Dlaczego Wielka Brytania tak słabo radzi sobie z walką z inflacją?

Wśród największych gospodarek świata, na tle grupy krajów G7, Wielka Brytania radzi sobie najgorzej z inflacją. Co jest tego przyczyną? Z czego wynika to, że UK ceny poszły w górę najwyżej, co najmocniej uderzyło po portfelach mieszkańców tego kraju?

Warto już na samym wstępie zaznaczyć, iż Wielka Brytania ma już od dawna problem z inflacją. Od krachu bankowego z 2008 roku właśnie w tym kraju wzrost cen był odczuwalny najbardziej. W lipcu 2009 roku, podczas recesji, która nastąpiła po kryzysie bankowym, inflacja w UK była o 3,1 punktu wyższa od średniej dla krajów grupy G7. Dwa lata później, kiedy ożywienie gospodarcze spowodowało gwałtowny wzrost cen ropy, inflacja nad Tamizą była około 2% powyżej średniej G7, a z kolei w marcu 2023 roku różnica między UK a pozostałymi krajami G7 w tej kwestii wyniosła 3,5 punktu procentowego. Widać tu wyraźnie pewną tendencję.

- Advertisement -

Obecnie, według oficjalnych danych ONS inflacja w skali rocznej w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2023 roku wyniosła 7,9%. Niemniej, nie jest źle, bo indeks CPI znajduje się obecnie na najniższym poziomie od ponad roku, a w porównaniu z majem 2023 spadł o 0.8%. Ale jak UK wypada na tle innych krajów?

Jak największe gospodarki radzą sobie z inflacją?

W strefie Euro w czerwcu 2023 inflacja wyniosła 5.5%. Pośród trzech największych gospodarek UE, najmniejszą dynamikę wzrostu cen odnotowano we Francji (5.3%), w Niemczech inflacja wyniosła 6.8 %, a we Włoszech – 6.7 %. Jak radziły sobie pozostałe kraje wchodzące w skład G7? Według danych OECD najlepiej sprawa ma się w Japonii (3.2%), dalej mamy Kanadę (3.4%) i USA (4.0%), a średnia dla krajów „siódemki” wynosi 4.6%.

Jak wyraźnie widać Wielka Brytania wlecze się na samym końcu, ale czym jest spowodowany fakt, że kraj ze stolicą w Londynie tak słabo radzi sobie z inflacją? Wielka Brytania konsekwentnie odnotowuje największe wzrosty cen żywności w Europie Zachodniej, a inflacja w tej kategorii osiągnęła najwyższy poziom ponad 19% w ciągu ostatniego roku, jak podaje „Guardian”.

Jaką rolę odgrywa Brexit i jego konsekwencje?

Średnia cena mleka i jajek wzrosła o ponad jedną trzecią w ciągu roku do kwietnia. Inflacja cukru i oliwy z oliwek zbliża się do 50%. Ponadto Wielka Brytania pozostaje trzecim co do wielkości importerem netto żywności i napojów na świecie, tylko za Chinami i Japonią.

Wielka Brytania jest również w dużym stopniu uzależniona od importu gazu, przez co boleśnie odczuła gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę. Sposób, w jaki Wielka Brytania reguluje ceny energii – ogłaszając kwartalne zmiany maksymalnych taryf – sprawia, że spadki cen na globalnych rynkach wolniej przekładają się na rachunki.

Brexit stworzył dodatkowe problemy. Chociaż Londyn i UE mają umowę zezwalającą w dużej mierze na bezcłowy handel towarami, istnieją bariery dla eksportu i importu w postaci formalności, co powoduje opóźnienia, a przez to wyższe koszty. Koniec swobodnego przepływu pracowników z krajów UE przyczynił się do niedoboru personelu, który w Wielkiej Brytanii jest bardziej dotkliwy niż w wielu innych gospodarkach, i który spowodował wzrost płac, co również przełożyło się na wyższe ceny.

Dlaczego gospodarka Wielkiej Brytanii jest tak mocno tłamszona przez inflację? 

Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego stopa inflacji w Wielkiej Brytanii pozostaje niezmiennie wyższa niż w krajach G7 i dlaczego w czasach kryzysu różnica ta się tylko powiększa. Jagjit Chadha, szef Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych, powiedział, że głównym elementem hamującym w tym względzie Wielką Brytanię jest krótko terminowość, która rządzi decyzjami inwestycyjnymi przedsiębiorstw, sektora finansowego i rządu.

Kiedy następuje wzrost popytu konsumpcyjnego, „bardzo szybko docieramy do ograniczeń, co prowadzi do wyższej stopy inflacji niż w niektórych innych krajach”, jak zaznacza.

Długotrwałą tendencją wśród brytyjskich przedsiębiorstw było wykorzystywanie okresów rosnącego popytu po recesji, jak w 2011 r., raczej do podnoszenia cen niż do zwiększania produkcji. Wpływa to na wzrost zysków w krótkim okresie, ale pozwala zagranicznym konkurentom wejść na rynki z tańszymi produktami, uderzając w długoterminową rentowność brytyjskich firm, które podążają tą drogą.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Teksty tygodnia

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie