czwartek, 19 września, 2024

Ponad połowy rodzin nie stać na opłacenie opieki nad dzieckiem. Popadają w długi

Najnowsze dane pokazują, że blisko połowa rodzin w Londynie zadłuża się, by być w stanie zapłacić za opiekę nad dzieckiem. Eksperci wzywają rząd do aktywniejszego działania na rzecz zwiększenia dostępności opieki nad dziećmi w przystępnej cenie.

Opieka nad dzieckiem kosztuje. I to dużo

Jak wynika z najnowszych badan przeprowadzonych przez BusinessLDN i the Central District Alliance, londyńczycy wydają ponad jedną trzecią swoich miesięcznych dochodów na opłacenie opieki nad dziećmi. Co więcej, blisko połowa rodzin w Londynie, w których jest małe dziecko w wieku przed-szkolnym, zadłuża się, by móc powierzyć je opiece profesjonalnej opiekunki lub instytucji. Jednocześnie, jak pokazało niedawne badanie przeprowadzone przez organizację charytatywną Coram Family and Childcare, w Londynie, jak nigdzie indziej w kraju, brakuje profesjonalistów świadczących usługi z zakresu opieki nad dziećmi. Poza tym w stolicy usługi takie są także niebotycznie drogie.

Największe pod tym względem problemy występują na obrzeżach Londynu. Tam prawie trzy czwarte samorządów przyznaje, że nie ma wystarczającej liczby miejsc dla dzieci poniżej drugiego roku życia.

Rząd obiecał pomoc. Ale czy dotrzyma słowa?

Kanclerz Jeremy Hunt zobowiązał się niedawno do zapewnienia pracującym rodzicom 30 godzin bezpłatnej opieki nad dziećmi. Po ukończeniu przez nie dziewiątego miesiąca życia. Czy jednak duży pakiet reform w zakresie opieki nad dziećmi zostanie doprowadzony do końca? Czas pokaże. Już teraz rząd zapowiedział m.in. zwiększenie liczby dzieci, którymi mogą się opiekować pracownicy żłobków. Wcześniej na jednego opiekuna przypadało czterech dwulatków, a teraz liczba ta wzrośnie do pięciu.

– Chociaż rząd ogłosił pewne środki pomocowe mające na celu wydłużenie bezpłatnych godzin i zapewnienie instytucjom opieki dodatkowych funduszy, to nie jest to wystarczające. Potrzebny jest odważny i kompleksowy plan reformy opieki nad dziećmi. Po to, by zapewnić zatrudnienie większej liczbie rodziców i opiekunów. A także by pomóc im uporać się z doświadczanym problemem lawirowania [między pracą a opieką]. Pomóc mogą również pracodawcy, oferując większą elastyczność w zakresie godzin pracy. A także zwiększając pakiety macierzyńskie i ojcowskie oraz zapewniając bony na opiekę nad dziećmi – mówi Muniya Barua, zastępczyni dyrektora BusinessLDN.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Spór konserwatystów o podwyżkę benefitów od 2024

Czy zarabiając 4 tys. funtów w UK opłaca się wracać do Polski?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?