Holenderskie gminy wzywają do wstrzymania podwyżek czynszów

Coraz więcej przedstawicieli władz lokalnych w Holandii wzywa do wstrzymania planowanych podwyżek czynszów. Mają one wejść w życie w lipcu 2025.

Rząd w Hadze zaplanował podwyżki, które uderzą w najemców w Holandii. Przypomnijmy, w lipcu 2025 roku osoby mieszkające w „przystępnych cenowo” mieszkaniach będą musiały zmierzyć się z największym wzrostem kosztów.

O ile więcej w ramach czynszu będą płacić osoby mieszkające w Holandii? Najemcy, którzy mieszkają w nieruchomościach z kontrolowanym czynszem, w których wynosi on od 900 do 1184 euro w tym roku, zapłacą 7,7% więcej. Z kolei korzystający z mieszkań socjalnych muszą liczyć z podwyżką na poziomie 5%. Najemcy droższych nieruchomości zapłacą o 4,1% więcej.

O ile wzrośnie wysokość czynszów w Holandii w 2025?

Rada miejska w Amsterdamie niedawno przyjęła uchwałę o zatrzymaniu planowanych podwyżki czynszu. Powód? Zdaniem lokalnych władz istnieją obawy, że wielu najemców po prostu nie będzie w stanie poradzić sobie z wyższymi stawkami. Według Kassy, ​​władze innych gmin w Holandii, m.in. w Eindhoven, Apeldoorn, Oss, Hilversum, Lingewaard i Hoorn, również sprzeciwiły się podwyżce czynszu.

Ponieważ jednak rady miejskie nie mają bezpośredniego wpływu na politykę czynszową spółdzielni mieszkaniowych, władze lokalne muszą nadal prowadzić negocjacje z tymi organizacjami. A właśnie holenderskie korporacje mieszkaniowe twierdzą, że podwyżki czynszów są po prostu „konieczne” w obecnej sytuacji.

Bolesne podwyżki są pewne?

Holenderskie stowarzyszenie branżowe spółek mieszkaniowych Aedes twierdzi, że podwyżki cen wynajmu są konieczne. Bez nich nie będzie możliwe poprawienie warunków mieszkaniowych i zapewnienia zrównoważonego rozwoju.

– Chcemy służyć pomocą zarówno obecnym, jak i przyszłym najemcom – komentuje rzecznik prasowy Aedes, Ernst Koelman, jak cytujemy za portalem „I Am Expat”. – Podwyżka czynszów jest niestety bardzo potrzebna, ponieważ budżety przedsiębiorstw od lat nie są zbilansowane – dodaje Koelman. Z tego powodu niektóre gminy, np. lokalne władze Maastricht, popierają podwyżkę czynszów.

Według Woonbond holenderskiej spółdzielni mieszkaniowej reprezentująca prawa lokatorów, ​​koszty remontów, modernizacji i utrzymania nie powinny być ponoszone wyłącznie przez lokatorów.

– Są to poważne wyzwania społeczne. Rachunek za nie w całości przerzucono na najemców. Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni – powiedział dyrektor Woonbond, Zeno Winkels.

Rząd w Hadze zaplanował podwyżki, które uderzą w najemców w Holandii.
Holenderskich gminy wzywają do wstrzymania podwyżek czynszów (fot: Getty Images)

Zmiany zasad ustalania wysokości czynszów

Warto zaznaczyć, że już wkrótce zasady ustalania wysokości czynszu na kolejny rok ulegną zmianie. Od 2026 maksymalny roczny wzrost czynszu związany będzie ze średnią inflacją z trzech ostatnich lat. W rezultacie wzrost czynszu będzie się mniej zmieniał w ciągu roku.

Podsumowując, dodajmy, iż obecnie względny niedobór nieruchomości na wynajem w Holandii wiąże się z wysokimi cenami nieruchomości. Ceny czynszu zaczynają od 500 euro za pokój jednoosobowy. Ponad 2500 euro miesięcznie kosztuje mieszkanie w centrum Amsterdamu.

Przeczytaj także

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport