Czy wiesz ile znasz słów arabskich?

Arabowie mogą nam się kojarzyć z różnymi rzeczami. Jedni powiedzą, że Arab to terrorysta samobójca, który w imię Allaha wysadza się gdzieś na bliskim wschodzie, a inni skojarzą ten lud z cyframi, których używamy.

Okazuje się, że nie tylko cyfry arabskie weszły na stałe do współczesnej cywilizacji, która obecnie zalewana jest przez arabów i islamistów. Trzeba wiedzieć, że nie jest to pierwszy raz gdy Europa musi stawiać czoła wyznawcom Allaha, ponieważ już w średniowieczu musieliśmy się bronić przed wojującym Islamem.

- Advertisement -

 

 

I choć udało nam się to bardzo dobrze za sprawą króla Jana III Sobieskiego, to i tak wpływy kultury arabskiej są większe niż nam się wydaje. Nie tylko cyfry zapożyczyliśmy od arabów, ale całą masę słów. O to kilka przykładów:

Admirał, Amīr al-bihār – choć tytuł ten po raz pierwszy pojawił się w Anglii w XIII wieku, to słowo to ma pochodzenie w języku arabskim i oznacza dosłownie "pan morza"

Alchemia, al-kīmiyā – pierwotne znaczenie tego słowa to "sztuka pochodząca z kraju Khem" (Khem – Egipt).

 

 

Alkohol, al-kohl – przewrotne, że słowo alkohol pochodzi z kultury, w której spożycie tego produktu jest mocno ograniczone.

Algebra, al-jabr – słowo to pochodzi z dzieła pewnego arabskiego uczonego, Alchwarizmiego "Hisab al-dżabr wa’l-mukabala (O odtwarzaniu i przeciwstawianiu). Warto też wiedzieć, że matematykę również zawdzięczamy między innymi arabom.

Cukier, sukkar – słowo to jest znane w Europie od czasu wojen krzyżowych, których uczestnicy przywieźli tą substancję na stary kontynent. Wcześniej nie był znany, a zamiast cukru używano miodu.

 

 

Kawa, qahwa – pochodzi od słowa"kahwa", które jest skrótem od "qahhwat al-bun" (wino z ziaren)

Masaż, mass – arabski wyraz mass oznacza po prostu "dotykać"

Materac, maṭrah – słowo to do Europy dotarło przez Sycylię, która położona jest w bliskiej odległości od Afryki północnej. Najpierw było włoskie "materazo", później francuskie "materas", następnie przejął go język niemiecki, a później materac jako "wypełniony wełną tapczan" trafił do naszego języka

 

Teksty tygodnia

Poważny wypadek na lotnisku Luton. Jedna osoba ranna

W niedzielę miał miejsce wypadek na lotnisku Luton. Samochód spadł z wielopoziomowego parkingu. Jedna osoba została ranna.

Przełomowe badania w Wielkiej Brytanii. Leczenie białaczki bez chemioterapii?

Ogólnokrajowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii doprowadziło do opracowania metody leczenia białaczki bez konieczności stosowania chemioterapii. W przypadku niektórych pacjentów nowa terapia może okazać się znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne podejście. Wyniki badań zostały określone jako przełomowe.

Internet pod brytyjskim nadzorem. Czy wolność słowa właśnie się kończy?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął zdecydowane działania mające na celu radykalne uregulowanie treści publikowanych w internecie. Na mocy nowej Ustawy o Bezpieczeństwie w Sieci (Online Safety Act) brytyjski regulator rynku komunikacyjnego – Ofcom – uzyskał szerokie uprawnienia do kontrolowania platform internetowych i to nawet tych, które nie są fizycznie obecne w Zjednoczonym Królestwie. 

Kryzys migracyjny. Sto tysięcy imigrantów ma otrzymać domy za pieniądze podatników

Rząd spotkał się z oskarżeniami o marnotrawienie publicznych pieniędzy – wydaje miliardy funtów na domy dla imigrantów, podczas gdy wiele młodych rodzin w Wielkiej Brytanii nie stać na własne mieszkanie. Krytycy alarmują, że ponad 100 tysięcy osób ubiegających się o azyl może otrzymać mieszkania finansowane z kieszeni podatników.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie