piątek, 20 września, 2024

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy

W dniach 9-11 października Sąd Najwyższy wysłucha argumentów ws. deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy. W kwietniu 2022 roku Wielka Brytania zawarła umowę z rządem Rwandy, na mocy której Brytyjczycy uzyskali możliwość deportowania do środkowo-wschodniej Afryki nielegalnych imigrantów zatrzymanych przez służby na kanale La Manche. Jednak w czerwcu tego roku Sąd Apelacyjny uznał, że Rwanda nie jest krajem bezpiecznym. A to oznacza, że deportowanie tam nielegalnych imigrantów jest niezgodne z prawem.

Deportacje nielegalnych imigrantów do Rwandy – czy będą legalne?

Sprawa deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy ciągnie się w zasadzie od momentu podpisania przez Wielką Brytanię stosownej umowy z rządem tego niewielkiego państwa w środkowo-wschodniej Afryce. Czyli od kwietnia 2022 roku. Najpierw odwołania na nielegalność takich deportacji składali prawnicy. Później o interwencję w tym względzie pokusił się sam Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. W końcu w grudniu 2022 roku sąd brytyjski uznał, że umowa zawarta z Rwandą jest zgodna z prawem, ale gdy od orzeczenia złożono apelację, to Home Office przegrał sprawę.

Sąd Apelacyjny uznał, że deportacje imigrantów złapanych na nielegalnym przekraczaniu kanału La Manche nie mieszczą się w granicach prawa. Dlaczego? Dlatego że Rwandy nie można uznać za kraj bezpieczny. Sędziowie poddali w wątpliwość, czy służby Rwandy są w stanie realnie zapewnić bezpieczeństwo osobom ubiegającym się o azyl. Jednym słowem istnieje spore ryzyko, że ludzie, którzy trafią do Rwandy, będą zawracani do swoich krajów nawet wówczas, gdy grożą im na miejscu prześladowania.

Home Office liczy na pozytywne orzeczenie Sądu Najwyższego

Wysłuchanie w sprawie legalności umowy zawartej przez rząd brytyjski z władzami Rwandy potrwa trzy dni. Home Office bardzo liczy na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. Zwłaszcza z uwagi na przyjęty przez Partię Konserwatywną kierunek polityki migracyjnej. A tym jest stanowcze zwalczanie nielegalnej imigracji na Wyspach. Tylko na ostatnim zjeździe torysów premier Rishi Sunak zapowiedział, że „zrobi wszystko, co konieczne, aby zatrzymać łodzie” na kanale La Manche.

– W żadnym wypadku nie jesteśmy tam, gdzie chcielibyśmy być. Ale nie pozwólcie, by ktokolwiek wmówił wam, że nie robimy postępów. Robimy je i osiągniemy to [czego chcemy]. Nasze nowe prawo będzie gwarancją tego, że jeśli ktokolwiek przyjedzie tu nielegalnie, to zostanie zatrzymany i szybko wydalony. Mam pewność, że kiedy zaczną się regularne loty do Rwandy, to łodzie przestaną przypływać. (…) Jestem przekonany, że nasze podejście jest zgodne z naszymi zobowiązaniami międzynarodowymi. (…) Zrobię wszystko, co konieczne, aby zatrzymać łodzie – powiedział niedawno premier, przemawiając do zebranych na konferencji członków Partii Konserwatywnej.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?