piątek, 20 września, 2024

Kierowcy mogą dostać karę za korzystanie z tej popularnej metody odladzania samochodu

Mroźne poranki są szczególnie ciężkie dla kierowców, którzy wybierając się do pracy, muszą jeszcze przygotować do jazdy swój samochód. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że korzystanie z popularnej metody odladzania samochodu może skutkować… karą finansową.

Oszronione szyby w aucie o poranku są dla większości kierowców w zimie prawdziwym utrapieniem. Szczególnie, jeśli musimy wsiąść za kierownicę, aby dojechać do pracy lub podwieźć dziecko do szkoły.

Korzystanie z popularnej metody odladzania samochodu może być ryzykowne

Istnieje wiele prostych wskazówek na temat tego, jak odmrozić okna w aucie. Jednak zastosowanie tej najbardziej popularnej metody odladzania samochodu może skutkować grzywną.

W czasie usuwania szronu i lodu z szyb właściciele aut mogą ulec pokusie pozostawienia włączonego silnika w celu rozgrzania pojazdu. Robi tak wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy działają w pośpiechu. Niestety metoda ta może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Gdy w stojącym samochodzie pracuje silnik, co nazywa się pracą na biegu jałowym, a kierowca jest poza pojazdem, jest to sprzeczne z przepisami ruchu drogowego. Kierowca musi bowiem znajdować się w pojeździe, gdy silnik auta pracuje. Zasada 123 Highway Code brzmi: „Nie wolno pozostawiać zaparkowanego pojazdu bez nadzoru z pracującym silnikiem ani niepotrzebnie pozostawiać włączony silnik pojazdu, gdy pojazd stoi na drodze publicznej”.

„Zasadniczo, jeśli pojazd stoi i prawdopodobnie pozostanie w tym stanie dłużej niż kilka minut, należy zaciągnąć hamulec postojowy i wyłączyć silnik, aby zmniejszyć emisję spalin i hałas. Dopuszczalne jest jednak pozostawienie pracującego silnika, jeśli pojazd stoi w korku lub w celu zdiagnozowania usterek” – czytamy dalej.

Zgodnie z art. 42 Ustawy o ruchu drogowym z 1988 roku, praca silnika na biegu jałowym stanowi wykroczenie.

Kara dla kierowców

Jeśli kierowca odmówi wyłączenia silnika, może dostać karę grzywny w wysokości 20 funtów. Z kolei w przypadku, gdy kierowca odmówi jej zapłaty w ciągu 28 dni, kwota ta wzrośnie do 40 funtów. A jeśli kwota 40 funtów nie zostanie uregulowana w ciągu 14 dni, wtedy kara wzrasta do 80 funtów.

Specjaliści radzą zatem, aby wstać 10 minut wcześniej i poświęcić ten nadmiar czasu na odladzanie samochodu. Należy to zrobić za pomocą skrobaczki i środka do odmrażania. Można użyć zapalniczki, aby ogrzać klucz w przypadku zamarzniętego zamka. Najważniejsze, aby w złych warunkach pogodowych, stawiać bezpieczeństwo nad punktualność. Ponadto warto zapewnić sobie więcej czasu na podróż.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?