Kradzieże kotów i psów w Anglii i Irlandii Północnej będą uznawane za przestępstwa

Szykują się modyfikacje w brytyjskim systemie prawnym. Rząd poparł zmiany w kwestii kradzieży zwierząt domowych. Już wkrótce takie bezprawne zawłaszczenie kotów i psów w Anglii i Irlandii Północnej ma zostać uznane za przestępstwo („criminal offence”).

Nowe prawo zawarte w ustawie The Pet Abduction Bill zostało zaproponowane przez konserwatywną posłankę Annę Firth. Przedstawicielka okręgu Southend West wskazywała, iż w obecnym systemie prawnym kradzież zwierzęcia domowego jest „przestępstwem niskiego ryzyka i wysokiej nagrody”.

— Uważam za niewiarygodne, że traktujemy stratę żywej istoty, członka naszej rodziny, tak jakby było to kradzież elektronarzędzia lub laptopa — komentowała toryska na łamach serwisu informacyjnego BBC.

Jaki zapisy obecne są w Animal Welfare (Kept Animals) Bill?

Jakie obecnie obowiązują przepisy w tej kwestii w Anglii? Kradzież zwierząt domowych reguluje ustawa 1968 Theft Act. Zgodnie z nią koty i psy uważane są nie za istoty żywe, ale za „zwyczajną” własność. Podobne prawo obowiązuje w Szkocji.

Obecny rząd w 2021 roku złożył obietnicę wprowadzenia zmian w tym zakresie. Pewne modyfikacje zostały zawarte Animal Welfare (Kept Animals) Bill, ale ustawa ta została odrzucona w maju 2023. Na Partię Konserwatywną spadła wówczas krytyka, w obliczu czego zapewniono, że środki przewidziane w ustawie zostaną wprowadzone w życie innymi sposobami. Wszystko wskazuje na to, że w 2024 uda się całą sprawę doprowadzić do końca.

Co grozi za kradzież psa lub kota?

Jak przekazują brytyjskie media, zgodnie z proponowanymi przepisami kradzież psa lub kota będzie karane wysoką grzywną, lub maksymalnie pięcioma latami pozbawienia wolności.

Teraz ustawa The Pet Abduction Bill zostanie poddana pod dyskusję w Izbie Gmin, ale biorąc pod uwagę poparcie rządu, wszystko wskazuje na to, że stanie się prawem w Anglii i Irlandii Północnej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pracownicy brytyjskich supermarketów wygrywają walkę o równe płace

W kontekście brytyjskich supermarketów głośno jest o “equity pay”, a wygrane ich pracowników mogą odbić się na całym sektorze detalicznym.

Julia Wandelt teraz twierdzi, że jest siostrą Madeleine McCann

23-letnia Julia Wandelt wydaje się przekonana, że może być spokrewniona z rodziną McCannów. Sugeruje, że jest siostrą zaginionej Madeleine.

Ogromne zapadlisko w Surrey pochłania ulicę

Przez zapadlisko w Surrey ewakuowano mieszkańców. Dziura w ziemi wciąż się rozszerza i pochłania coraz większą część ulicy.

Brytyjka planuje opuszczenie „przerażającej” Anglii i emigrację do… Dubaju

Brytyjska celebrytka i influencerka chce opuścić Wyspy. Jej zdaniem...

Jak zmieniają się preferencje Polaków jeśli chodzi o gry losowe online

Polacy coraz chętniej wybierają gry losowe online. Sprawdź, jakie tytuły zyskują na popularności, jak technologia zmienia branżę i czego oczekują gracze.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie