Życie nielegalnego imigranta w UK „było nie do zniesienia”

Nielegalny imigrant pochodzący z Albanii opowiada o trudach swojego życia i pracy w UK.

Bohater reportażu BBC do UK był jednym z ponad 12 600 Albańczyków, którzy w 2022 roku przeprawili się przez kanał La Manche. Dwa lata temu liczba nielegalnych migrantów przypływających na Wyspy znajdowała się na rekordowym poziomie. W 2024 drastycznie spadła.

Rok temu odnotowano jedynie 616 obywateli Albanii, którzy zdecydowali się na nielegalną emigracją do Wielkiej Brytanii.

Nielegalny imigrant z Albanii w UK

Jak Gzim (imię przybrane na potrzeby artykułu) dostał się do UK? Przemytnika, który miał zorganizować jego podróż, znalazł w mediach społecznościowych. Konkretnie — na Tiktoku. Po podróży autobusem do Francji dotarł do Dunkierki. Tam na niewielkiej łodzi pokonał kanał La Manche. Następnie, niezauważenie opuścił miejsce tymczasowego zakwaterowania dla migrantów. Udało mu się podjąć pracę na plantacji konopi. Cena za „przerzut” Albańczyka do UK wyniosła 3500 funtów. Pieniądze przekazali jego kuzyni, którzy już przebywali w UK

– Chciałem lepszego życia. Robiłem to, aby pomóc swojej rodzinie, tak jak inni ludzie, którzy podjęli taką decyzję, jak ja — komentuje Gzim, jak cytujemy za BBC. – Zdawałem sobie sprawę z ryzyka, ale miałem nadzieję, że nie będę miał pecha — odpowiada pytany o niebezpieczeństwa związane z nielegalnym przekroczeniem brytyjskiej granicy.

Bohater reportażu BBC do UK był jednym z ponad 12 600 Albańczyków, którzy w 2022 roku przeprawili się przez kanał La Manche.
Życie nielegalnego imigranta w UK „było nie do zniesienia” (fot: Getty Images)

„Chciałem lepszego życia” w UK

Ostatecznie, za swoją pracę na farmie nie otrzymał żadnej zapłaty. Następnie podjął pracę na budowie, gdzie, jak twierdzi, został zmuszony do zaakceptowania niższej pensji. Zarobki były niewystarczające, aby pokryć koszty utrzymania, nie mówiąc już o pomocy finansowej dla swojej rodzin. Pięć miesięcy po przybyciu do UK miał dość. Jego sytuacja była „nie do zniesienia”. Postanowił wrócić do Albanii.

– Marzyłem o innych rzeczach. Miałem nadzieję, że mi się uda. Nikt nie chce opuszczać swojej ojczyzny. Nikt nie chce opuszczać swojego ludu i przyjaciół. Ale w Albanii toczy się prawdziwa walka o przetrwanie. Nie miałem innego wyboru — dodaje Gzim, jak cytujemy za BBC.

Coraz więcej deportacji, coraz mniej nielegalnych imigrantów

Ogólnie mówiąc, jak wynika z oficjalnych danych przedstawionych przez National Crime Agency udało się ograniczyć liczbę nielegalnych imigrantów dostających się do UK na małych łódkach. Efekt ten wynikał z wielu czynników.

Albańczycy stanowią największą grupę pośród nielegalnych migrantów deportowanych z UK. W 2024 liczba takich przypadków przekroczyła 2600 osób. Na drugim miejscu byli Rumuni (1514 osób), na trzecim Brazylijczycy (587), a na czwartym — Polacy (481).

— Znów, mamy tu mnóstwo problemów — komentuje na łamach BBC albański dziennikarz telewizyjny Eraldo Harlicaj. Zaznacza, że jego kraja ciągle „wyludnia się”. — Nic się nie zmieniło w Albanii od 2022 r., kiedy mieliśmy szczyt nielegalnej migracji. Większość młodych Albańczyków, którzy chcieli wyjechać do Anglii, wyjechała do Anglii — zwraca uwagę.

Na zakończenie dodajmy, iż od 2022 roku Ambasada Brytyjska przeciwdziała nielegalnej imigracji z północnej Albanii do UK. W tym celu zainwestowano 6 mln funtów. W ramach programu New Perspectives tworzone są miejsca pracy i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Projekt zapewnia mentoring biznesowy oraz coaching w zakresie funkcjonowania na rynku pracy.

Teksty tygodnia

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie