Sposoby na oszczędzanie w 2024 roku. Jak odłożyć 6890 funtów?

Noworocznym postanowieniem dla wielu osób w obecnym kryzysie związanym z kosztami utrzymania będzie oszczędzanie. Jak jednak efektywnie odkładać pieniądze? Oto pięć sposobów, które według ekspertów, mogą być pomocne.

Finanse były przez ostatni czas napięte i niestety przez najbliższe 12 miesięcy też będą. Wielu z nas chciałoby jednak spróbować odłożyć pieniądze z różnych powodów. Bez względu jednak na powód oszczędzanie jest trudne szczególnie w ostatnich latach, gdy nasze miesięczne budżety znajdują się pod ciągłą presją.

- Advertisement -

5 sposobów na oszczędzanie w 2024 roku

Jedną z podstawowych strategii, dzięki której wielu osobom udało się odłożyć pieniądze jest zrobienie pierwszego kroku. A jest nim podjęcie samego wyzwania związanego z oszczędzaniem. Dzięki niemu możemy sobie stworzyć pojęcie na temat tego, ile powinniśmy odłożyć, aby zgromadzić oszczędności.

Oszczędzanie od poniedziałku do piątku – 780 funtów w skali roku

Aby odłożyć konkretną ilość gotówki, możemy podjąć wyzwanie, którym jest oszczędzanie od poniedziałku do piątku. Warto wyznaczyć sobie konkretną kwotę roczną, którą np. jest 780 funtów.

W ten sposób musimy odłożyć konkretną ilość gotówki przez pięć dni w tygodniu. Zaczynamy od oszczędzania 1 funta w poniedziałek, następnie zwiększamy tę kwotę o jednego funta dziennie aż do piątku.

W ten sposób we wtorek oszczędzamy 2 funty, 3 funty w środę, 4 funty w czwartek i 5 funtów w piątek. Nasza oszczędność tygodniowa to 15 funtów, co z kolei w ciągu roku daje imponującą kwotę 780 funtów.

Jeśli natomiast wykonacie tylko połowę tego zadania, czyli będziecie oszczędzać co drugi tydzień, wtedy oszczędność wynosi 390 funtów.

Oszczędzanie od poniedziałku do niedzieli – 1456 funtów

Jest to już trudniejsza wersja oszczędzania, gdyż obejmuje każdy dzień tygodnia. Zasada jest jednak taka sama, jak w przypadku metody opisanej powyżej. Dzięki 7-dniowej metodzie oszczędzamy jednak 28 funtów tygodniowo. Co do w skali roku pozwala odłożyć 1456 funtów. Jeśli będziemy oszczędzać co drugi tydzień, to oszczędzimy 728 funtów.

Oszczędność w 365 dni – 366 funtów

Jest to najprawdopodobniej najprostszy sposób i wymaga odłożenia pewnej kwoty każdego dnia w roku. Wybieramy, ile możemy zaoszczędzić każdego dnia i powtarzamy odkładanie tej kwoty przez cały rok. Jeśli zatem decydujemy się na odłożenie 1 funta dziennie, to do końca roku zbierzemy 365 funtów. Musimy pamiętać, że rok 2024 jest rokiem przestępnym z dodatkową datą 29 lutego. Dlatego w tym roku możemy zaoszczędzić 366 funtów.

Odkładanie w 52 tygodnie – 1378 funtów

W tej metodzie oszczędzania zwiększamy kwotę, którą oszczędzamy o 1 funt. Dlatego w pierwszym tygodniu stycznia zaoszczędzimy 1 funt, następnie w drugim tygodniu odkładamy 2 funty, aż do ostatniego tygodnia grudnia, w którym zaoszczędzamy 52 funty. Maksymalna kwota, jaką możemy w ten sposób zaoszczędzić to 1378 funtów.

Oszczędność po 5 funtów – do sumy 6890 funtów

Ta metoda oszczędzania jest najbardziej ambitna i może przydać się, jeśli zależy nam na odłożeniu większej sumy. Metoda ta polega na zwiększaniu odkładanej kwoty o 5 funtów co tydzień. Zatem w pierwszym tygodniu stycznia oszczędzamy 5 funtów, w drugim tygodniu 10 funtów, a w trzecim 15 funtów – aż do 52. tygodnia, kiedy to oszczędzamy 260 funtów.

Jeśli wytrwamy do końca roku, możemy odłożyć aż 6890 funtów. Natomiast jeśli wytrwamy tylko do połowy roku, nadal nasze oszczędności mogą być pokaźne i wyniosą 1755 funtów.

 

Teksty tygodnia

Przestępczość w Glasgow. Tsunami ataków na ulicy, wojna gangów i skazanie pedofilów

Statystyki potwierdzają tylko to, co dostrzegają i przeżywają ludzie na ulicach miasta. Glasgow jest stolicą przestępczości. Działalność gangów, narkotyki, ataki z użyciem noża to smutna codzienność.

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie