Reformy systemu więziennictwa w Anglii – tysiące więźniów zostanie zwolnionych 18 dni wcześniej

Z powodu kryzysu, w jakim znajduje się brytyjski system więziennictwa, osoby skazane będą zwalnianie na 18 dni przed końcem swojego wyroku. Minister sprawiedliwości Alex Chalk przedstawił w Izbie Gmin rządowe plany zmian w tym zakresie.

Według najnowszych oficjalnych danych liczba osadzonych za kratkami w Anglii i Walii osiągnęła rekordowy poziom 88 225 osób. Oznacza to, że w najbliższym czasie, być może nawet w przeciągu kilku dni, ilość osób przebywających w więzienie przekroczy liczbę dostępnych cel. W związku z sytuacją, w jakiej znajduje się system penitencjarny, w zeszłym tygodniu sędziowie mieli otrzymać zalecenie, aby czasowo wstrzymać się od wydawania wyroków skazujących, jak donosił dziennik „The Times”.

Reforma więzień według Partii Konserwatywnej

Co więcej, perspektywy długoterminowe są również niepokojące. Wiosną 2025 liczba osadzonych ma wynieść ponad 94 tysiące, przy maksymalnej pojemności więzień w Anglii i Walii wynoszącej ponad 88 tysiące. Dane z początku tego roku wykazały, że aż 61% więzień było przepełnionych.

Brytyjskie więziennictwo znajduje się w poważnym kryzysie i koniecznie jest podjęcie konkretnych działań, aby poprawić tę sytuację. Przedstawiciel rządu Rishiego Sunaka w Izbie Gmin zaprezentował propozycje zmian, które mają rozwiązać problem przeładowania zakładów karnych na Wyspie. Prace społeczne zamiast krótkich pobytów za kratkami, sprawniejsze deportacja oraz wcześniejsze zwolnienie skazanych z krótkimi wyrokami, a także szukanie miejsc za granicą do odbycia kary dla brytyjskich przestępców — oto główne propozycje przedstawione przez ministra sprawiedliwości Alexa Chalka.

Jakie zmiany zapowiedział minister sprawiedliwości?

– Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić wystarczającą liczbę miejsc w więzieniach dla najgroźniejszych przestępców, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwo brytyjskiemu społeczeństwu – deklaruje minister Chalk, jak cytujemy za relacją serwisu informacyjnego BBC.

Jak wynika z relacji źródeł w rządzie, na jakie powołują się dziennikarze „Guardiana”, sędziowie, zamiast wydawać wyroki więzienia do 12 miesięcy, mają kierować osoby skazane do wykonywania prac społecznych

Co więcej, część więźniów ma zostać zwolniona przedterminowe. Zgodnie z propozycją władz, do której dotarły media, osoby w Anglii i Walii skazane na karę krótszą, niż cztery lata mają zostać zwolnione do 18 dni wcześniej. Będzie to dotyczyło tylko tych więźniów, których termin warunkowego zwolnienia przypada na okres od poniedziałku 16 października do 12 grudnia 2023 roku.

Czy uda się zapobiec dalszemu kryzysowi systemu więziennictwa?

Wśród propozycji ze strony resortu sprawiedliwości pojawił się również pomysł na wprowadzenia prawa zezwalającego na przetrzymywanie więźniów za granicą. Podobne rozwiązania były już testowane w Belgii i Norwegii. Władze UK mają negocjować z innymi krajami możliwość „wynajmowania” cel dla brytyjskich więźniów. Z kolei więźniowie

Rzecz jasna, władze mają zwiększyć finansowanie systemu więziennictwa. Dodatkowe 400 milionów funtów ma sprawić, że pojemność zakładów karnych zwiększy się o kolejne 800 cel.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci ofiarami przestępstw z użyciem noża. Matki rozpoczęły patrole

Przestępczość uliczna w Wielkiej Brytanii odbija się na poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców. Napaści z nożem to nie tylko wojny gangów. To codzienność uczniów wracających ze szkół

Kuba Rozpruwacz był imigrantem z Polski – zagadka rozwiązana?

Kim był domniemany seryjny morderca działający w okolicach londyńskiego Whitechapel w Londynie w 1888 roku? Czy teza, że był imigratnem z Polski jest do obrony?

DWP zmienia strategię walki z oszustami benefitowymi

Oszuści benefitowi na celowniku. Department for Work and Pensions...

Polakowi skazanemu za przemoc wobec kobiet zablokowano deportację

Agresywny polski przestępca z historią nadużyć i stosowania przemocy wobec kobiet nie został deportowany z zaskakującego powodu.

Julia Wandelt teraz twierdzi, że jest siostrą Madeleine McCann

23-letnia Julia Wandelt wydaje się przekonana, że może być spokrewniona z rodziną McCannów. Sugeruje, że jest siostrą zaginionej Madeleine.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie