Home Office będzie surowiej karać brytyjskie firmy wyzyskujące imigrantów

Brytyjski rząd zamierza surowiej karać te brytyjskie firmy, które łamią prawa w kwestii zatrudniania imigrantów. Sankcje nakładane przez Home Office będą znacznie boleśniejsze dla tych pracodawców, którzy dopuszczają się wyzysku i nadużyć wobec importowanej do UK siły roboczej.

Najbardziej narażeni na wyzysk i nadużycia w zakresie regulacji związanych z zatrudnieniem na wizach pracowniczych są imigranci pracujący w brytyjskim sektorze opieki.

- Advertisement -

Naruszenia przepisów obowiązujących w UK dotyczących zatrudnienia w tym przypadku odnoszą się do niepłacenia minimalnego wynagrodzenia lub wielokrotnego łamanie przepisów wizowych.

Surowsze kary dla nieuczciwych pracodawców

Minister ds. migracji Seema Malhotra zapowiada twardą walkę z tego typu praktykami stosowanymi przez nieuczciwych pracodawców w UK, jak czytamy na łamach serwisu standard.co.uk. Firmom, które łamią przepisy związane z zatrudnianiem pracowników spoza Wielkiej Brytanii, grożą długotrwałe zakazy przyjmowania do pracy pracowników zagranicznych.

Zapowiedziano, że restrykcje w tym zakresie mają zostać podwojone. Obecnie kara za łamanie przepisów związanych z imigrantami, którzy uzyskali wizę pracowniczą, sięga zakazu zatrudniania tego typu pracowników na okres 12 miesięcy. Zgodnie ze zmianami proponowanymi przez rząd sankcja ta ma wynieść co najmniej dwa lata w przypadku firm będących recydywistami w tej kwestii.

Minister Malhotra powiedziała, że ​​rząd zobowiązał się do zapewnienia, że ​​„osoby nadużywające naszego systemu imigracyjnego poniosą możliwie najsurowsze konsekwencje”.

Home Office w obronie praw imigrantów

Przepisy w tym zakresie zmienią się dzięki wdrożeniu ustawy Employments Rights Bill, nad którą obecnie trwają prace w parlamencie. Jak pisaliśmy wyżej, proponowane zmiany najbardziej przysłużą się osobom, które zatrudniane się w UK, jako np. opiekunowie osób starszych. Według danych Home Office aż 450 licencji sponsorskich w sektorze opieki zostało cofniętych (od lipca 2022 roku). Zmiany przewidują pomoc pracownikom, których pracodawca zostanie ukarany, w znalezieniu innej pracy.

– Pracodawcy nie będą już mogli łamać przepisów bez większych konsekwencji ani naciągać pracowników zagranicznych za koszty, które zawsze powinni byli ponosić, jeśli zdecydują się nie rekrutować w kraju – komentuje minister Seema Malhotra, jak cytujemy za standard.co.uk

„Wykorzystywanie pracowników jest całkowicie niedopuszczalne”

– Wykorzystywanie pracowników jest całkowicie niedopuszczalne. Niestety, takie praktyki można zaobserwować zwłaszcza w naszym sektorze opieki, gdzie pracownicy przybywający do Wielkiej Brytanii, aby wesprzeć naszą służbę zdrowia i opiekę społeczną, zbyt często wpadali w nieuzasadnioną niepewność i zadłużenie. To może i musi się skończyć – podsumowuje brytyjska minister ds. migracji.

Członkini rządu wtóruje minister zdrowia Stephen Kinnock. Polityk zaznacza, iż zagraniczni pracownicy są cenną częścią sektora medycznego, „jednakże nastąpił niedopuszczalny wzrost wykorzystywania i nadużyć wobec nich przez nieuczciwych pracodawców”, jak mówi.

Teksty tygodnia

Oszustwa przy aplikowaniu o ETA. Jest coraz więcej zgłoszeń

Gwałtownie rośnie liczba zgłaszanych oszustw przy aplikowaniu o ETA. Przestępcy wykorzystują brytyjskie przepisy dotyczące nowej polityki imigracyjnej.

Uwaga! W sierpniu zmiany w świadczeniach

Osoby pobierające świadczenia takie jak Universal Credit, emerytury czy inne zasiłki w Wielkiej Brytanii powinny przygotować się na zmiany w terminach wypłat w sierpniu

Nowe przepisy już od jutra. Dowiedz się co się zmieni w świadczeniach od 22 lipca!

Już 22 lipca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wpłyną na sposób obliczania i przyznawania niektórych świadczeń DWP. Zmiany te są szczególnie istotne dla osób, które otrzymały odszkodowanie w ramach rekompensaty.

Droższa karta 60+ Oyster. TfL podnosi opłaty dla seniorów w Londynie

Transport for London (TfL) zapowiedział podwyżki opłat związanych z kartą 60+ Oyster, z której korzystają starsi mieszkańcy Londynu. Od 22 lipca koszt uzyskania karty wzrośnie z 20 do 35 funtów.

Gigantyczna podwyżka rachunków za wodę i odwołanie Ofwat

Rząd zdecydował o reformie systemu wodno-kanalizacyjnego i odwołaniu Ofwat. Rewolucja będzie się wiązała z podwyżką rachunków za wodę i to dużą...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie