Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge wykazało, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko demencji.
Narażenie na niektóre rodzaje zanieczyszczenia powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji. Wniosek ten jest efektem najbardziej kompleksowego badania tego typu, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Cambridge.
Na ryzyko demencji wpływa zanieczyszczenie powietrza
Przeprowadzone badanie podkreśla zagrożenia związane z emisjami spalin pojazdów i piecami opalanymi drewnem. Okazuje się, że narażenie na trzy rodzaje zanieczyszczeń powietrza wykazuje istotny związek z zachorowaniem na demencję.
Natomiast szacuje się, że na demencję choruje około 57 milionów ludzi na całym świecie. A liczba ta wzrośnie do 2050 roku do co najmniej 150 milionów przypadków.
Naukowcy z jednostki epidemiologicznej Medical Research Council Uniwersytetu Cambridge sporządzili przegląd 51 badań. Wykorzystano w nim dane ponad 29 milionów osób, które były narażone na zanieczyszczenia powietrza przez co najmniej rok.
Wynik był jednoznaczny, że istnieje pozytywny i statystycznie istotny związek między trzema typami zanieczyszczeń powietrza a demencją. Należą do nich:
- PM2,5, który pochodzi z emisji spalin samochodowych, elektrowni i pieców opalanych drewnem;
- Dwutlenek azotu, który powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych;
- Sadza, która pochodzi z emisji spalin samochodowych i spalania drewna.

Walka z zanieczyszczeniem powietrza
Okazuje się zatem, że zanieczyszczenia mogą nie tylko wywoływać choroby układu oddechowego i zwiększać ryzyko chorób serca. Badanie wykazało, że narażenie na każde 10 mikrogramów PM2,5 na metr sześcienny prowadzi do wzrostu ryzyka demencji u danej osoby o 17 proc. Przy podobnych wartościach dla sadzy, ryzyko wzrasta o 13 proc.
Dr Haneen Khreis, która jest główną autorką badania, powiedziała:
– Zwalczanie zanieczyszczenia powietrza może przynieść długoterminowe korzyści zdrowotne, społeczne, klimatyczne i ekonomiczne. Może zmniejszyć ogromne obciążenie pacjentów, rodzin i opiekunów, jednocześnie odciążając przeciążone systemy opieki zdrowotnej.
Ustalono, że zanieczyszczenie powietrza może powodować demencję poprzez wywoływanie stanu zapalnego w mózgu i stresu oksydacyjnego. A ten jest procesem chemicznym zachodzącym w organizmie i może powodować uszkodzenia komórek, białek i DNA.
Ponadto dr Isolde Radford, starsza menedżer ds. polityki w Alzheimer’s Research UK, powiedziała:
– Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych modyfikowalnych czynników ryzyka demencji – ale nie jest to coś, co jednostki mogą rozwiązać same. Właśnie w tym obszarze kluczowe jest zaangażowanie rządu. Chociaż 10-letni plan zdrowotny uznaje szkodliwość zanieczyszczenia powietrza dla zdrowia, potrzeba znacznie więcej, aby zwalczać to niewidzialne zagrożenie.