Od poniedziałku, 8 kwietnia, Ministerstwo Pracy i Emerytur przekazało dodatkowe pieniądze osobom pobierającym Personal Independence Payment (PIP) cierpiącym na jedno z 25 schorzeń.
Od kwietnia weszła w życie podwyżka zasiłków po latach zamrożenia wysokości świadczeń. W tym roku rząd zdecydował się podwyższyć stawki zasiłków biorąc pod uwagę wrześniową inflację, która wyniosła 6,7 proc.
Podwyżka Personal Independence Payment
Ministerstwo Pracy i Emerytur podwyższyło od poniedziałku Personal Independence Payment (PIP). Osoby cierpiące na przewlekłe choroby lub niepełnosprawność, które mają wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, otrzymały w tym miesiącu wyższe świadczenia. W niektórych przypadkach wzrosły one do 184,30 funtów tygodniowo.
Świadczenia PIP składają się z dwóch elementów – części na codzienne życie (Daily living part) i części na mobilność (Mobility part). Dla każdego z tych elementów ustalana jest stawka standardowa i podwyższona.
Od 8 kwietnia 2024 roku standardowa stawka na życie wynosi 72,65 funta tygodniowo (wzrost o 4,55 funta z 68,10 funta tygodniowo). Z kolei podwyższona stawka na życie codzienne wynosi po podwyżce 108,55 funta tygodniowo (wzrost o 6,80 funta z 101,75 funta).
Natomiast standardowa stawka na mobilność wynosi od 8 kwietnia tego roku 28,70 funta (wzrost o 1,80 funta z 26,90 funta). A zwiększona stawka za mobilność wynosi 75,75 funta (wzrost o 4,75 funta z 71 funtów tygodniowo).
Komu przysługuje PIP?
Personal Independence Payment (PIP) przysługuje osobom, których stan zdrowia lub niepełnosprawność utrudniają im codzienne funkcjonowanie i poruszanie się (lub jedno i drugie).
Kolejnym kryterium do tego, aby otrzymywać tego rodzaju świadczenie, jest konieczność mieszkania w Wielkiej Brytanii przez co najmniej dwa z ostatnich trzech lat i przebywanie na Wyspach w momencie składania wniosku o zasiłek.
PIP nie jest wypłacany w zależności od stanu zdrowia i niepełnosprawności danej osoby, ale od tego, jak stan zdrowia i niepełnosprawność wpływają na codzienne życie i zdolność do wykonywania codziennych czynności.
Dlatego też do PIP może daną osobę uprawniać cały szereg schorzeń i niepełnosprawności. Poniżej przedstawiamy listę takich schorzeń:
– bezdech senny
– choroba górnych dróg oddechowych
– obturacyjna choroba płuc
– przewlekłe zapalenie oskrzeli
– mukowiscydoza
– rozedma
– ropniak
– rozstrzenie oskrzeli
– astma
– azbestoza
– alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych
– zwłókniające zapalenie pęcherzyków płucnych
– sarkoidoza
– krzemica
– ziarniakowa choroba płuc i nacieki płucne
– zwłóknienie płuc
– pylica płuc
– zwłóknienie płuc
– opłucna
– wysięk w jamie opłucnej
– odma opłucnowa
– zator płucny
– zapalenie płuc
– przeszczep płuc
– przeszczep serca i płuc.