AI pomoże w karaniu kierowców rozmawiających przez telefon

Na angielskich drogach testowane są fotoradary nowego typu. Urządzenia wspomagane algorytmami AI mają za zadanie wykrywać, czy kierowcy podczas jazdy używają telefonów i czy mają zapięte pasy. Już jednak pojawiły się głosy, iż zastosowanie tej technologii może stanowić „naruszenie prywatności”.

W Anglii trwają testy fotoradarów najnowszej generacji, w których zastosowano rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. W programie bierze udział policja z Durham, Greater Manchester, Humberside, Staffordshire, West Mercia, Northamptonshire, Wiltshire, Norfolk, Thames Valley i Sussex. Lokalne jednostki „drogówki” mają do dyspozycji furgonetki wyposażone w specjalne kamery, które pozwalają na zaawansowaną analizę wideo. Na podstawie tych nagrań będzie można stwierdzić, nie tylko czy przekroczono prędkość, ale również czy kierowca nie rozmawia przez telefon lub, czy ma zapięte pasy. Program reali realizowana przez National Highways wespół z amerykańską firmą AECOM.

- Advertisement -

Kontrola kierowców wspomagana sztuczną inteligencją

– Współpracując z naszymi partnerami z policji, chcemy ograniczyć ryzyko niebezpiecznej jazdy i zmniejszyć zagrożenia, na jakie narażeni są zarówno kierowcy, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego – komentuje Matt Staton, dyrektor National Road User Safety Delivery w National Highways, jak cytujemy za portalem motoryzacyjnym Motorcyclenews.

– Wierzymy, że korzystanie z takiej technologii sprawi, że ludzie poważnie zastanowią się nad swoim zachowaniem podczas jazdy. Będziemy nadal inwestować w technologię, która pomoże zapewnić każdemu, kto korzysta z naszych dróg, bezpieczny powrót do domu – uzupełnia Staton.

Jeszcze więcej mandatów?

Dodajmy, że tego typu fotoradary pojawiły się na angielskich drogach już w 2021, ale trzy lata temu „przyłapanym” kierowcom wysyłano jedynie zdjęcie wraz z ostrzeżeniem. Teraz, technologią dysponuje policja i będzie mogła ukarać mandatem do 500 funtów za jazdę bez pasów, i do 1000 funtów za rozmowę przez komórkę podczas jazdy.

Program pilotażowy będzie trwał do 2025 roku, a National Highways planuje również instalacje fotoradarów stacjonarnie, tak aby „łapał” kierowców korzystających z autostrad. Jak czytamy na Motorcyclenews w 2023 Devon and Cornwall Police umieściła wolnostojącą kamerę wykorzystującą sztuczną inteligencję na autostradzie A30 w pobliżu Launceston. W ciągu zaledwie trzech dni wyłapała 297 przestępców.

Teksty tygodnia

Pożar domu – stracili wszystko. Po tragedii dostali rachunek od miasta na 40 tys. funtów

Zrozpaczona rodzina, która straciła oboje rodziców na skutek choroby nowotworowej i której dom spłonął, twierdzi, że rada miasta obciążyła ją rachunkiem na 40 tysięcy funtów.

Koniec złotej ery „saksów”? Coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy sezonowej za granicą

Jeszcze kilka lat temu wakacyjna praca na Zachodzie była dla tysięcy Polaków szansą na szybki i atrakcyjny zarobek. Dziś, jak zauważa „Rzeczpospolita”, coraz mniej osób decyduje się na wyjazd. Nawet mimo to średnie stawki w Niemczech, Holandii czy Skandynawii wciąż są dwa razy wyższe niż w Polsce.

Strajk lekarzy w UK – czy zabraknie pomocy medycznej dla chorych?

Czy pacjenci w pilnej potrzebie lub chwili zagrożenia życia są zagrożeni. Jak strajk wpłynie na planowane zabiegi i operacje? Finalnie dlaczego lekarze protestują i czego się domagają? 

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Oszustwa przy aplikowaniu o ETA. Jest coraz więcej zgłoszeń

Gwałtownie rośnie liczba zgłaszanych oszustw przy aplikowaniu o ETA. Przestępcy wykorzystują brytyjskie przepisy dotyczące nowej polityki imigracyjnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie