Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

To wyraźny sygnał, że temat powrotu do biura wywołuje niepokój i podważa poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników. Dane pokazują, że szczególnie narażeni są na to młodsi pracownicy (20–29 lat) oraz kobiety. Ponad 40 proc. pań zadeklarowało, że nakazy powrotu do biura niekorzystnie wpłynęły na ich samopoczucie.

- Advertisement -

Praca hybrydowa sprzyja równowadze życiowej

Praca hybrydowa – czyli dzielenie czasu między biurem a pracą zdalną – okazuje się niezwykle korzystna dla większości pracowników. Ponad 80 proc. respondentów, którzy pracują w tym modelu, potwierdziło pozytywny wpływ takiego rozwiązania na ich ogólne samopoczucie – zarówno psychiczne, fizyczne, jak i społeczne oraz finansowe.

Co ciekawe, kobiety w większym stopniu niż mężczyźni odczuwają te korzyści – 87 proc. pań versus 80 proc. panów. Hybrydowy tryb pracy daje szansę lepiej zorganizować sobie życie osobiste, ogranicza wydatki i zmniejsza obciążenia psychiczne.

Koszty dojazdów głównym problemem powrotu do biura

Jednym z większych zmartwień związanych z ponownym obowiązkiem obecności w biurze są rosnące koszty dojazdów. Aż 60 proc. badanych przyznało, że ich obawy finansowe wpływają na niechęć do częstszej obecności w miejscu pracy.

praca hybrydowa
Potrzeba powrotu do biura na stałe rodzi niekorzystne psychiczne, fizyczne, społeczne oraz finansowe skutki / fot. Getty Images

W dobie drożejącego transportu dla wielu osób codzienne podróże są obciążeniem nie do zniesienia dla portfela i dla zdrowia psychicznego. Brak wsparcia w tym zakresie może poskutkować spadkiem motywacji, a nawet doprowadzić do wypalenia zawodowego.

Presja powrotów do biura rośnie, ale praca hybrydowa nadal dominuje

Hybrydowy model pracy stał się normą dla blisko 30 proc. dorosłych pracujących w Wielkiej Brytanii (dane z pierwszego kwartału roku według Urzędu Statystyk Narodowych).

Proporcje próbują zmienić zwłaszcza firmy z sektora finansowego. Przykładem jest HSBC, które ostrzegło, że niska frekwencja w biurze skończy się obniżeniem premii. Barclays, Santander oraz fundusz hedgingowy Man Group również zdecydowały o zwiększeniu wymogów dotyczących obecności pracowników w siedzibie firmy.

Eksperci podkreślają, że ignorowanie wpływu obowiązkowego return to office na samopoczucie pracowników dobrostan może odbić się negatywnie na długoterminowym sukcesie firm. Elastyczność nie powinna być postrzegana jako przywilej, lecz jako strategiczne narzędzie wspierające stabilność i rozwój przedsiębiorstwa.

Teksty tygodnia

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Brytyjski rząd dopłaca do elektryków. Grant nawet do 3750 funtów

Od 16 lipca brytyjscy kierowcy mogą korzystać z nowego programu rządowego Electric Car Grant. Nabywcy nowych samochodów elektrycznych mogą liczyć na rabat sięgający nawet 3750 funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie