Które firmy mają prawo zmusić nas do instalacji przedpłatowych liczników prądu?

Offem wycofał się z zakazu przymusowej instalacji liczników przedpłatowych twz. prepaid meters. Trzy największe firmy energetyczne działające na brytyjskim rynku EDF, Octopus i Scottish Power otrzymały pozwolenie na instalację liczników przedpłatowych wbrew woli klientów. To zła wiadomość dla osób, które mogą zalegać z rachunkami za prąd. Ofgem wydając pozwolenie na takie działania, stwierdził, że spełniły szereg wymogów postawionych przez organ regulujący sektor energetyczny w UK.

W lutym 2023 roku Ofgem apelował do brytyjskich firm energetycznych o zaprzestanie przymusowej instalacji liczników przedpłatowych. Wydano tymczasowy zakaz tego typu działań. Na początku 2024 regulator sektora energetycznego zmienił decyzję w tej kwestii w przypadku trzech providerów. EDF, Octopus i Scottish Power po spełnieniu szeregu wymogów będę ponownie mogli instalować „prepayment meters”. Co ta zmiana oznacza dla gospodarstw domowych na Wyspach?

Instalacje liczników przedpłatowych w UK

Wprowadzony zakaz instalacji liczników przedpłatowych był efektem nieprawidłowości, jakich dopuszczały się firmy sektora energetycznego. Dziennikarze „The Times” ujawnili niewłaściwie czy wręcz niemoralne praktyki instalatorów wykonujących zlecenia dla British Gas. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Firmom energetycznym kazano zaprzestać przymusowego montażu liczników przedpłatowych„. Ujawnienie tej sprawy wywołało oburzenie opinii publicznej w UK.

W obliczu tych rewelacji Ofgem wprowadził znaczące ograniczenia w tym zakresie. Najpierw całkowicie zakazał tych praktyk, a następnie opracował nowe zasady dotyczące instalowania liczników przedpłatowych w brytyjskich domach. Przede wszystkim tego typu urządzenia nie mogą być montowane w domach samotnych osób powyżej 75. roku życia, w domach z dziećmi poniżej 2. roku życia oraz w domach, w których mieszkając osoby cierpiące na określone choroby.

Jakie zmiany wprowadził Ofgem?

Co więcej, firmy energetyczne zostały zobowiązane do spełnienia konkretnych warunków poprzedzających instalację. Muszą podjąć co najmniej dziesięć prób skontaktowania się z klientem przed zainstalowaniem licznika przedpłatowego i przeprowadzić wizję lokalną. Muszą także regularnie dostarczać Ofgem dane z monitorowania. Jeśli te zasady zostaną złamane, firmy energetyczne muszą liczyć się z grzywnami i sankcjami.

– Ochrona konsumentów jest naszym priorytetem numer jeden. Wyjaśniliśmy, że dostawcy muszą wyczerpać wszystkie inne możliwości, zanim rozważą wymuszoną instalację licznika przedpłatowego. Konsumenci z kolei mogą sobie pomóc, kontaktując się z dostawcą tak szybko, jak to możliwe, jeśli uważają, że nie będą w stanie płacić w ten sposób za energię i omówić inne opcje płatności – komentuje dyrektor generalny Ofgem ds. rynków, Tim Jarvis.

 

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Ludzie kradną gaz i energię elektryczną

Kradzież gazu i energii elektrycznej staje się coraz częstszym procederem w Wielkiej Brytanii. Powodem są podwyżki cen gazu i energii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie