Najszczęśliwsi pracownicy w UK są w tych zawodach

Jak bardzo lubisz swoją pracę? Czy w poniedziałek rano czujesz ekscytację w związku z rozpoczynającym się tygodniem? Jeśli tak, należysz do szczęśliwego grona pracowników. Jak wygląda zatem ranking najszczęśliwszych zawodów w Wielkiej Brytanii?

Według najnowszych badań prym wśród najszczęśliwszych zawodów w Wielkiej Brytanii wiedzie… projektant samochodów. Jest to oficjalnie zawód, który daje najwięcej radości osobom, które go wykonują profesjonalnie.

Jakie są najszczęśliwsze zawody w UK?

Aby stworzyć ranking najszczęśliwszych zawodów w Wielkiej Brytanii, firma Bubblegum Search przeanalizowała m.in. 2000 komentarzy udzielonych przez użytkowników platformy Reddit w konkretnych wątkach. Wzięła także pod uwagę takie czynniki, jak średnie wynagrodzenie i liczba godzin pracy.

W rankingu tym zdecydowane zwycięstwo odnieśli projektanci samochodów, których średnie wynagrodzenie wynosi od 40 000 do 60 000 funtów rocznie. Twierdzą, że pasjonują się tym, co robią i kochają swobodę twórczą, jaką mają w pracy.

Na kolejnym miejscu znalazł się animator i twórca gier. Kolejne miejsca w pierwszej piątce zajęły zawody oparte na technologii w zakresie wsparcia IT i cyberbezpieczeństwa. Zarobki w nich są wyższe od średniej krajowej, a godziny pracy to 40 lub więcej tygodniowo.

Wśród zawodów dających dużą przyjemność z pracy znalazł się również biolog rozwojowy. Jego wykonawcy twierdzą, że poświęcają się badaniom dającym ogromną satysfakcję. Zarobki wynoszą od 35 000 do 50 000 funtów rocznie.

Z rankingu wynika jednak, że pieniądze to nie wszystko… Na przykład zawód fotografa psów i bibliotekarza uplasował się odpowiednio na szóstym i trzynastym miejscu. Mimo że pracownicy tych zawodów zarabiają zwykle mniej niż mediana w Wielkiej Brytanii wynosząca 34 963 funtów, to są zadowoleni ze swojej pracy. Fotografowie uwielbiają spędzać czas ze zwierzętami, a bibliotekarze dzielić się zainteresowaniami czytelniczymi i kontaktem z lokalną społecznością.

Zawody dające najmniejsze poczucie szczęścia

Najniżej na liście najszczęśliwszych zawodów znalazł się między innymi zawód elektryka. Jednym z powodów, dla których przyznano mu tytuł najmniej szczęśliwego jest wymagający fizycznie charakter tej pracy. Nie rekompensuje on oferowanej pensji od 25 000 do 40 000 funtów rocznie.

Kolejnym niewdzięcznym zawodem jest asystent psychiatryczny. Sama praca – fizyczna i emocjonalna opieka nad pacjentami – uznawana jest przez pracowników za wyczerpującą.

Warto wspomnieć, że w rankingu ogólnie rzecz biorąc cała branża opieki zdrowotnej wypadła słabo. A pracownicy na ostrym dyżurze i ratownicy medyczni niemal każdego dnia mają do czynienia z ludzką tragedią.

Wśród zawodów dających najmniej szczęścia znaleźli się także pracownicy socjalni (social workers). Ich zarobki plasują się między 25 000 a 30 000 funtów rocznie, a praca jest wyczerpująca emocjonalnie. Z kolei satysfakcja z niej… różna.

Kolejnym zawodem, w którym poziom zadowolenia jest niski, jest pracownik budowlany. Zarobki nie są zbyt wygórowane (20 000 – 30 000 funtów rocznie), godziny pracy przekraczają zwykle 40. A sama praca jest wyczerpująca fizycznie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii wybrało prezesa

8 marca 2025 odbyło się Walne Zebranie Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii. Delegaci przyjęli kandydaturę Alicji Donimirskiej na kolejną, dwuletnią, kadencję prezesa Zjednoczenia.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie