Polski ekstremista żyjący w UK skazany za działalność terrorystyczną

Na 12 lat pozbawienia wolności skazany został Polak, który był zaangażowany w działalność o charakterze terrorystycznym. Mieszkający w Weston-super-Mare (hrabstwo Somerset) Gabriel B. jest prawicowym ekstremistą, który zajmował się między innymi propagandą w internecie oraz drukowaniem 3D broni.

24 października 2024 roku sąd Winchester Crown Court wydał wyrok w sprawie 24-letniego Gabriela B. Nasz rodak został skazany na 12 lat więzienia. Urodzony w Polsce B. zachęcał do terroryzmu i wyznawał skrajnie prawicowe poglądy, jak czytamy w oficjalnym komunikacie w tej sprawie wystosowanym przez Avon and Somerset Police.

Dochodzenie w jego sprawie było prowadzone przez Counter Terrorism Policing South East (CTPSE). Polak nie tylko rozpowszechniał materiały o charakterze terrorystycznym w internecie, ale również zachęcał do zabijania przedstawicieli mniejszości etnicznych. Nasz rodak nawoływał do zabijania czarnoskórych, Żydów, a także polityków. Za pomocą drukarki 3D „wydrukował” również pistolet.

Polski prawicowy ektremista skazany

Jeszcze przed obliczem sądu Old Bailey, w grudniu 2023 roku, nasz rodak przyznał się do sześciu zarzutów posiadania informacji, które mogą być przydatne osobie dokonującej lub przygotowującej akt terrorystyczny, wbrew art. 58 Terrorism Act 2000, jak czytamy w oficjalnym komunikacie.

Przestępstwa te dotyczyły posiadania nagrania wideo i dokumentów odkrytych podczas przeszukania domu B. w sierpniu 2023. Zarekwirowano wówczas różne przedmioty o charakterze skrajnie prawicowym, w tym książki, maski i pamiątki, a także wspomnianą wyżej broń palną, telefon komórkowy i urządzenia komputerowe.

Po zbadaniu tych urządzeń funkcjonariusze odkryli, że 31 maja 2023 B. wysłał elektronicznie na Telegramie nagranie wideo dotyczące wytwarzania ładunku wybuchowego i improwizowanego urządzenia wybuchowego.

„Rozpowszechniał treści pełne nienawiści, rasistowskie, homofobiczne i antysemickie”

– B. rozpowszechniał w Internecie treści pełne nienawiści, w tym rasistowskie, homofobiczne i antysemickie wypowiedzi. Wiedział, jak szkodliwe może być rozpowszechnianie skrajnie prawicowych poglądów – komentuje szef CTPSE, Olly Wright.

– Film, który wysłał online, zawierał instrukcje krok po kroku, jak zrobić bombę z powszechnie dostępnych artykułów gospodarstwa domowego. Został wycięty przez B. z dłuższego filmu znalezionego w Internecie, pokazującego okaleczenie i tortury. B. próbował usprawiedliwić materiał, który zamieścił w sieci, twierdząc, że to tylko „parodia” – dodaje.

W jaki sposób Polak bronił się w sądzie?

Obrona Polaka podkreślała, iż jest on osobą cierpiącą na autyzm oraz poważne zaburzenia rozwojowe. Zwracano uwagę, iż jest osobą mniej dojrzałą, niż inni ludzie w jego wieku.

Po więcej informacji w tej sprawie odsyłamy na oficjalne strony: https://www.avonandsomerset.police.uk/news/2024/10/man-jailed-for-12-years-following-counter-terrorism-policing-south-east-investigation/

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Plaga kradzieży sklepowych osiągnęła rekordowy poziom

W ubiegłym roku kradzieże sklepowe kosztowały sprzedających aż 1 800 000 000 funtów. Każdego dnia odnotowywano prawie 1300 przestępstw.

Rośnie płaca minimalna w UK – ile wyniosą stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025?

Brytyjski rząd potwierdził wysokość podwyżek płacy minimalnej w UK. Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają "najniższą krajową" na Wyspach? O ile wzrosną stawki National Living Wage oraz National Minimum Wage od 1 kwietnia 2025 roku?

Najważniejsze zmiany finansowe w UK w listopadzie 2024

Na łamach "Polish Express" tematy związane z Autumn Statement opracowaliśmy dokładnie wczoraj, w tym artykule przyjrzymy się pozostałym zmianom finansowym, które są ważne i istotne, dla osób mieszkających w UK i ich pieniędzy.

Co czwarty dorosły diagnozuje u siebie ADHD. Tik Tok wzmacnia niepokojący trend

Na ADHD cierpi zaledwie kilka procent populacji, ale co czwarta osoba podejrzewa u siebie takie zaburzenie. Tik Tok wzmacnia ten trend

Praca marzeń w Szkocji za 56 000 funtów rocznie

Na odległej wyspie na Hebrydach Zewnętrznych NHS Scotland poszukuje pracowników oferując pensje w wysokości 56 000 funtów rocznie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie