Ujawniamy zarobki Rishiego Sunaka i podatek, jaki od nich zapłacił w 2023

Ile zarabia brytyjski premier i jakie płaci podatki — do publicznej wiadomości podano rozliczenia i rachunki Rishiego Sunaka.

Stojący na czele brytyjskiego rządu lider Partii Konserwatywnej w zeszłym roku do budżetu państwa dołożył dokładnie 508 308 funtów. W sumie zarobił w 2023 roku nieco ponad 2,2 miliona funtów, a więc efektywnie zapłacił w ramach podatków około 23%. Jako członek parlamentu, poseł do Izby Gmin Rishi Sunak zarobił prawie 85 tysięcy funtów. „Dodatek” za pełnienie funkcji ministerialnej, co w jego przypadku oznacza piastowanie urzędu premiera, sięgnął 55 tysięcy. Na jego dochód złożyło się jeszcze prawie 4 tysiące funtów oszczędności oraz zainwestowane środki w wysokości 289 tysięcy funtów. Od sumy tych wszystkich źródeł dochodu (ponad 432 tysiące) zapłacił ponad 163 tysiące funtów.

… ale to jeszcze nie wszystko! Rishi Sunak wzbogacił się około 1,8 miliona funtów w ramach zysków kapitałowych uzyskanych od amerykańskiego funduszu inwestycyjnego. Podatek z tytułu capital gains sięgnął w jego przypadku aż 360 tysięcy funtów.

Ile premier UK „oddał” w podatkach?

Niejako dla pełnego rachunku dodajmy także, iż brytyjski premier, jako były mieszkaniec Kalifornii zapłacił oddzielnie podatek w wysokości 6847 dolarów amerykańskich z 45 646 dolarów dywidend, które w 2022 roku były opodatkowane oddzielnie w USA.

Jeśli te sumy robią na was wrażenie, to trzeba dodać, iż tylko drobne w obliczu majątku, który polityk Partii Konserwatywnej zgromadził ze swoją żoną. Jak szacuje „The Sun” Akshata Murthy i premier UK dysponują środkami przekraczającymi w sumie 529 milionów funtów. Rishi Sunak, który przed wstąpieniem do świata polityki pracował w finansach, uważany jest za jednego z najbogatszych parlamentarzystów na Wyspach.

Jakim majątkiem dysponuje Rishi Sunak?

To już drugi raz, kiedy Rishi Sunak publikuje szczegółowe informacje o swoich zarobkach od czasu zajęcia stanowiska szefa rządu w październiku 2022 roku. Pierwsza publikacja, z marca ubiegłego roku, obejmowała trzy poprzednie lata budżetowe, w tym okres sprzed objęcia przez niego funkcji premiera.

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Wojna gangów w Glasgow. Pożary i eskalacja przemocy

Ataki, podpalenia i przemoc w Szkocji eskalują w zawrotnym tempie. Wojna gangów jest coraz bardziej okrutna i dochodzi do skrajnych sytuacji.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie