Holenderskie gminy wzywają do wstrzymania podwyżek czynszów

Coraz więcej przedstawicieli władz lokalnych w Holandii wzywa do wstrzymania planowanych podwyżek czynszów. Mają one wejść w życie w lipcu 2025.

Rząd w Hadze zaplanował podwyżki, które uderzą w najemców w Holandii. Przypomnijmy, w lipcu 2025 roku osoby mieszkające w „przystępnych cenowo” mieszkaniach będą musiały zmierzyć się z największym wzrostem kosztów.

O ile więcej w ramach czynszu będą płacić osoby mieszkające w Holandii? Najemcy, którzy mieszkają w nieruchomościach z kontrolowanym czynszem, w których wynosi on od 900 do 1184 euro w tym roku, zapłacą 7,7% więcej. Z kolei korzystający z mieszkań socjalnych muszą liczyć z podwyżką na poziomie 5%. Najemcy droższych nieruchomości zapłacą o 4,1% więcej.

- Advertisement -

O ile wzrośnie wysokość czynszów w Holandii w 2025?

Rada miejska w Amsterdamie niedawno przyjęła uchwałę o zatrzymaniu planowanych podwyżki czynszu. Powód? Zdaniem lokalnych władz istnieją obawy, że wielu najemców po prostu nie będzie w stanie poradzić sobie z wyższymi stawkami. Według Kassy, ​​władze innych gmin w Holandii, m.in. w Eindhoven, Apeldoorn, Oss, Hilversum, Lingewaard i Hoorn, również sprzeciwiły się podwyżce czynszu.

Ponieważ jednak rady miejskie nie mają bezpośredniego wpływu na politykę czynszową spółdzielni mieszkaniowych, władze lokalne muszą nadal prowadzić negocjacje z tymi organizacjami. A właśnie holenderskie korporacje mieszkaniowe twierdzą, że podwyżki czynszów są po prostu „konieczne” w obecnej sytuacji.

Bolesne podwyżki są pewne?

Holenderskie stowarzyszenie branżowe spółek mieszkaniowych Aedes twierdzi, że podwyżki cen wynajmu są konieczne. Bez nich nie będzie możliwe poprawienie warunków mieszkaniowych i zapewnienia zrównoważonego rozwoju.

– Chcemy służyć pomocą zarówno obecnym, jak i przyszłym najemcom – komentuje rzecznik prasowy Aedes, Ernst Koelman, jak cytujemy za portalem „I Am Expat”. – Podwyżka czynszów jest niestety bardzo potrzebna, ponieważ budżety przedsiębiorstw od lat nie są zbilansowane – dodaje Koelman. Z tego powodu niektóre gminy, np. lokalne władze Maastricht, popierają podwyżkę czynszów.

Według Woonbond holenderskiej spółdzielni mieszkaniowej reprezentująca prawa lokatorów, ​​koszty remontów, modernizacji i utrzymania nie powinny być ponoszone wyłącznie przez lokatorów.

– Są to poważne wyzwania społeczne. Rachunek za nie w całości przerzucono na najemców. Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni – powiedział dyrektor Woonbond, Zeno Winkels.

Rząd w Hadze zaplanował podwyżki, które uderzą w najemców w Holandii.
Holenderskich gminy wzywają do wstrzymania podwyżek czynszów (fot: Getty Images)

Zmiany zasad ustalania wysokości czynszów

Warto zaznaczyć, że już wkrótce zasady ustalania wysokości czynszu na kolejny rok ulegną zmianie. Od 2026 maksymalny roczny wzrost czynszu związany będzie ze średnią inflacją z trzech ostatnich lat. W rezultacie wzrost czynszu będzie się mniej zmieniał w ciągu roku.

Podsumowując, dodajmy, iż obecnie względny niedobór nieruchomości na wynajem w Holandii wiąże się z wysokimi cenami nieruchomości. Ceny czynszu zaczynają od 500 euro za pokój jednoosobowy. Ponad 2500 euro miesięcznie kosztuje mieszkanie w centrum Amsterdamu.

Przeczytaj także

Droższa karta 60+ Oyster. TfL podnosi opłaty dla seniorów w Londynie

Transport for London (TfL) zapowiedział podwyżki opłat związanych z kartą 60+ Oyster, z której korzystają starsi mieszkańcy Londynu. Od 22 lipca koszt uzyskania karty wzrośnie z 20 do 35 funtów.

Uwaga! W sierpniu zmiany w świadczeniach

Osoby pobierające świadczenia takie jak Universal Credit, emerytury czy inne zasiłki w Wielkiej Brytanii powinny przygotować się na zmiany w terminach wypłat w sierpniu

Brytyjczycy są dyskryminowani we własnym kraju? Fala oburzenia w UK po zakazie dla 12-latki.

Wielka Brytania nie cichnie po incydencie w szkole. Dziewczynka nie została wpuszczona na szkolną imprezę integracyjną ponieważ założyła sukienkę z motywem brytyjskiej flagi.

Podwyżka czynszów w UK. O ile wzrosły koszty wynajmu?

W ciągu trzech lat podwyżka czynszów w UK wyniosła 21 proc. Popyt ze strony najemców nadal jest wysoki, jednak pojawiły się pewne oznaki spowolnienia wzrostu.

Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Aż 11 z 20 lotnisk podniosło ceny od lipca ubiegłego roku.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport