DWP będzie sprawdzać konta bankowe osób pobierających zasiłki

Ministerstwo Pracy i Emerytur będzie efektywniej walczyć z oszustwami i błędami. Zatrudniło w tym celu 2000 agentów, którzy będą m.in. sprawdzać konta bankowe osób pobierających zasiłki.

Zgodnie z danymi z kwietnia 2024 roku w Wielkiej Brytanii 6,67 milionów osób otrzymuje Universal Credit. Jednak pobierający zasiłki zostaną poddani kontroli. Ministerstwo zatrudniło w tym celu 2000 nowych agentów, a ich liczba jeszcze wzrośnie.

Kontrole osób pobierających zasiłki

Kontrolowane osoby pobierające zasiłki, będą musiały udostępnić agentom wiele swoich danych. Będą wśród nich wyciągi bankowe z czterech miesięcy… A także dowody potwierdzające koszty mieszkania, dochody, oszczędności, ewentualne osoby na utrzymaniu. Również wydatki na opiekę nad dziećmi, stan zdrowia, pożyczki studenckie i wszelkie koszty opieki.

DWP ogłosiło bowiem „przeglądy konkretnych spraw”, do analizy których zatrudniono już 2000 agentów ds. kontroli wniosków oraz dodatkowych 1400 specjalistów ds. zwalczania nadużyć finansowych.

Grupa agentów DWP powiększy się docelowo do dużego zespołu liczącego 6000 osób. Jego zadaniem będzie zbadanie milionów wniosków dotyczących zasiłków w ciągu następnych czterech lat.

50 000 wykrytych nieprawidłowości

Poddani kontroli świadczeniobiorcy będą musieli także wziąć udział w rozmowie telefonicznej. A jeśli będzie ona niemożliwa do przeprowadzenia, mogą stracić zasiłki.

DWP zajęło się rozpatrywaniem nieścisłości w zakresie świadczeń. Do tej pory ujawniło, że, po zapoznaniu się z setkami tysięcy wniosków w tym roku, w przypadku około jednej czwartej z nich konieczna była poprawa błędów.

– W tym roku sprawdziliśmy ponad 200 000 roszczeń. Znaleźliśmy i poprawiliśmy nieprawidłowości w przypadku prawie 50 000 wniosków. Dotyczyło to m.in. znalezienia niezgłoszonego kapitału w wysokości ponad 16 000 funtów, czy błędnie zadeklarowanych wydatków na samozatrudnienie i nieujawnionych drugich domów – podało DWP.

Ministerstwo podkreśliło także, że wykrycie tylu błędów „pokazuje kluczową rolę, jaką odgrywają przeglądy przypadków w kwestii niezgłoszonych zmian okoliczności. Przypomina to o zobowiązaniu świadczeniobiorców do informowania o zmianach ich sytuacji, aby pomóc im uniknąć niepotrzebnego zadłużenia i wykrywać nadużycia.

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Promocje na Wielkanoc w brytyjskich supermarketach

Szykuje się zaostrzenie „wojny cenowej” między największymi supermarketami na Wyspach z okazji zbliżających się świąt. Konsumenci mogą zacierać ręce...

Zakłócenia w podróży przed świętami. Loty, kolej i korki na drogach

Jeśli planujemy wyjazd na Bank Holidays, musimy liczyć się z tym, że przed świętami pojawią się zakłócenia w podróży. Czego możemy się spodziewać?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie