Szokujące dane: Tylko 11 proc. Brytyjczyków w wieku produkcyjnym sprawnie posługuje się językiem obcym

Fot. Getty

Od czasu referendum ws. Brexitu w Wielkiej Brytanii mnożą się przypadki szykanowania Polaków i innych imigrantów z Unii Europejskiej za używanie w pracy rodzimego języka. Tymczasem okazuje się, że poziom znajomości języków obcych wśród Brytyjczyków w wieku produkcyjnym jest… zatrważająco niski. 

- Advertisement -

Biegłości językowej Brytyjczyków przyjrzała się brytyjska dziennikarka Amy Booth, która na łamach dziennika „The Independent” nawiązała tym samym do skandalu, jaki kilka dni temu obiegł Europę w związku z fatalnym tłumaczeniem białej księgi ws. Brexitu na język niemiecki. Tłumaczenie zlecone przez Whitehall zostało powszechnie uznane za „nienadające się do przeczytania”, pełne archaicznych zwrotów i nieistniejących składni.

SPRAWDŹ w jakich zawodach niezadowolenie z pracy w UK jest NAJWIĘKSZE

Przy okazji wpadki brytyjskiego rządu z tłumaczeniem najważniejszego brexitowego dokumentu na język niemiecki, Amy Booth przypomniała, że poziom znajomości języków obcych wśród Brytyjczyków jest dramatycznie niski. Dziennikarka przywołała niedawne badanie przeprowadzone na zlecenie Unii Europejskiej, które pokazało, że tylko 11,5 proc. Brytyjczyków w wieku produkcyjnym w miarę sprawnie posługuje się przynajmniej jednym językiem obcym. 

Jak bardzo leniwi są Brytyjczycy? Rezultaty badania okazały się szokujące

Amy Booth nie pozostawiła suchej nitki na Brytyjczykach, którzy tkwią w samozadowoleniu korzystając z faktu, iż ich język jest na świecie powszechnie znany. W wyniku międzynarodowej hegemonii języka angielskiego w ostatnim wieku, do blisko 380 milionów osób posługujących się językiem angielskim jako językiem ojczystym, dołączył blisko 1 mld ludzi, którzy posługują się angielskim jako językiem obcym pierwszego wyboru.

 

 

 

Co myślą Brytyjczycy o Polakach na Wyspach i jak postrzegani są Ukraińcy w Polsce? [wideo]

Teksty tygodnia

Oxford Street opanowana przez złodziei. Niedofinansowana policja nie pomaga

Konsorcjum sprzedawców detalicznych ostrzega, że jeśli rząd nie podejmie natychmiastowych działań, Oxford Street i inne główne ulice handlowe w kraju mogą stać się poważnym zagrożeniem. West End coraz częściej kojarzy się z kradzieżami i problemami z bezpieczeństwem.

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Śmiertelne tabletki w obiegu. Londyńskie kluby biją na alarm

Londyńskie kluby ostrzegają swoich gości przed wyjątkowo niebezpiecznymi tabletkami sprzedawanymi jako ecstasy. Ostrzeżenie pojawiło się po dwóch śmiertelnych przypadkach, do których doszło niedawno w dzielnicy Ealing. Ofiarami byli 28-letni mężczyzna i 20-letnia kobieta.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie