Jak wykasować wszystkie informacje, które ma o tobie Google?

Przeciętni użytkownicy Internetu wciąż niewiele wiedzą na temat tego, ile wie o nas wszechpotężny Google. Mało kto zdaje sobie sprawę, ile w sieci można znaleźć o nas informacji, które mogą posłużyć np. cyberprzestępcom.

Firma Google gromadzi niezliczone informacje o każdym użytkowniku Internetu, a w szczególności o jego nawykach w sieci, o tym, jakie strony odwiedza, co kupuje lub co ogląda. Wiedzieliście, że istnieje sposób na to, żeby dowiedzieć się, co wie o nas najpopularniejsza przeglądarka świata oraz, że można to wykasować?

- Advertisement -

Bombę ukryli w lalce Barbie i chcieli wysadzić w powietrze samolot pasażerski! Bez problemu przeszli kontrolę

Ilość informacji jakie gromadzi o nas Google jest wręcz zastraszająca. Na początek jest to oczywiście historia wyszukiwania, ale firma tworzy także specjalną mapę przypisaną do każdego użytkownika i jego urządzenia, na której widać, gdzie się porusza, co można z łatwością sprawdzić dzięki portalowi "Moja aktywnośc" (My Activity).

Internetowy gigant twierdzi, że dane te są zbierane, żeby poprawić jakość map oraz wskazówek dojazdu. Poza tym jeśli używasz telefonu z systemem Android firma posiada wszystkie twoje kontakty, kalendarz, aplikację i inne dane znajdujące się w telefonie.

Dalej robi się jeszcze ciekawiej, ponieważ Google zbiera także nagrania audio twojego głosu, a także dane dotyczące filmów, które oglądasz na YouTubie. Wszystko po to, żeby stworzyć szczegółowy profil użytkownika i spersonalizować reklamy, które będzie widział przeglądając Internet.

Co należy więc zrobić, żeby całkowicie wypisać się z Google'a?

 

 

 

Po pierwsze należy zalogować się na swoje konto Gmail, następnie w przeglądarce należy wpisać: history.google.com/history. Wtedy twoim oczom ukaże się lista śladów, które zostawiasz po sobie w sieci, włączając w to wyszukiwane miejsca na mapach oraz filmy obejrzane na YouTubie.

Po lewej stronie należy kliknąć w "Kontrola aktywności" (Activity Controls), a następnie w "Zarządzaj aktywnością" (Manage Activity). Wtedy powinna ukazać się podstrona z twoją aktywnością w Google, która będzie ułożona w sposób chronologiczny. Dane te można wykasować pojedynczo, albo można zaznaczyć całość i wszystko wykasować.

Klikając w menu "Logowanie się i bezpieczeństwo" (Sign-in & security), a następnie w "Informacje z urządzenia" (Device activity & notifications) można znaleźć informacje o tym, jakie dokładnie urządzenie posiadasz. Żeby wyłączyć automatyczne śledzenie twojej aktywności, wystarczy kliknąć w menu "Kontrola aktywności" (Activity Controls), następnie w "Aktywność w internecie i aplikacjach" (Web & App activity), a następnie wyłączyć usługę przez niebieski guzik znajdujący się po prawej stronie.

Do sieci wyciekły hasła milionów Polaków! Jak sprawdzić, czy twoje jest bezpieczne?

Można również wykasować wszystkie informacje, jakie Google ma nasz temat, jednak wcześniej lepiej jest zrobić kopię wszystkiego. W menu "Informacje personalne i prywatność" (Personal Info & Privacy) należy znaleźć  "Zarządzaj zawartością" (Control Your Content) , a następnie kliknąć w "Pobierz twoje dane" (Download Your Data) – to pozwoli ściągnąć wszystko, co firma wie na twój temat. Jeśli jesteś gotowy na usunięcie, to trzeba udać się do menu "Moja aktywność" (My Activity) i kliknąć podmenu "Usuń aktywność według" (Delete Activity By). W ten sposób pozbyłeś się wszystkich informacji, jakie zgromadził o tobie Google, ale czy na pewno wszystkich…?

Teksty tygodnia

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Zastępca dyrektora w londyńskiej szkole miał romans z uczennicą. Ukrywano to przez 10 lat

Zastępca dyrektora prestiżowej szkoły Godolphin and Latymer, który nawiązał relację seksualną z uczennicą, w końcu poniósł konsekwencje. Mężczyzna przez dziesięć lat unikał odpowiedzialności.

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Polka tłumaczy znęcanie się nad dziećmi paleniem marihuany

Roksana L. z Hounslow przyznała się do siedmiu przypadków znęcania się nad dziećmi. Oskarżono ją też o popełnienie 14 innych przestępstw.

Były brytyjski minister obrony ostrzega: Zgromadźcie zapasy na kryzys!

Wielka Brytania jest narażona na atak a “szarej strefie”?...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie