Irlandia Północna ma nową premier. Michelle O’Neill zjednoczy Irlandię?

Po raz pierwszy na czele rządu Irlandii Północnej stanęła polityk, która dąży do zjednoczenia Irlandii. Wybór Michelle O’Neill z republikańskiej partii Sinn Fein na stanowisko premiera kończy dwuletni kryzys polityczny zapoczątkowany protestem unionistów i odejściem ich z rządu w 2022 roku.

W sobotę premier Irlandii Północnej została przedstawicielka republikańskiej partii Sinn Fein, Michelle O’Neill, a jej zastępczynią nominalną Emmy Little-Pengelly z partii DUP.

Nowa premier Irlandii Północnej

Wybranie nowej premier Irlandii Północnej jest dużym wydarzeniem, gdyż kończy dwuletni kryzys polityczny, który powstał w lutym 2022. Kiedy to partia DUP w ramach protestu wobec powstałej po Brexicie granicy celnej między Irlandią Północną i resztą Zjednoczonego Królestwa odeszła z rządu.

Protest DUP był skuteczny i sparaliżował funkcjonowanie kraju. Wynika to z faktu, że – zgodnie z wielkopiątkowym porozumieniem – w skład rządu Irlandii Północnej muszą wchodzić dwie partie – unionistyczna jak i republikańska.

Krok do przodu

We wtorek zbuntowana partia DUP doszła z brytyjskim rządem do porozumienia w sprawie całkowitego zniesienia kontroli towarów na drodze z Anglii, Walii i Szkocji do Irlandii Północnej. Dzięki temu porozumieniu, w sobotę doszło do zebrania się parlamentu Irlandii Północnej i wybrania nowych władz.

Wybrana na premier Irlandii Północnej Michelle O’Neill powiedziała, że jest zaszczycona nominacją i stwierdziła, że „dzisiejszy dzień otwiera drzwi do przyszłości, wspólnej przyszłości”.

– Jako irlandzka republikanka zobowiązuję się do współpracy i szczerego wysiłku z tymi kolegami, którzy są Brytyjczykami, wywodzą się z tradycji unionistycznej i cenią Unię. Pomimo naszych różnych perspektyw i poglądów na przyszłą sytuację konstytucyjną, opinia publiczna słusznie domaga się, abyśmy współpracowali razem – powiedziała dodając jednocześnie, że Irlandia Północna jest miejscem, w którym możesz być „Brytyjczykiem, Irlandczykiem, obydwoma lub żadnym, to zmieniający się obraz, a przeszłość już minęła”.

Jej zastępczyni, Little-Pengelly jest również świadoma historycznego zwrotu w rządzie Irlandii Północnej i zapewniła, że – mimo iż obie pochodzą z różnych ugrupowań politycznych – będą pracować „na rzecz wszystkich”.

Teksty tygodnia

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie