Im bliżej głosowania w parlamencie brytyjskim, tym kurs funta spada coraz bardziej

Kurs funta spada przez coraz gorsze wiadomości na temat postępów w rozmowach z UE dotyczących opcji backstop i w miarę zbliżania się daty głosowania w parlamencie brytyjskim nad umową ws. Brexitu, która może zostać ponownie odrzucona przez posłów.

Funt brytyjski spadł do poziomu najniższego od dwóch tygodni – wart jest obecnie 1.16 euro, 1.30 dolara i 4.98 złotego. Negatywny wpływ na brytyjską walutę mają doniesienia z Brukseli, która nie jest skora do zaakceptowania brytyjskich warunków dotyczących objęcia limitem czasowym opcji backstop dotyczącej Irlandii Północnej.

- Advertisement -

Kurs funta: Wpływ Brexitu na wartość brytyjskiej waluty w naszych portfelach

 

 

Ryzyko ponownego odrzucenia przez parlament brytyjski umowy zawartej przez Theresę May wzrasta coraz bardziej. Sytuacje funta pogorszyła wypowiedź głównego negocjatora UE ws. Brexitu, Michela Barniera, który odrzucił apel Theresy May dotyczący zgody na zmianę w opcji backstop.

Napisał on na Twitterze, że Unia Europejska „dała Wielkiej Brytanii możliwość opuszczenia jednolitego rynku jednostronnie, jednak inne elementy opcji backstop muszą zostać utrzymane, aby uniknąć twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną”.

 

 

Analitycy finansowi obawiają się, że kurs funta w przyszłym tygodniu może jeszcze bardziej się obniżyć, jeśli wizyta Theresy May w Brukseli – zaplanowana na niedzielę – okaże się bezowocna i 12 marca premier nie będzie mogła przedstawić w Izbie Gmin zmian dotyczących opcji backstop, które są warunkiem zaakceptowania przez parlamentarzystów umowy dotyczącej Brexitu.   

Policzek w twarz dla Theresy May: Barnier w ostatniej chwili odrzucił jakiekolwiek ustępstwa ws. opcji backstop

Teksty tygodnia

Porównanie najpopularniejszych linii lotniczych – która jest najlepsza dla Polaków?

Ryanair, Wizz Air, LOT, easyJet czy Emirates? Sprawdź, która linia lotnicza najlepiej odpowiada na potrzeby polskich pasażerów. Praktycznie i z humorem!

Taksówki bez kierowcy już w 2026 roku wyjadą na ulice

Firmy będą mogły testować w UK komercyjne usługi transportowe bez człowieka w fotelu kierowcy. Już w przyszłym roku autonomiczne taksówki oraz tego typu pojazdy pełniące funkcję autobusów będą mogły legalnie poruszać się po drogach w Anglii.

Dom tajnych agentów wystawiony na sprzedaż w UK

Na brytyjskim rynku nieruchomości wystawiony został na sprzedaż dom tajnych agentów z czasów II wojny światowej.

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Naprawa „elektryka” tylko z pozwoleniem. Koncerny ścigają niezależnych mechaników

Coraz więcej niezależnych mechaników i serwisów na świecie musi liczyć się z ryzykiem pozwów ze strony chińskich producentów samochodów elektrycznych. Oficjalnie przyczyną są względy bezpieczeństwa. Jak tłumaczą koncerny, ingerowanie w systemy EV bez odpowiednich uprawnień może zagrażać zarówno użytkownikom, jak i infrastrukturze informatycznej pojazdu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie