Co zrobić, gdy wniosek o PIP zostanie odrzucony?

Jakie kroki podjąć w przypadku, gdy wniosek o Personal Independence Payments (PIP) zostanie odrzucony? W poniższym tekście wyjaśniamy krok po kroku działania, jakie należy przedsięwziąć w takim wypadku.

Tysiące wniosków o Personal Independence Payments (PIP) jest odrzucanych każdego roku przed DWP. Niektóre decyzje w tym względzie są słusznie, a inne — niekonieczne. Jakie kroki powinno się podjąć, w sytuacji, gdy aplikacja została odrzucona, ale osoba starająca się o takie wsparcie jest przekonana, że środki z PIP jej się słusznie należą?

- Advertisement -

Czym jest zasiłek PIP?

Przypomnijmy, zasiłek Personal Independence Payment (PIP) przysługuje osobom, których stan zdrowia lub niepełnosprawność utrudniają im codzienne funkcjonowanie i poruszanie się (lub jedno i drugie). Jest to główne świadczenie w UK dla osób w wieku produkcyjnym zmagających się z niepełnosprawnością w Anglii i Walii. Obecnie z zasiłku Personal Independence Payments korzystają ponad trzy miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Warto również dodać, iż całkiem niedawno stawki PIP zostały podniesione. 8 kwietnia 2024 weszła w życie podwyżka zasiłków po latach zamrożenia wysokości świadczeń. W tym roku rząd zdecydował się podwyższyć stawki zasiłków, biorąc pod uwagę stopę inflacji z września, która wyniosła 6,7 proc.

Jak wygląda proces ubiegania się o PIP?

Proces ubiegania się o świadczenie nie jest najłatwiejszy. Według danych DWP średnio tylko 52% wniosków o PIP jest rozpatrywanych pozytywnie. Jednak różni się to w zależności od głównego schorzenia powodującego niepełnosprawność. Na przykład wnioski o PIP z tytułu reumatoidalnego zapalenia stawów mają wskaźnik powodzenia wynoszący 74,7%, podczas gdy wnioski o PIP z tytułu cukrzycy typu 1 mają wskaźnik powodzenia wynoszący zaledwie 28%.

Sprawdzenie decyzji DWP i wniosek o Mandatory Reconsideration

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, po odrzuceniu wniosku jest poproszenie DWP o wyjaśnienie. Zazwyczaj otrzymasz wynik decyzji w liście, który według Citizen’s Advice będzie zawierał dane kontaktowe osoby, z którą należy się skontaktować w celu uzyskania wyjaśnień.

Następnym krokiem jest poproszenie o Mandatory Reconsideration. Ma ono miejsce, gdy DWP ponownie rozpatruje swoją decyzję i decyduje, czy ją zmienić. Citizen’s Advice twierdzi, że „najlepszym sposobem” na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie jest pobranie formularza wniosku o obowiązkowe ponowne rozpatrzenie CRMR1 ze strony GOV.UK. Następnie będziesz musiał wypełnić formularz, wydrukować go i wysłać pocztą do DWP — nie możesz przesłać tego formularza online.

Po ponownym rozpatrzeniu decyzji DWP wyśle ​​ci zawiadomienie o obowiązkowym ponownym rozpatrzeniu. Znajdzie się w nim informacja czy decyzja pozostała w mocy, czy nie.

Odwołanie do Trybunału

Jeśli decyzja DWP nie została zmieniona w ramach Mandatory Reconsideration, można jeszcze odwołać się do niezależnego trybunału.

Trybunał bierze pod uwagę dowody obu stron, a następnie podejmuje ostateczną decyzję. Aby móc odwołać się do trybunału, musisz wypełnić formularz odwołania, dostępny na stronie GOV.UK. Aby się odwołać, będziesz potrzebować listu z DWP ze słowami Mandatory Reconsideration Notice na górze. Będziesz musiał również wysłać swój formularz odwołania w ciągu jednego miesiąca od daty podanej w obowiązkowym powiadomieniu o ponownym rozpatrzeniu.

Najważniejszą częścią wniosku jest sekcja „Grounds for Appeal” (Podstawy odwołania). W tej sekcji musisz podać konkretne powody, dla których nie zgadzasz się z decyzją wydaną przez DWP. Citizen’s Advice radzi, abyś podał fakty, przykłady i dowody medyczne (jeśli takie posiadasz) na poparcie swoich twierdzeń. Wysyłając formularz apelacyjny, „lepiej” poprosić o „ustne przesłuchanie”, według Citizen’s Advice. Oznacza to po prostu, że osobiście stawisz się na przesłuchanie. „Ustne przesłuchanie daje Ci więcej możliwości przedstawienia swojej sprawy i większe szanse na wygraną” – jak czytamy.

Przed trybunałem

Kiedy nadejdzie termin rozprawy, nie odbędzie się ona w formalnej sali sądowej i będzie miała bardziej „nieformalny” charakter. Panel będzie się składał z sędziego z uprawnieniami prawniczymi i maksymalnie dwóch innych niezależnych osób, w tym lekarza. Podczas rozprawy zostaniesz przesłuchany, a przedstawiciel DWP może być również obecny, aby przedstawić swoją sprawę.

Jeśli twoja apelacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, otrzymasz oficjalne powiadomienie pocztą w ciągu kilku tygodni. DWP będzie również musiało wyrównać zaległe środki PIP od daty złożenia roszczenia. Jeśli twoja apelacja zostanie rozpatrzona pozytywnie negatywnie, otrzymasz oficjalne powiadomienie, w którym zostanie uściślone, co można robić dalej.

Teksty tygodnia

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie