Irlandia Północna ma nową premier. Michelle O’Neill zjednoczy Irlandię?

Po raz pierwszy na czele rządu Irlandii Północnej stanęła polityk, która dąży do zjednoczenia Irlandii. Wybór Michelle O’Neill z republikańskiej partii Sinn Fein na stanowisko premiera kończy dwuletni kryzys polityczny zapoczątkowany protestem unionistów i odejściem ich z rządu w 2022 roku.

W sobotę premier Irlandii Północnej została przedstawicielka republikańskiej partii Sinn Fein, Michelle O’Neill, a jej zastępczynią nominalną Emmy Little-Pengelly z partii DUP.

- Advertisement -

Nowa premier Irlandii Północnej

Wybranie nowej premier Irlandii Północnej jest dużym wydarzeniem, gdyż kończy dwuletni kryzys polityczny, który powstał w lutym 2022. Kiedy to partia DUP w ramach protestu wobec powstałej po Brexicie granicy celnej między Irlandią Północną i resztą Zjednoczonego Królestwa odeszła z rządu.

Protest DUP był skuteczny i sparaliżował funkcjonowanie kraju. Wynika to z faktu, że – zgodnie z wielkopiątkowym porozumieniem – w skład rządu Irlandii Północnej muszą wchodzić dwie partie – unionistyczna jak i republikańska.

Krok do przodu

We wtorek zbuntowana partia DUP doszła z brytyjskim rządem do porozumienia w sprawie całkowitego zniesienia kontroli towarów na drodze z Anglii, Walii i Szkocji do Irlandii Północnej. Dzięki temu porozumieniu, w sobotę doszło do zebrania się parlamentu Irlandii Północnej i wybrania nowych władz.

Wybrana na premier Irlandii Północnej Michelle O’Neill powiedziała, że jest zaszczycona nominacją i stwierdziła, że „dzisiejszy dzień otwiera drzwi do przyszłości, wspólnej przyszłości”.

– Jako irlandzka republikanka zobowiązuję się do współpracy i szczerego wysiłku z tymi kolegami, którzy są Brytyjczykami, wywodzą się z tradycji unionistycznej i cenią Unię. Pomimo naszych różnych perspektyw i poglądów na przyszłą sytuację konstytucyjną, opinia publiczna słusznie domaga się, abyśmy współpracowali razem – powiedziała dodając jednocześnie, że Irlandia Północna jest miejscem, w którym możesz być „Brytyjczykiem, Irlandczykiem, obydwoma lub żadnym, to zmieniający się obraz, a przeszłość już minęła”.

Jej zastępczyni, Little-Pengelly jest również świadoma historycznego zwrotu w rządzie Irlandii Północnej i zapewniła, że – mimo iż obie pochodzą z różnych ugrupowań politycznych – będą pracować „na rzecz wszystkich”.

Teksty tygodnia

Podwyżka dla nauczycieli i lekarzy. Może zakończyć się strajkiem

Podwyżka dla nauczycieli i lekarzy może zakończyć się strajkiem. Obie grupy zawodowe otrzymały 4-procentowy wzrost płac. Jednak lekarze nie są z niego zadowoleni...

Rząd inwestuje miliardy w szkolenia lokalnych pracowników, by ograniczyć imigrację

Koniec z poleganiem na imigrantach? Brytyjski rząd chce przesunąć ciężar zatrudnienia na lokalnych pracowników i inwestuje 3 miliardy funtów w ich szkolenia.

Kompleksowa opieka zdrowotna w ArtMedica Londyn – GP, USG, ginekologia, badania krwi w jednym miejscu

artykuł przygotowany dla partnera ArtMedica w Acton to nowoczesna polska...

Chodnik to nie parking. Londyńska policja bezwzględnie ściga kierowców

Londyn, z jego wąskimi, historycznymi ulicami, nie został zaprojektowany z myślą o współczesnym ruchu samochodowym. Kierowcy często stają przed dylematem, jak jednocześnie zaparkować, nie zablokować przejazdu i uniknąć kary. Częstą pokusą jest częściowe wjechanie na chodnik. Niestety, to zły pomysł.

Tragiczne dwa dni w Londynie: strzelanina, bójka w autobusie i atak na uniwersytecie

Ostatnie dwa dni były w stolicy Wielkiej Brytanii niezwykle tragiczne. Londyn przeżył eskalację przemocy. Choć incydenty nie były ze sobą powiązane, liczba ataków oraz skala zdarzeń doskonale pokazuje, jak wygląda dynamika przestępczości w stolicy UK

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie