piątek, 20 września, 2024

Sadiq Khan broni rozszerzenia stref ULEZ na cały obszar Wielkiego Londynu. I uderza w torysów

Rozszerzenie z końcem sierpnia stref Ultra Low Emission Zone na cały obszar Wielkiego Londynu sprowadziło na City Hall falę krytyki. Od wielu miesięcy nowe kamery ULEZ są też obiektem zmasowanych ataków. Dane pokazują, że aż 25 proc. takich urządzeń zostało uszkodzonych. Na społeczne i polityczne protesty odpowiedział właśnie Sadiq Khan, który przy okazji zaatakował rządzącą krajem Partię Konserwatywną.

Po rozszerzeniu stref ULEZ, Londyn jest największą na świecie strefą czystego powietrza

Przypomnijmy, że 29 sierpnia City Hall rozszerzyło strefy Ultra Low Emission Zone na wszystkie gminy Wielkiego Londynu. Wjazd do takiej strefy kosztuje obecnie £12,5 dziennie. Opłaty muszą ponosić właściciele samochodów z silnikiem benzynowym, który nie spełnia norm Euro 4, a także samochodów z silnikiem wysokoprężnym, który nie spełnia norm Euro 6. Mówiąc prościej, za poruszanie się po wszystkich drogach Wielkiego Londynu muszą od teraz płacić wszyscy kierowcy, którzy jeżdżą samochodem z silnikiem benzynowym wyprodukowanym przed 2006 r. lub samochodem na Diesel kupionym przed wrześniem 2015 r.

Rozszerzenie stref ULEZ na cały obszar Wielkiego Londynu wzbudziło spore protesty społeczne. Ukonstytuowała się nawet grupa Blade Runners, której członkowie własnymi rękami zaczęli niszczyć i kraść nowe urządzenia. Z danych Metropolitan Police wynika, że w Londynie w ciągu ostatnich kilku miesięcy zniszczono aż 450 z 1762 nowych kamer zainstalowanych w rozszerzonej strefie ULEZ. Wandale malują kamery sprayem, przecinają przewody, okrywają je torbami, a nawet kradną urządzenia lub je rozbijają.

Sadiq Khan broni rozszerzenia stref ULEZ

Sadiq Khan odpowiedział właśnie na falę krytyki związaną z rozszerzeniem stref ULEZ na cały obszar Londynu. Na łamach „The Observer” burmistrz ponownie powołał się na zatrważające dane. Wynika z nich, że z powodu zanieczyszczenia powietrza w UK notowanych jest od 28 000 do 36 000 przedwczesnych zgonów. Około 4000 z tych przedwczesnych zgonów ma miejsce właśnie w Londynie.

„Konserwatyści nadzorowali 13 lat upadku. To gwałtownie rosnące czynsze i kredyty hipoteczne. Dewastowane usługi publiczne, niebotyczne rachunki i najwyższe obciążenia podatkowe dla osób pracujących w ciągu pokolenia. Oni nie mają nic do zaoferowania. Dlatego tak desperacko chcą wywołać fikcyjną wojnę przy pomocy kierowców. Podział jest zarówno ich strategią, jak i nadrzędnym priorytetem. Niestety, wspieranie tego rodzaju szkodliwej polityki jest obecnie dla Rishiego Sunaka ważniejsze niż szkody wyrządzane płucom naszych dzieci przez zanieczyszczenie powietrza (…). Sprzeciwiam się (…) działaniom torysów siejących niezgodę i podziały. Desperacko próbującym odwrócić uwagę od bałaganu, jaki zrobili w naszym kraju” – czytamy w tekście Khana w „The Observer”.

Strefy ULEZ wymyślili konserwatyści

Sadiq Khan pisze także: „Rząd od dawna uznaje, że strefy czystego powietrza to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, jakimi dysponujemy w walce z zanieczyszczeniem powietrza w Londynie. Jasne jest, że obsesja konserwatystów na punkcie londyńskiego ULEZ nie ma nic wspólnego z zaletami i wadami planu. Wszystko to ma związek z ich desperackimi próbami utrzymania się przy władzy. Poprzez próbę wykorzystania kwestii ekologicznych jako broni. Strefy ULEZ zostały pierwotnie wymyślone przez burmistrza torysów [Borisa Johnsona – przyp.red.]. Są podobne do innych stref czystego powietrza wdrażanych w całym kraju przy wsparciu rządu. Opierają się na solidnych podstawach naukowych, które są powszechnie akceptowane zarówno na całym świecie, jak i tutaj, w kraju”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu

Tysiące osób dostanie mniejsze zasiłki
Bon na 175 funtów na zakupy dla tysięcy gospodarstw domowych
Obniżki w Tesco ponad 50 artykułów. W tym produktów dla dzieci

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?