£5,5 mln – tyle kosztowało podatników w UK wprowadzenie do obiegu nowych 1-funtówek. To marnotrawstwo pieniędzy?

Fot. Getty

Z informacji uzyskanych na podstawie Freedom of Information Act wynika, że rząd brytyjski przeznaczył aż £5,5 mln na wycofanie z obiegu starych monet o nominale 1 funta. Rząd broni jednak wymiany starych 1-funtówek na nowe przypominając, że aż 1 na 36 starych monet była podrobiona. 

- Advertisement -

Dane ujawnione na podstawie Freedom of Information Act pokazują, że £4,6 mln zostało przeznaczone na zmiażdżenie starych 1-funtówek, a £865 tys. na zebranie ich przez Skarbiec. Część zmiażdżonych monet trafiła do Royal Mint w celu ponownego wykorzystania (do produkcji nowych 1-funtówek), a część (zwłaszcza monety podrobione), została sprzedana do przetopienia w innym celu. 

Monety 1 i 2 pensy wkrótce wyjdą z użycia!

Nowe monety o nominale 1 funta zostały wprowadzone na Wyspach w marcu 2017 r. i w ciągu 6 miesięcy całkowicie zastąpiły stare 1-funtówki. W chwili emisji nowego pieniądza Bank of England pochwalił się, że jest to obecnie jedna z najcięższych do podrobienia monet na świecie. W porównaniu do starej monety zmienił się przede wszystkim jej kształt (z okręgu na dwunastokąt foremny), waga (z 9,5 g na 8,75 g), skład (dwa stopy metali) oraz zabezpieczenie (wprowadzony został tzw. obraz utajony, zwany przez niektórych hologramem). 

Moneta 50p warta £5 000 – Sprawdź, czy znajduje się w Twoim portfelu!

Skarbiec UK, mimo wysokich kosztów wymiany 1-funtówek, broni swojej decyzji, przypominając, że już zbyt duża ilość starych monet stanowiła fałszywki. Podrobiona była aż 1 na 36 starych 1-funtówek, a łącznie w 2017 r. w obiegu w UK znajdowało się nawet 50 milionów fałszywek.  

 

 

Teksty tygodnia

Kryzys migracyjny. Sto tysięcy imigrantów ma otrzymać domy za pieniądze podatników

Rząd spotkał się z oskarżeniami o marnotrawienie publicznych pieniędzy – wydaje miliardy funtów na domy dla imigrantów, podczas gdy wiele młodych rodzin w Wielkiej Brytanii nie stać na własne mieszkanie. Krytycy alarmują, że ponad 100 tysięcy osób ubiegających się o azyl może otrzymać mieszkania finansowane z kieszeni podatników.

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

EasyJet rozszerza ofertę. Nowe loty do jedenastu najpopularniejszych europejskich miast.

EasyJet ogłosił nową siatkę połączeń z Newcastle. Sprzedaż biletów ruszyła 10 czerwca, a loty można rezerwować już na lato 2026 roku. Linie zachęcają pasażerów do wcześniejszego zakupu.

Czy konflikt pomiędzy Izraelem a Iranem wpłynie na ceny w UK?

Czy Wielką Brytanię czeka wzrost cen? Jak wygląda sytuacja w związku z rozwojem konfliktu pomiędzy Izraelem a Iranem? Kanclerz Rachel Reeves zapytana o sytuację wyjaśniła, jak może wyglądać rynek oraz czego można się spodziewać.

Taksówki bez kierowcy już w 2026 roku wyjadą na ulice

Firmy będą mogły testować w UK komercyjne usługi transportowe bez człowieka w fotelu kierowcy. Już w przyszłym roku autonomiczne taksówki oraz tego typu pojazdy pełniące funkcję autobusów będą mogły legalnie poruszać się po drogach w Anglii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie