Kierowcy mogą dostać karę za korzystanie z tej popularnej metody odladzania samochodu

Mroźne poranki są szczególnie ciężkie dla kierowców, którzy wybierając się do pracy, muszą jeszcze przygotować do jazdy swój samochód. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że korzystanie z popularnej metody odladzania samochodu może skutkować… karą finansową.

Oszronione szyby w aucie o poranku są dla większości kierowców w zimie prawdziwym utrapieniem. Szczególnie, jeśli musimy wsiąść za kierownicę, aby dojechać do pracy lub podwieźć dziecko do szkoły.

Korzystanie z popularnej metody odladzania samochodu może być ryzykowne

Istnieje wiele prostych wskazówek na temat tego, jak odmrozić okna w aucie. Jednak zastosowanie tej najbardziej popularnej metody odladzania samochodu może skutkować grzywną.

W czasie usuwania szronu i lodu z szyb właściciele aut mogą ulec pokusie pozostawienia włączonego silnika w celu rozgrzania pojazdu. Robi tak wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy działają w pośpiechu. Niestety metoda ta może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Gdy w stojącym samochodzie pracuje silnik, co nazywa się pracą na biegu jałowym, a kierowca jest poza pojazdem, jest to sprzeczne z przepisami ruchu drogowego. Kierowca musi bowiem znajdować się w pojeździe, gdy silnik auta pracuje. Zasada 123 Highway Code brzmi: „Nie wolno pozostawiać zaparkowanego pojazdu bez nadzoru z pracującym silnikiem ani niepotrzebnie pozostawiać włączony silnik pojazdu, gdy pojazd stoi na drodze publicznej”.

„Zasadniczo, jeśli pojazd stoi i prawdopodobnie pozostanie w tym stanie dłużej niż kilka minut, należy zaciągnąć hamulec postojowy i wyłączyć silnik, aby zmniejszyć emisję spalin i hałas. Dopuszczalne jest jednak pozostawienie pracującego silnika, jeśli pojazd stoi w korku lub w celu zdiagnozowania usterek” – czytamy dalej.

Zgodnie z art. 42 Ustawy o ruchu drogowym z 1988 roku, praca silnika na biegu jałowym stanowi wykroczenie.

Kara dla kierowców

Jeśli kierowca odmówi wyłączenia silnika, może dostać karę grzywny w wysokości 20 funtów. Z kolei w przypadku, gdy kierowca odmówi jej zapłaty w ciągu 28 dni, kwota ta wzrośnie do 40 funtów. A jeśli kwota 40 funtów nie zostanie uregulowana w ciągu 14 dni, wtedy kara wzrasta do 80 funtów.

Specjaliści radzą zatem, aby wstać 10 minut wcześniej i poświęcić ten nadmiar czasu na odladzanie samochodu. Należy to zrobić za pomocą skrobaczki i środka do odmrażania. Można użyć zapalniczki, aby ogrzać klucz w przypadku zamarzniętego zamka. Najważniejsze, aby w złych warunkach pogodowych, stawiać bezpieczeństwo nad punktualność. Ponadto warto zapewnić sobie więcej czasu na podróż.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak podejrzany o brutalną napaść i kradzież

W szkockim West Lothian doszło do brutalnego rabunku w biały dzień. Podejrzanym o atak i kradzież telefonu komórkowego jest także nasz rodak.

Najtańszy broadband w UK. Warto się przenieść?

Regularne zmiany dostawców różnych usług w UK są co do zasady korzystne i mogą przynieść znaczące oszczędności.

Jak po wyjeździe z UK nie stracić settled status?

Planując wyjazd z Wielkiej Brytanii cześć z nas obawia się utraty settled status. Zwłaszcza, jeśli myślimy o powrocie na Wyspy w przyszłości.

Nowa opłata za wjazd do UK – gdzie wprowadzą „tourist tax”?

Trwają pracą nad wprowadzenie "tourist tax" w Walii. Podatek turystyczny w wysokości 1,25 funta za noc może zostać wprowadzony już 2027 roku, ale podobne rozwiązaniami mogą wejść w życie nie tylko w tym regionie UK.

Podrożeją tatuaże przez nowe przepisy bezpieczeństwa

Podrożeją tatuaże ze względu na nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Artyści tatuażu będą musieli podnieść ceny swoich usług.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie