Jak aplikować o settled status dla dziecka? Zobacz wytyczne Home Office!

Fot. Getty

Zastanawiasz się, czy możesz aplikować o settled status dla dziecka, jeśli sam jeszcze nie otrzymałeś decyzji od Home Office? Czy wniosek dla dziecka należy złożyć oddzielnie, czy razem z wnioskiem rodzica? Odpowiedzi na te i inne najważniejsze pytania znajdziesz w naszym artykule.

Wyrobienie statusu osoby osiedlonej dla dziecka jest bardzo ważne, ponieważ po terminie aplikacji, dziecku nie posiadającemu settled lub pre-settled status przestanie przysługiwać między innymi prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach NHS czy prawo do bezpłatnej edukacji państwowej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jakie prawa daje settled status? Zobacz, czemu warto aplikować

Na stronie Home Office znajdujemy liczne wytyczne, dotyczące składania aplikacji o settled status dla dziecka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

KTO MOŻE ZŁOŻYĆ APLIKACJĘ O SETTLED STATUS DLA DZIECKA?

Jeśli dziecko nie ukończyło 21. roku życia, wniosek o status osoby osiedlonej dla niego może złożyć rodzic lub opiekun prawny dziecka, ale niepełnoletnie dziecko może również aplikować samodzielnie.

Dodatkowo, należy pamiętać, że wniosek dla dziecka można złożyć, jeśli dziecko:

  • jest obywatelem UE, EOG lub Szwajcarii
  • nie jest obywatelem UE, EOG lub Szwajcarii, ale przynajmniej jeden z opiekunów dziecka jest.
 

CZY APLIKACJĘ DLA DZIECKA NALEŻY ZŁOŻYĆ RAZEM ZE SWOJĄ, CZY ODDZIELNIE?

Wniosek o settled status dla dziecka można złożyć na dwa sposoby, czyli albo jako oddzielną aplikację, albo łącznie z wnioskiem rodzica. Home Office wyjaśnia oba te sposoby składania aplikacji za dziecko.

SPOSÓB 1: RODZIC NAJPIERW SKŁADA SWÓJ WNIOSEK, A POTEM „DOŁĄCZA” APLIKACJĘ DZIECKA

Jak podaje Home Office, w przypadku, gdy rodzic wcześniej złożył swój wniosek o settled status, a dopiero potem próbuje złożyć wniosek dla dziecka, istnieje możliwość wtórnego „połączenia” aplikacji rodzica i dziecka za pomocą numeru aplikacji wcześniej złożonej przez rodzica. Ministerstwo zaznacza, że takiego „połączenia” można dokonać w dowolnym momencie – nie trzeba czekać na decyzję Home Office.

Ponadto, jeśli dziecko nie posiada własnego adresu mailowego, można w aplikacji dziecka użyć adresu e-mail rodzica – czyli prawdopodobnie tego samego, który podałaś/-eś wcześniej w swojej własnej aplikacji.

POLECANE: Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące settled status

Przy tak połączonych aplikacjach, nie musisz przedstawiać osobnych dowodów na to, że dziecko spełnia wymóg 5 lat nieprzerwanego pobytu w UK – wystarczy, że udowodnisz swój pobyt.

W przypadku takiego wtórnego połączenia aplikacji, jeśli Ty otrzymasz pozytywną decyzję Home Office, to Twojemu dziecku automatycznie zostanie przyznany status identyczny z Twoim. Oznacza to, że jeśli otrzymałeś settled status, to Twoje dziecko również, a jeśli otrzymałeś pre-settled status, to Twoje dziecko też dostało pre-settled status.

Co z aplikacją dziecka, jeśli rodzic nie otrzyma settled lub pre-settled status?

W przypadku składania połączonych, gdy opiekun dziecka otrzyma negatywną decyzję z Home Office, dziecko wciąż może ubiegać się o settled status – w takiej sytuacji trzeba jednak przedstawić dokumenty potwierdzające, że dziecko przebywało w UK przez nieprzerwany okres 5 lat. Jeśli Ty nie kwalifikujesz się do statusu osoby osiedlonej, ale Twoje dziecko kwalifikuje się – ono otrzyma settled status, mimo że Ty nie otrzymasz.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT SETTLED STATUS? POBIERZ PORADNIK>>

SPOSÓB 2: SKŁADASZ WNIOSEK ZA DZIECKO, ALE SWOJEGO JESZCZE NIE ZŁOŻYŁEŚ

Rodzic, który sam nie aplikował o settled status, może mimo tego złożyć wniosek w imieniu dziecka. W takim przypadku nie będziesz mógł połączyć aplikacji dziecka ze swoją, ponieważ Twój wniosek o settled status jeszcze nie istnieje w systemie. Oznacza to, że będziesz musiał od razu złożyć wszelkie wymagane dokumenty potwierdzające pobyt Twojego dziecka w Wielkiej Brytanii przez 5 lat z rzędu.

KTÓRY SPOSÓB JEST LEPSZY?

Home Office radzi, by korzystać z pierwszego z dwóch opisanych wyżej sposobów, czyli, by najpierw rodzic złożył swoją aplikację, a potem aplikację dziecka i „połączył” obie aplikacje wtórnie. Takie aplikowanie może zaoszczędzić Twój czas, ponieważ nie będziesz musiał osobno udokumentować 5-letniego pobytu dziecka w UK – wystarczy, że udokumentujesz swój własny pobyt. Oczywiście, w przypadku, gdy rodzic z góry wie, że nie spełnia kryteriów na settled status, ale wie, że jego dziecko spełnia – lepiej wybrać sposób nr 2.

ZOBACZ KONIECZNIE: "Settled" i "pre-settled" status dla obywateli UE i ich rodzin. Zobacz kto powinien aplikować o status osoby osiedlonej w UK i jakie to daje prawa

Pierwszy sposób zakłada jedynie, że Home Office może poprosić Cię o dodatkowe dokumenty potwierdzające Twoją relację z dzieckiem lub pobyt dziecka w UK.

Więcej informacji znajdziesz na stronach Home Office.

Teksty tygodnia

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie