Kierowcy mogą dostać karę za korzystanie z tej popularnej metody odladzania samochodu

Mroźne poranki są szczególnie ciężkie dla kierowców, którzy wybierając się do pracy, muszą jeszcze przygotować do jazdy swój samochód. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że korzystanie z popularnej metody odladzania samochodu może skutkować… karą finansową.

Oszronione szyby w aucie o poranku są dla większości kierowców w zimie prawdziwym utrapieniem. Szczególnie, jeśli musimy wsiąść za kierownicę, aby dojechać do pracy lub podwieźć dziecko do szkoły.

Korzystanie z popularnej metody odladzania samochodu może być ryzykowne

Istnieje wiele prostych wskazówek na temat tego, jak odmrozić okna w aucie. Jednak zastosowanie tej najbardziej popularnej metody odladzania samochodu może skutkować grzywną.

W czasie usuwania szronu i lodu z szyb właściciele aut mogą ulec pokusie pozostawienia włączonego silnika w celu rozgrzania pojazdu. Robi tak wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy działają w pośpiechu. Niestety metoda ta może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Gdy w stojącym samochodzie pracuje silnik, co nazywa się pracą na biegu jałowym, a kierowca jest poza pojazdem, jest to sprzeczne z przepisami ruchu drogowego. Kierowca musi bowiem znajdować się w pojeździe, gdy silnik auta pracuje. Zasada 123 Highway Code brzmi: „Nie wolno pozostawiać zaparkowanego pojazdu bez nadzoru z pracującym silnikiem ani niepotrzebnie pozostawiać włączony silnik pojazdu, gdy pojazd stoi na drodze publicznej”.

„Zasadniczo, jeśli pojazd stoi i prawdopodobnie pozostanie w tym stanie dłużej niż kilka minut, należy zaciągnąć hamulec postojowy i wyłączyć silnik, aby zmniejszyć emisję spalin i hałas. Dopuszczalne jest jednak pozostawienie pracującego silnika, jeśli pojazd stoi w korku lub w celu zdiagnozowania usterek” – czytamy dalej.

Zgodnie z art. 42 Ustawy o ruchu drogowym z 1988 roku, praca silnika na biegu jałowym stanowi wykroczenie.

Kara dla kierowców

Jeśli kierowca odmówi wyłączenia silnika, może dostać karę grzywny w wysokości 20 funtów. Z kolei w przypadku, gdy kierowca odmówi jej zapłaty w ciągu 28 dni, kwota ta wzrośnie do 40 funtów. A jeśli kwota 40 funtów nie zostanie uregulowana w ciągu 14 dni, wtedy kara wzrasta do 80 funtów.

Specjaliści radzą zatem, aby wstać 10 minut wcześniej i poświęcić ten nadmiar czasu na odladzanie samochodu. Należy to zrobić za pomocą skrobaczki i środka do odmrażania. Można użyć zapalniczki, aby ogrzać klucz w przypadku zamarzniętego zamka. Najważniejsze, aby w złych warunkach pogodowych, stawiać bezpieczeństwo nad punktualność. Ponadto warto zapewnić sobie więcej czasu na podróż.

Teksty tygodnia

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie