piątek, 20 września, 2024

Wyjazdy do pracy za granicę: Polacy wolą Holendrów niż Anglików

Wielka Brytania spadła w rankingu na najchętniej wybierany przez polskich imigrantów celów podróży. Podium okopują obecnie Holandia i Niemcy. Kryzys, inflacja, wojna na Ukrainie, sprawiły, że Polacy znów chętnie wyjeżdżają za granicę.  

Według danych GUS z 2023 roku, liczba Polaków pracujących za granicą przekroczyła już 2 miliony. W 2024 roku trendy te prawdopodobnie się utrzymają, a krajami w których jest najwięcej Polaków są Wielka Brytania, Niemcy, Holandia.

Gdzie Polacy wyjeżdżają do pracy za granicą w 2024 roku?

Niemcy i Holandia to najpopularniejsze kierunki migracji zarobkowej Polaków. Niemcy to stabilna gospodarka, wysokie zarobki i szeroka oferta miejsc pracy. Obecnie Niemcy goszczą około 700 tysięcy Polaków. Holandia to mniejsze, ale prężnie rozwijające się państwo, oferuje dobre warunki pracy i płacy, co przyciąga około 200 tysięcy Polaków.

Nowe trendy na horyzoncie

Obok wyżej wymienionych kierunków, obserwuje się również wzrost zainteresowania pracą w krajach skandynawskich. Norwegia, Szwecja i Dania kuszą stabilnością, wysokimi zarobkami i wysokim standardem życia.

Co ciekawe, w 2024 roku rośnie również liczba Polaków, którzy rozważają powrót do kraju. Główną przyczyną jest chęć bycia bliżej rodziny i przyjaciół, a także coraz lepsza sytuacja na polskim rynku pracy.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę?

Powody emigracji Polaków są złożone i różne dla każdego. Najczęściej wymieniane czynniki to:

  • Niższe zarobki w Polsce: W porównaniu do krajów Europy Zachodniej, Polska wciąż oferuje relatywnie niskie płace.
  • Brak perspektyw: Niektórzy Polacy nie widzą w swoim kraju satysfakcjonujących możliwości rozwoju zawodowego.
  • Chęć lepszego życia: Wyższy standard życia, dostęp do lepszej edukacji i opieki zdrowotnej to czynniki, które skłaniają wielu Polaków do emigracji.
  • Sytuacja rodzinna: Część Polaków wyjeżdża za granicą, aby dołączyć do swoich partnerów lub członków rodziny, którzy już tam pracują.

Co dalej?

Przyszłość polskiej emigracji jest trudna do przewidzenia. Z jednej strony, rosnąca gospodarka i coraz lepsza sytuacja na rynku pracy w Polsce mogą skłonić część emigrantów do powrotu. Z drugiej strony, atrakcyjne zarobki i wysoki standard życia w krajach Europy Zachodniej wciąż będą kuszącą propozycją dla wielu Polaków.

Należy również pamiętać o czynnikach geopolitycznych, takich jak wojna w Ukrainie, która może mieć wpływ na migracje ludności w Europie.

Warto podkreślić, że emigracja Polaków ma zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Z jednej strony, przyczynia się do odpływu kapitału ludzkiego z Polski. Z drugiej strony, emigranci wysyłają do kraju przekazy pieniężne, które wspierają polską gospodarkę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport