10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Ich koszt wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat cena tych dokumentów wzrosła o ponad jedną czwartą.
Za brytyjskie paszporty musimy od 10 kwietnia zapłacić o 6 funtów więcej niż do tej pory. Rząd poinformował, że „nowe opłaty pomogą Home Office w dalszym rozwoju systemu, którego koszty funkcjonowania pokrywają osoby z niego korzystające, zmniejszając tym samym zależność od finansowania z podatków ogólnych”.
Brytyjskie paszporty coraz droższe
Home Office twierdzi, że nie czerpie zysków z podwyżek. Ministerstwu zależy na tym, aby czas oczekiwania na brytyjski paszport wynosił maksymalnie około trzech tygodni.
Rząd poinformował, że część kosztów przeznacza się na kontrolę paszportową i pracę funkcjonariuszy straży granicznej. Natomiast część pieniędzy przeznaczona jest na „wsparcie konsularne za granicą, w tym na pomoc dotyczącą zgubionych lub skradzionych paszportów”.
Ponadto Home Office twierdzi, że większość osób otrzymuje paszporty bezzwłocznie. Spośród 1000 prostych wniosków, wszystkie, poza trzema, są rozpatrywane w ciągu trzech tygodni lub krócej.

Kolejny wzrost powyżej inflacji?
Podwyżka wszystkich opłat paszportowych wynosi 7 procent, czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecna stopa inflacji. W lutym 2023 roku nastąpił wzrost o 9 proc., a w kwietniu ubiegłego roku wzrost wyniósł kolejne 7 proc. Łączny wzrost w ciągu zaledwie dwóch lat wynosi 25 procent.
Koszt paszportów w innych krajach europejskich
Paszport brytyjski jest jednym z najdroższych w Europie. Podwyżka z 10 kwietnia sprawiła, że koszt tego dokumentu zbliżył się do duńskiego. Dla porównania – w Danii za paszport należy zapłacić 893 korony duńskie, czyli 100 funtów.
We Włoszech za ten dokument musimy zapłacić 116 euro, czyli 97 funtów. Jedynie w Szwajcarii jest znacznie drożej. Tam paszport kosztuje 140 Sfr, czyli 123 funty. Jednak Szwajcaria i wiele innych krajów strefy Schengen ma alternatywę w postaci dowodu osobistego, która jest znacznie tańsza i umożliwia podróżowanie do ponad 30 krajów (oprócz Wielkiej Brytanii).
Szczęściarzami są posiadacze irlandzkich paszportów. Dokumenty te są o około 25 funtów tańsze od brytyjskich i umożliwiają łatwiejsze przemieszczanie się w Europie. Osoby posiadające paszport irlandzki i podróżujące do strefy Schengen mogą skorzystać z szybkiej kolejki.
Nie będą podlegać biurokracji związanej z systemem wjazdu/wyjazdu, ani nie będą podlegać systemowi ETIAS. Ograniczenia dotyczące czasu, jaki Brytyjczycy mogą spędzić w UE, nie mają w tym przypadku zastosowania.