Zmiany opodatkowania zarobków migrantów wpłyną negatywnie na gospodarkę

Jakie zmiany holenderski rząd planuje w kwestii ulgi podatkowej dla imigrantów z wysokimi kwalifikacjami? Co dalej z „30%-regaling”?

Dzięki uldze podatkowej „30%-regaling” pracownicy o wysokich kwalifikacjach migrujący do Holandii, których umiejętności są potrzebne na tamtejszym rynku pracy, mogli liczyć na preferencyjne zasady opodatkowania dochodów. Zasadniczo, całkowita kwota brutto podlegająca obciążeniu podatkowemu była pomniejszana o (tytułowe) 30%. Jak to działało?

Emigrant opłacał podatek dochodowy jedynie z 70% swoich zarobków, a 30% jego zarobków nie było obciążone daniną dla państwa. Nie jest to rozwiązanie stałe, z preferencyjnych warunków można korzystać jedynie przez pięć lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że „30%-regaling” jest dostępne tylko dla wybranych pracowników, którzy, aby uzyskać ulgę, muszą spełniać szereg wymagań.

- Advertisement -

Niestety, holenderski rząd odszedł od tych rozwiązań…

Wpływ „30%-regaling” na gospodarkę w Holandii

Wiele wskazuje na to, że takie zmiany mogą wyrządzić szkody gospodarce, jak czytamy na łamach „The Dutch News”. Niezależna analiza przeprowadzona przez biuro badań ekonomicznych SEO wykazała, że „30%-regaling” przyniosła pozytywne skutki. Obniżka tej stawki, która została uchwalona przez rząd w zeszłym roku, doprowadzi do spadku liczby wysoko wykwalifikowanych migrantów „i będzie miała negatywny wpływ na klimat biznesowy”, jak stwierdzono. Szacuje się, że liczby wysoko wykwalifikowanych migrantów w Holandii w efekcie może zmniejszyć się o 15%, a nawet o 20%.

Od tego roku ulga podatkowa „30%-regaling” nie jest stawką zryczałtowaną, tylko zmienia się w czasie. Przez pierwsze 20 miesięcy wynosi 30%, przez kolejne 20 miesięcy sięga 20%, a na ostatnie 20 miesięcy została zmniejszona do 10%. Dodajmy, iż całkowite zniesienie ulgi podatkowej doprowadziłoby do zmniejszenia liczby migrantów o dużej wiedzy i kwalifikacjach aż o 40%. Jej ograniczenie negatywnie wpłynie na wszystkie holenderskie przedsiębiorstwa, od start-upów przez MŚP, aż po duże firmy.

Eksperci biją na alarm

„Pozytywny wpływ programu na napływ wysoko wykwalifikowanych migrantów przynosi większe korzyści budżetowe niż koszty programu, ponieważ wszyscy użytkownicy płacą mniej podatku” – jak podsumowano w raporcie SEO.

Przeczytaj także

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

Ukrainiec, który w marcu ranił Polaka i 4 inne osoby, chciał dożywocia w Europie

… i spodziewał się dożywocia. To przerażające, ale właśnie wizja komfortowego życia w europejskich więzieniach była ostateczną motywacją dla mężczyzny, by zaatakować przechodniów w Amsterdamie.

Aktywiści idą na granicę i robią patrole obywatelskie, bo nie mają zaufania do rządu i służb

W weekend kilkunastu mężczyzn w kamizelkach odblaskowych zatrzymywało samochody na granicy Ter Apel i niemieckiego Rütenbrocka, szukając w nich nielegalnych migrantów. Według dziennika AD inicjatorami akcji byli aktywiści zaniepokojeni brakiem działań władz wobec przekraczających granicę osób ubiegających się o azyl.

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport