubiegających się o azyl.

Tytoń na czarnym rynku. Holandia zalana przemycanymi papierosami

Dym tytoniowy to jedna z najbardziej niebezpiecznych substancji, z...

Holandia mówi „nie” niedopałkom. Nowe strefy bez papierosów na plaży

Holandia wprowadziła ograniczenia dla palaczy na plaży w Scheveningen. Celem tej inicjatywy jest poprawa komfortu odwiedzających, a przede wszystkim ograniczenie ilości śmieci papierosowych, które są największym źródłem zanieczyszczeń na tym fragmencie wybrzeża.

Zabili 4 dziennikarzy. Po ponad 40 latach bezkarności wreszcie trafią do więzienia

W marcu 1982 roku czterech holenderskich dziennikarzy – Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag i Joop Willemsen – przebywało w Salwadorze i przygotowywało reportaż na temat krwawej wojny domowej. Za swoją odwagę zapłacili życiem. Sprawcy brutalnego morderstwa przez dekady pozostawali nieuchwytni.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport