Kurs funta spada, widmo twardego Brexitu w ten piątek nie zostało jeszcze wykluczone

Brytyjska waluta rozpoczęła ten tydzień na słabej pozycji – jej wartość w poniedziałek wynosiła 1,16 euro, 1,30 dolara i 4,98 złotego. Słaba pozycja funta związana jest z niewyeliminowaniem zagrożenia twardego Brexitu 12 kwietnia, dopóki Unia Europejska nie odniesie się pozytywnie do prośby Theresy May związanej z dalszym opóźnieniem terminu wyjścia z UE.

Sytuacja związana z Brexitem jest głównym czynnikiem, który ma wpływ na wartość funta już od dawna, a obecny kryzys sprawia, że funt brytyjski traci na wartości wobec głównych walut, jak również do złotówki.

- Advertisement -

Pod koniec ubiegłego tygodnia Theresa May napisała list do Donalda Tuska z prośbą o dalsze opóźnienie Brexitu do 30 czerwca, jednak dopóki Unia nie wyrazi na to zgody, w ten piątek – 12 kwietnia – może dojść do wyjścia z UE bez umowy.

Theresa May ostrzegła w oficjalnym oświadczeniu: „Brexit wymyka nam się z rąk” i „rośnie ryzyko jego odwołania”

 

 

 

Sytuacja zagrożenia twardym Brexitem wywiera presję na szterlinga, który w poniedziałek rano był wart 1,16 euro, 1,30 dolara i 4,98 złotego, co jest kursem poniżej średniej. Jak twierdzą analitycy finansowi – obecnie funt znajduje się „w stanie ciągłych zmian”, co nie wpływa pozytywnie na stosunek inwestorów.

Niestety sytuacji brytyjskiej waluty nie polepsza także brak pozytywnej perspektywy na przyszłość w kwestii porozumienia między Partią Konserwatywną a laburzystami, jak również w brytyjskim parlamencie, gdzie wypracowanie jakiegokolwiek planu na dalsze działania związane z Brexitem staje się mało prawdopodobne.

„Potrzebny jest kompromis z obu stron” – Theresa May w specjalnym nagraniu wyjaśniła powody rozpoczęcia rozmów ws. Brexitu z Partią Pracy [wideo]

Teksty tygodnia

Co to znaczy być Brytyjczykiem? Czy biali będą mniejszością w UK?

Co to znaczy “być Brytyjczykiem”? Co na to wpływa? Czy miejsce urodzenia, kultura, język, kolor skóry? Z jednej strony media straszą, że biali będą mniejszością w UK, z drugiej kolejne pokolenia migrantów doskonale asymilują się z Brytyjczykami

Co zrobić, jeśli stracisz zasiłek? Poradnik

Reformy systemu pomocy i zasiłków w UK powodują, że wiele osób straci prawo do świadczenia. Co zrobić, jeśli straciłeś prawo do PIP lub Universal Credit? Jak odnaleźć się na rynku pracy i jakiej pomocy można spodziewać się od DWP?

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

Błędy medyczne, które mogły kosztować życie. Policja bada sprawę zgonów po zabiegach

Brytyjska policja rozpoczęła dochodzenie dotyczące kilkunastu zabiegów kardiologicznych przeprowadzonych w szpitalu Castle Hill Hospital, niedaleko Hull. Sprawa zyskała rozgłos po doniesieniach o możliwych błędach medycznych i nieprawidłowościach w dokumentacji pośmiertnej.

Nie będzie kontroli granicznych przy imporcie warzyw i owoców z UE

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan zniesienia granicznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla owoców i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej. To efekt nowego porozumienia upraszczającego handel rolno-spożywczy po Brexicie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie