piątek, 20 września, 2024

Nowe przepisy rujnują kieszenie kierowców. Jak dużo ludzi jest poszkodowanych?

W ciągu pierwszego miesiąca od drastycznego rozszerzenia granic strefy ULEZ, liczba starych samochodów poruszających się po obszarze Wielkiego Londynu jeszcze spadła. Ale dla blisko 60 000 kierowców możliwość skorzystania z samochodu oznaczała w tym czasie konieczność sięgnięcia do portfela. We wrześniu Transport for London otrzymał z tytułu opłat za wjazd do Londynu 26 mln funtów.

Strefa ULEZ uderzyła kierowców po kieszeniach

Przypomnijmy, że granice strefy ULEZ zostały rozszerzone na wszystkie gminy Wielkiego Londynu w dniu 29 sierpnia. Początkowo strefa Ultra Low Emission Zone obowiązywała jedynie w ścisłym centrum brytyjskiej stolicy. Od października 2021 roku objęła wszystkie ulice w obrębie północnej i południowej obwodnicy. Natomiast z końcem lata tego roku ULEZ zaczęła obowiązywać we wszystkich gminach Wielkiego Londynu.

Wjazd do strefy Ultra Low Emission Zone kosztuje 12,5 funta dziennie. Opłaty obejmują właścicieli samochodów z silnikiem benzynowym, który nie spełnia norm Euro 4, a także samochodów z silnikiem wysokoprężnym, który nie spełnia norm Euro 6. W skrócie oznacza to, że za możliwość poruszania się po wszystkich drogach Wielkiego Londynu muszą od 29 sierpnia płacić kierowcy, którzy jeżdżą samochodem z silnikiem benzynowym wyprodukowanym przed 2006 r. lub samochodem na Diesel kupionym przed wrześniem 2015 r.

Najnowsze dane pokazują, że ekspansja strefy ULEZ zmniejszyła liczbę starych pojazdów wjeżdżających do Wielkiego Londynu o 45 proc. Jednak dla 57 200 kierowców nowe przepisy oznaczały obowiązek uiszczenia stosownych opłat. Z tytułu nowych opłat Transport for London otrzymało 23 595 000 funtów. Ponad 13 000 kierowców nie uiściło opłaty i otrzymało mandat w wysokości 180 funtów, co wygenerowało kolejne 2,4 mln funtów.

Coraz więcej londyńczyków stosuje się do nowych przepisów

Pomimo ogromnych protestów i regularnego niszczenia kamer ULEZ, coraz więcej londyńczyków stosuje się do nowych przepisów. Według danych Transport for London, we wrześniu średni wskaźnik przestrzegania przepisów wzrósł do 95,3 proc., w porównaniu do 91,6 proc. w czerwcu. Wskaźnik ten był wyższy w przypadku samochodów osobowych, z których 96,4 proc. nie jest obecnie objętych opłatą ULEZ. Natomiast w przypadku samochodów dostawczych wskaźnik ten wyniósł 86,2 proc. (w czerwcu wskaźnik wyniósł 80,2 proc.).

Dane wskazują, że spośród średnio 1 974 000 pojazdów poruszających się każdego dnia po Londynie, tylko 2,9 proc. musiało zapłacić opłatę w wysokości 12,50 funta.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?