Koniec dystansu społecznego i maseczek w sklepach już w czerwcu? Downing Street nie komentuje

Fot. Getty

Brytyjskie media donoszą, że maseczki i dystans społeczny w takich miejscach, jak sklepy czy praca, mogą przestać być obowiązkowe już 21 czerwca. Jakie zmiany w Anglii nastąpią na ostatnim etapie wychodzenia z lockdownu?

- Advertisement -

Już 21 czerwca w Anglii ma nastąpić ostatni etap wychodzenia z lockdownu. Po 14 miesiącach lockwonu mają przestać obowiązywać podstawowe ograniczenia dotyczące kontaktów społecznych, a w szczególności – otwarte mają zostać kluby nocne, a masowe eventy będą mogły odbywać się bez przeszkód. Co jednak z ogólną zasadą 2-metrowego dystansu społecznego i maseczkami ochronnymi w sklepach, pracy czy środkach transportu publicznego?

 

Koniec maseczek i dystansu społecznego już w czerwcu?

Aktualnie maseczki ochronne trzeba nosić, pod rygorem grzywny, w wielu miejscach w całej Anglii. Przede wszystkim w środkach transportu publicznego, sklepach, supermarketach, centrach handlowych wszelkiego rodzaju, w gabinetach świadczących usługi bliskiego kontaktu (np. w salonach kosmetycznych), w miejscach kultu religijnego, lokalach gastronomicznych (maseczkę można zdjąć siedząc przy stoliku), teatrach i innych ośrodkach rozrywki i kultury. Niektórzy pracodawcy nakazują też noszenie maseczek w pracy – decyzja pracodawcy powinna być podyktowana wcześniej przeprowadzoną oceną ryzyka epidemicznego w miejscu pracy, według rządowych wytycznych. Dodatkowo, w całej Anglii obowiązuje 2-metrowy dystans społeczny we wszelkich wymienionych wyżej miejscach i w innych przestrzeniach życia społecznego. Jaka jest szansa, że w wakacje znów będzie normalnie?

Według źródeł dziennika „The Sun”, jest bardzo prawdopodobne, że 21 czerwca maseczki częściowo zostaną wycofane – a częściowo pozostaną. Według przecieków, maseczki ochronne nie będą już obowiązkowe w sklepach oraz w miejscach pracy, w których do tej pory były obowiązkowe. Pozostaną jednak obligatoryjne w mocno ograniczonych przestrzeniach, takich jak autobusy, pociągi czy metro. Podobne zasady mogą dotyczyć także dystansu społecznego. Żadne decyzje w tej sprawie nie zostały jednak jeszcze ostatecznie ogłoszone, a cytowana przez „Metro” rzeczniczka Downing Street powiedziała, że nie może skomentować doniesień „The Sun”, dotyczących częściowego zniesienia obowiązku maseczek i dystansu społecznego już 21 czerwca.

Maseczki i dystans społeczny prawdopodobnie będą jeszcze przedmiotem rozważań rządu oraz jego medycznych doradców. Można jednak mieć nadzieję, że w wakacje w znaczącym zakresie życie powróci do normalności i zakupy będzie można robić swobodnie, tak jak dawniej. Naukowcy są jednak podzieleni. Niektórzy pozostają raczej dobrej myśli, szczególnie ze względu na szybko postępujący brytyjski program szczepień. Obecnie na szczepienia zapraszane są już osoby w wieku 38-39 lat. Wśród innych badaczy obawy budzą jednak nowe warianty koronawirusa – w ostatnim czasie badacze obawiają się najbardziej mutacji indyjskiej i w związku z tym krążą przypuszczenia, że z powodu tej mutacji wychodzenie z lockodnwu może zostać opóźnione.

Ostatni etap wychodzenia z lockdownu. Co się zmieni 21 czerwca?

Czwarty i ostatni etap wychodzenia z lockdownu w Anglii został zaplanowany na 21 czerwca. Nie ogłoszono jeszcze ostatecznej listy zmian, ale według komunikatu na stronie rządowej, tego dnia mają zostać wprowadzone następujące zmiany:

  • prawdopodobnie usunięte zostaną wszelkie prawne ograniczenia kontaktów społecznych
  • prawdopodobnie zostaną otwarte kluby nocne
  • prawdopodobnie zniesione zostaną pozostałe ograniczenia dotyczące większych eventów, takich jak fetiwale
  • warunkiem uczestnictwa w masowych eventach może być przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa
  • prawdopodobnie zostaną zniesione pozostałe ograniczenia dotyczące ślubów.

Rząd nie potwierdził jeszcze, czy powyższe plany wejdą w życie zgodnie z terminem oraz w jakim dokładnie zakresie zostaną wprowadzone. Ostateczne ogłoszenie nastąpi najprawdopodobniej dopiero w czerwcu.

Teksty tygodnia

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Będą bezpośrednie pociągi z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii

Eurostar zapowiedział uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii. Tym posunięciem firma chce zabezpieczyć swoją pozycję na londyńskim dworcu.

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Rząd rozszerza dostęp do bezpłatnych posiłków dla dzieci

Od września 2026 roku wszystkie dzieci w Anglii, których rodzice otrzymują zasiłek Universal Credit, będą miały prawo do bezpłatnych posiłków w szkołach.

Były brytyjski minister obrony ostrzega: Zgromadźcie zapasy na kryzys!

Wielka Brytania jest narażona na atak a “szarej strefie”?...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie