środa, 18 września, 2024

Co zrobić, gdy wniosek o PIP zostanie odrzucony?

Jakie kroki podjąć w przypadku, gdy wniosek o Personal Independence Payments (PIP) zostanie odrzucony? W poniższym tekście wyjaśniamy krok po kroku działania, jakie należy przedsięwziąć w takim wypadku.

Tysiące wniosków o Personal Independence Payments (PIP) jest odrzucanych każdego roku przed DWP. Niektóre decyzje w tym względzie są słusznie, a inne — niekonieczne. Jakie kroki powinno się podjąć, w sytuacji, gdy aplikacja została odrzucona, ale osoba starająca się o takie wsparcie jest przekonana, że środki z PIP jej się słusznie należą?

Czym jest zasiłek PIP?

Przypomnijmy, zasiłek Personal Independence Payment (PIP) przysługuje osobom, których stan zdrowia lub niepełnosprawność utrudniają im codzienne funkcjonowanie i poruszanie się (lub jedno i drugie). Jest to główne świadczenie w UK dla osób w wieku produkcyjnym zmagających się z niepełnosprawnością w Anglii i Walii. Obecnie z zasiłku Personal Independence Payments korzystają ponad trzy miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Warto również dodać, iż całkiem niedawno stawki PIP zostały podniesione. 8 kwietnia 2024 weszła w życie podwyżka zasiłków po latach zamrożenia wysokości świadczeń. W tym roku rząd zdecydował się podwyższyć stawki zasiłków, biorąc pod uwagę stopę inflacji z września, która wyniosła 6,7 proc.

Jak wygląda proces ubiegania się o PIP?

Proces ubiegania się o świadczenie nie jest najłatwiejszy. Według danych DWP średnio tylko 52% wniosków o PIP jest rozpatrywanych pozytywnie. Jednak różni się to w zależności od głównego schorzenia powodującego niepełnosprawność. Na przykład wnioski o PIP z tytułu reumatoidalnego zapalenia stawów mają wskaźnik powodzenia wynoszący 74,7%, podczas gdy wnioski o PIP z tytułu cukrzycy typu 1 mają wskaźnik powodzenia wynoszący zaledwie 28%.

Sprawdzenie decyzji DWP i wniosek o Mandatory Reconsideration

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, po odrzuceniu wniosku jest poproszenie DWP o wyjaśnienie. Zazwyczaj otrzymasz wynik decyzji w liście, który według Citizen’s Advice będzie zawierał dane kontaktowe osoby, z którą należy się skontaktować w celu uzyskania wyjaśnień.

Następnym krokiem jest poproszenie o Mandatory Reconsideration. Ma ono miejsce, gdy DWP ponownie rozpatruje swoją decyzję i decyduje, czy ją zmienić. Citizen’s Advice twierdzi, że „najlepszym sposobem” na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie jest pobranie formularza wniosku o obowiązkowe ponowne rozpatrzenie CRMR1 ze strony GOV.UK. Następnie będziesz musiał wypełnić formularz, wydrukować go i wysłać pocztą do DWP — nie możesz przesłać tego formularza online.

Po ponownym rozpatrzeniu decyzji DWP wyśle ​​ci zawiadomienie o obowiązkowym ponownym rozpatrzeniu. Znajdzie się w nim informacja czy decyzja pozostała w mocy, czy nie.

Odwołanie do Trybunału

Jeśli decyzja DWP nie została zmieniona w ramach Mandatory Reconsideration, można jeszcze odwołać się do niezależnego trybunału.

Trybunał bierze pod uwagę dowody obu stron, a następnie podejmuje ostateczną decyzję. Aby móc odwołać się do trybunału, musisz wypełnić formularz odwołania, dostępny na stronie GOV.UK. Aby się odwołać, będziesz potrzebować listu z DWP ze słowami Mandatory Reconsideration Notice na górze. Będziesz musiał również wysłać swój formularz odwołania w ciągu jednego miesiąca od daty podanej w obowiązkowym powiadomieniu o ponownym rozpatrzeniu.

Najważniejszą częścią wniosku jest sekcja „Grounds for Appeal” (Podstawy odwołania). W tej sekcji musisz podać konkretne powody, dla których nie zgadzasz się z decyzją wydaną przez DWP. Citizen’s Advice radzi, abyś podał fakty, przykłady i dowody medyczne (jeśli takie posiadasz) na poparcie swoich twierdzeń. Wysyłając formularz apelacyjny, „lepiej” poprosić o „ustne przesłuchanie”, według Citizen’s Advice. Oznacza to po prostu, że osobiście stawisz się na przesłuchanie. „Ustne przesłuchanie daje Ci więcej możliwości przedstawienia swojej sprawy i większe szanse na wygraną” – jak czytamy.

Przed trybunałem

Kiedy nadejdzie termin rozprawy, nie odbędzie się ona w formalnej sali sądowej i będzie miała bardziej „nieformalny” charakter. Panel będzie się składał z sędziego z uprawnieniami prawniczymi i maksymalnie dwóch innych niezależnych osób, w tym lekarza. Podczas rozprawy zostaniesz przesłuchany, a przedstawiciel DWP może być również obecny, aby przedstawić swoją sprawę.

Jeśli twoja apelacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, otrzymasz oficjalne powiadomienie pocztą w ciągu kilku tygodni. DWP będzie również musiało wyrównać zaległe środki PIP od daty złożenia roszczenia. Jeśli twoja apelacja zostanie rozpatrzona pozytywnie negatywnie, otrzymasz oficjalne powiadomienie, w którym zostanie uściślone, co można robić dalej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Wzrost składek na opiekę zdrowotną w Holandii

W przyszłym roku mieszkańców Holandii czeka wzrost składek na opiekę zdrowotną średnio o prawie 10 euro miesięcznie.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy z UK zebrali już ponad 870 tysięcy na powodzian

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.