Czynsze w UK rosną szybciej na ubogich obszarach. Nawet o ponad 50 proc.

Najnowsza analiza wysokości czynszów, opublikowana na łamach „The Observer” pokazuje, że w uboższych regionach Wielkiej Brytanii czynsze rosną znacznie szybciej niż w regionach bogatszych. Na pewnych obszarach czynsze podwyższono w ciągu czterech lat nawet o ponad 50 proc.

O ile wzrosły czynsze w UK w ciągu ostatnich czterech lat?

Analiza przeprowadzona przez agencję nieruchomości Hamptons i udostępniona na łamach „The Observer” pokazała, że w 2019 r. najemcy w najuboższych regionach Wielkiej Brytanii płacili średnio 499 funtów miesięcznie, a w 2023 r. już 759 funtów. W ciągu czterech lat czynsze Wyspiarzy zamieszkujących najuboższe obszary wzrosły o 52 proc. Jednocześnie w najbogatszych regionach opłaty za najem mieszkania wzrosły jedynie o 29 proc. Natomiast w najbogatszych dzielnicach UK średni miesięczny czynsz wynosił w 2019 r. 1078 funtów, a w 2023 r. – 1387 funtów.

- Advertisement -

– To szokujące, że czynsze za mieszkania rosną na obszarach, gdzie ludzi najmniej stać na płacenie więcej – mówi Dan Wilson Craw, zastępca dyrektora generalnego Generation Rent. A wtóruje mu Polly Neate, dyrektor naczelna Shelter, mówiąc na łamach „The Observer”: – Sektor wynajmu prywatnego trzeszczy pod ciężarem popytu, czynsze gwałtownie przekraczają możliwości dochodowe mieszkańców, a najemcy walczą między sobą o ograniczoną podaż domów.

Dlaczego opłaty za najem rosną tak szybko w biedniejszych regionach?

Eksperci tłumaczą, że szybszy wzrost czynszów w biedniejszych regionach Wielkiej Brytanii jest prostą konsekwencją rozkładu źródeł dochodów. Właściciele nieruchomości położonych na mniej zamożnych obszarach UK w większym stopniu niż ich bogatsi odpowiednicy finansują kredyty hipoteczne z najmu. A przypomnijmy, że stopy procentowe wzrosły z 1,75 proc. w sierpniu 2022 r. do 5,25 proc. obecnie. Landlordzi te właśnie koszty przynajmniej częściowo przerzucili właśnie na najemców.

– W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej osób chciało mieszkać w miastach. A tam koncentrują się obszary o dużym stopniu ubóstwa. Naciski finansowe zmusiły wielu najemców do przeniesienia się do stosunkowo tańszych dzielnic miast w poszukiwaniu niedrogiego domu. To spowodowało podniesienie czynszów dla osób już tam mieszkających – tłumaczy z kolei Wilson Craw.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu

Tysiące osób dostanie mniejsze zasiłki
Bon na 175 funtów na zakupy dla tysięcy gospodarstw domowych
Obniżki w Tesco ponad 50 artykułów. W tym produktów dla dzieci

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]

Teksty tygodnia

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie