Przy wzroście rachunków za energię, mieszkańcy Wysp zastanawiają się, co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie. I w jaki sposób ogrzewać dom, aby robić to oszczędnie i zarazem efektywnie. Jest na ten temat parę dobrych rad.
Nadal trwa kryzys związany z rosnącymi drastycznie kosztami życia, m.in. także przez podwyżkę cen energii dla milionów gospodarstw domowych.
Najbardziej każdego roku odczuwamy w portfelach sezon zimowy, w którym musimy płacić za ogrzewanie. Co zatem zrobić, aby ogrzewać oszczędnie, ale nie marznąć? Czy lepiej ogrzewać dom lub mieszkanie z przerwami wyłączając i włączając grzejnik, czy może dbać o względnie stałą temperaturę – co o tym mówią eksperci?
Jak płacić mniej za ogrzewanie i nie marznąć?
Według ekspertów z Energy Saving Trust pomysł, że taniej jest pozostawić ogrzewanie włączone przez cały dzień, jest mitem. Martin Lewis z Money Saving Expert mówi, że „włączanie i wyłączanie ogrzewania tylko wtedy, gdy jest potrzebne, jest na dłuższą metę najlepszym sposobem na oszczędzanie energii, a tym samym pieniędzy”. Czy tak jest faktycznie? Okazuje się, że to zależy…
– Najlepszy jest minutnik, ponieważ termostat włącza i wyłącza ogrzewanie, aby utrzymać ustawioną temperaturę w domu. Kluczową rzeczą do zrozumienia jest to, że chodzi o całkowitą ilość energii potrzebnej do ogrzania domu – mów Lewis.
Osoby mieszkające w miejscach, w których jest wilgotno, mogą być zmuszone do włączania centralnego ogrzewania na dłużej.
– Niektórzy inżynierowie twierdzą, że utrzymywanie niskiego ogrzewania przy włączonych wszystkich grzejnikach może działać, ponieważ zmniejsza kondensację, która po wyłączeniu ogrzewania gromadzi się w ścianach i może pomóc w odprowadzaniu ciepła na zewnątrz domu – co oznacza, że tracisz ciepło szybciej, a w rezultacie zużywasz więcej energii – mówi Lewis.
Sposoby na utrzymanie ciepła w domu?
Lewis przy okazji podaje także sposoby na utrzymanie ciepła w domu. Warto się z nimi zapoznać, a są to:
– Zaciągnięte zasłony w oknach są przydatne przy zatrzymaniu ciepła w domu nocą. Należy jednak pamiętać, aby odsłaniać je na dzień zwiększając w ten sposób dostęp promieni słonecznych, które także nagrzewają pomieszczenia.
– Zamknięcie nieużywanych pokoi, które mogą pochłaniać dużo ciepła, zupełnie niepotrzebnie.
– Zabezpieczenie domu przed przeciągami. Niestety głównym powodem, dla którego wiele domów nie zatrzymuje ciepła, są przeciągi. Są one w stanie bardzo obniżyć ogólną temperaturę w budynku.
– Gotowanie jedzenia pomoże ci się rozgrzać, a sam proces gotowania nagrzeje kuchnię i jej otoczenie, co w rezultacie sprawi, że w domu będzie cieplej.
– Rozważ zakup dywanów. Jeśli twój dom jest wyłożony wykładziną, nie musisz się martwić o taką opcję, ale jeśli masz deski podłogowe lub płytki, możesz w ten sposób tracić dużo ciepła. Dobrym zabezpieczeniem jest wtedy położenie dywanów na te powierzchnie.
– Umieszczenie folii aluminiowej za grzejnikiem także jest ważne dla utrzymania ciepła w domu i ograniczenie jego emisji na zewnątrz.
– Nie przykrywaj grzejników. Powinno być to podstawową zasadą dla osób, którym zależy na efektywnym ogrzewaniu domu bez strat ciepła. Niestety zasłonięty grzejnik (czy to przez pranie, czy firanki) potrzebuje dużo więcej energii, aby nagrzać powietrze w danym pomieszczeniu.