Osobne toalety dla kobiet i mężczyzn będą obowiązkowe. To koniec toalet unisex?

Przez ostatnie lata w wielu krajach mocno rozwijany był koncept toalet unisex. Z takich toalet, zwanych też „neutralnymi płciowo”, na takich samych zasadach mogą korzystać zarówno mężczyźni i kobiety, jak i osoby transpłciowe, niebinarne i interseksualne. Ale w UK szala powoli przechyla się w drugą stronę. To znaczy w kierunku zachowania osobnych toalet dla mężczyzn i kobiet, w celu poszanowania „prywatności i godności” przedstawicieli poszczególnych płci.

Osobne toalety dla kobiet i mężczyzn będą wymagane w miejscach publicznych?

Przygotowywane właśnie zmiany w prawie przewidują obowiązek utworzenia w każdym nowo powstałym lokalu usługowym lub budynku użyteczności publicznej osobnych toalet dla kobiet i mężczyzn. Oznacza to, że w nowo otwartych restauracjach, biurach, szkołach czy szpitalach w UK nie będą mogły funkcjonować wyłącznie toalety neutralne płciowo. A wszystko to, jak twierdzą ministrowie, ze względu na rosnące obawy dotyczące poszanowania „prywatności i godności” przedstawicieli poszczególnych płci w obiektach typu unisex.

Z potrzebą zapewnienia oddzielnych toalet dla kobiet i mężczyzn zgodziło się w trakcie konsultacji aż 81 proc. ministrów. Jednocześnie jednak 82 proc. ministrów dostrzega potrzebę zapewnienia społeczeństwu toalet „neutralnych płciowo”. Czyli miejsc samodzielnych i całkowicie zamkniętych, w których znajduje się toaleta z umywalką. Generalnie chodzi więc o to, by w lokalach niemieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej znajdowały się zarówno oddzielne toalety dla kobiet i mężczyzn, jak i oddzielne toalety typu unisex.

Ważne jest, by każdy czuł się w toalecie komfortowo

Przygotowywane zmiany w prawie wynikają z faktu, że coraz więcej ludzi skarży się na sposób funkcjonowania tzw. neutralnych płciowo toalet. Minister ds. równości Kemi Badenoch twierdzi, że toalety typu unisex coraz częściej uznawane są za miejsca, które „odmawiają prywatności i godności zarówno mężczyznom, jak i kobietom”. Minister podała nawet, że u dziewcząt jednej ze szkół w UK, w której nie było dostępu do oddzielnych toalet, rozwinęły się infekcje dróg moczowych. A wszystko to z uwagi na niechęć nastolatek do korzystania z toalet neutralnych pod względem płci.

Teksty tygodnia

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie