piątek, 20 września, 2024

Szkoły w Devon zawieszają lekcje. Powodem – skażenie wody

W hrabstwie Devon zamykane są szkoły z uwagi na skażenie wody w wodociągach zarządzanych przez South West Water. W ostatnich dniach setki ludzi na terenie hrabstwa zgłosiło ostre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wywołane prawdopodobnie przez pierwotniaki Cryptosporidium parvum.

Skażona woda w Devon – gdzie wystąpiły największe ogniska zakażenia?

Najwięcej przypadków ostrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego zgłoszono na terenie Brixham, Boohay, Kingswear, Roseland i Paignton. Setki ludzi prawdopodobnie zaraziły się pierwotniakami Cryptosporidium parvum, które wywołują kryptosporydiozę. To choroba objawiająca się bólem brzucha, wodnistą biegunką, wymiotami, utratą masy ciała, brakiem apetytu i ogólnym osłabieniem oraz zmęczeniem. Najbardziej na ostry przebieg choroby narażone są dzieci i osoby starsze, a zatem osoby z deficytem odporności.

Pierwiotniaki Cryptosporidium parvum są odporne na działanie chloru, jodu czy bromu, dlatego też trudno jest je usunąć z kanalizacji, w której się zagnieżdżą. Pomaga jednak gotowanie wody. W przypadku skażenia wody trzeba ją gotować zarówno w celach konsumpcyjnych, jak i higienicznych.

Firma wodociągowa przyznała wreszcie, że wystąpił problem

Firma South West Water początkowo nie chciała przyznać, że problem leży gdzieś na poziomie zarządzanej przez nią oczyszczalni ścieków. Później jednak SWW się z tego wycofało. Choć gdyby nie ociągano się z podjęciem stosownych działań, to na kryptosporydiozę prawdopodobnie nie zachorowałoby tylu ludzi. Teraz South West Water oficjalnie wzywa ludzi do przegotowywania wody z kranu oraz organizuje dostawy wody butelkowanej dla mieszkańców regionów dotkniętych skażeniem.

W mediach pojawiły się już skargi sfrustrowanych mieszkańców, z których wielu zaraziło się pierwotniakami. – Dowiedziałam się dopiero wczoraj. A piję koncentrat owocowy z wodą z kranu przez cały dzień. Płacę dużo pieniędzy za wodę, a jej cena stale rośnie. A teraz nie mogę jej nawet pić. Dodatkowo ceny prądu są bardzo wysokie, więc ponoszę koszty za zagotowanie wody za każdym razem, gdy chcę się jej napić. Przez cały dzień nie piłam wody, bo wszędzie butelki zniknęły z półek. Przypomina mi to panikę związaną z zakupem rolek toaletowych podczas Covid-19 – wyznała w mediach rozżalona, 65-letnia Karen Chapman.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?